Արցախում վիրավորված Հովհաննես Պողոսյանին վիրահատել են, վիճակը ծայրահեղ ծանր է. Զորիկ Սաղյան
Արցախում  հրազենային ծանր վիրավորում ստացած զինծառայող Հովհաննես Պողոսյանի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեց Ստեփանակերտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալի պետ Զորիկ Սաղյանը, զինծառայողին վիրահատել են և այժմ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում:
Նրա խոսքերով՝ 21-ամյա զինծառայողը ստացել է գլխուղեղի հրազենային վնասվածք:
«Վիճակը կարգավորվելուց հետո զինծառայողին կտեղափոխենք Երևան»,- ասաց Զորիկ Սաղյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 13-ի կեսօրից հետո ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ստեղծված լարվածությունը պահպանվել է նաև մայիսի լույս 14-ի գիշերը: Ըստ ԼՂՀ  ՊԲ լրատվական ծառայության՝  հակառակորդը շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` կիրառելով 60 (53 արկ), 82 (142 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 (30 արկ) ու ՌՊԳ-7 (2 արկ) տիպի նռնականետեր և ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (30 կրակոց):
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտման արդյունքում ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային ծանր վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Հովհաննես Էդուարդի Պողոսյանը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:

Состояние раненого армянского военнослужащего Ованнеса Погосяна оценивается как крайне тяжелое
Состояние здоровья военнослужащего Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Ованнеса Погосяна, получившего в результате сегодняшних обстрелов ВС Азербайджана тяжелое огнестрельное ранение, оценивается как крайне тяжелое. Об этом сообщил Panorama.am начальник Центрального военного госпиталя Степанакерта Зорик Сагиян.
Отметим, пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики сегодня ранее передала: возникшая после полудня 13 мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск напряженность сохранилась и в ночь на 14 мая. ВС Азербайджана продолжали нарушать договоренность о прекращении огня, применяя 60-мм (53 снаряда), 82-мм (142 снаряда) минометы, гранатометы типа АГС-17(30 снарядов) и РПГ-7 (2 снаряда), а также зенитную установку ЗУ-23-2 (30 выстрелов). В результате нарушения противником договоренности о прекращении огня тяжелое огнестрельное ранение получил военнослужащий Ованнес Эдуардович Погосян, 1995 года рождения. В результате предпринятых передовыми воинскими частями Армии обороны ответных действий активность противника была подавлена.
З. Сагиян также отметил, что раненого военнослужащего прооперировали, и сейчас он находится в отделении реанимации и интенсивной терапии.
Начальник Центрального военного госпиталя Степанакерта сообщил, что 21-летний военнослужащий получил огнестрельное ранение в голову.