Արցախում վիրավորված Հովհաննես Պողոսյանին վիրահատել են, վիճակը ծայրահեղ ծանր է. Զորիկ Սաղյան
Արցախում  հրազենային ծանր վիրավորում ստացած զինծառայող Հովհաննես Պողոսյանի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեց Ստեփանակերտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալի պետ Զորիկ Սաղյանը, զինծառայողին վիրահատել են և այժմ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում:
Նրա խոսքերով՝ 21-ամյա զինծառայողը ստացել է գլխուղեղի հրազենային վնասվածք:
«Վիճակը կարգավորվելուց հետո զինծառայողին կտեղափոխենք Երևան»,- ասաց Զորիկ Սաղյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 13-ի կեսօրից հետո ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ստեղծված լարվածությունը պահպանվել է նաև մայիսի լույս 14-ի գիշերը: Ըստ ԼՂՀ  ՊԲ լրատվական ծառայության՝  հակառակորդը շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` կիրառելով 60 (53 արկ), 82 (142 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 (30 արկ) ու ՌՊԳ-7 (2 արկ) տիպի նռնականետեր և ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (30 կրակոց):
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտման արդյունքում ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային ծանր վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Հովհաննես Էդուարդի Պողոսյանը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:

Serviceman Hovhannes Poghosyan wonded in Artsakh underwent surgery, he is in critical condition, Zorik Saghyan says
Serviceman Hovhannes Poghosyan who has been wounded in Artsakh is in extremely critical condition, Head of Stepanakert Central Military Hospital, Zorik Saghyan told Panorama.am.
Saghyan said that the serviceman underwent surgery and is in the intensive care unit. Hovhannes Poghosyan, 21 was wounded on the brain.
“The soldier will be moved to Yerevan when his condition improves,” Saghyan said.
To remind, from afternoon May 13 till the night of May 14 tensions maintained on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, NKR Defense Army reports.
According to the source, the adversary continued violating the arrangement to cease the fire using 60 mm (53 shells), 82 mm (142 shells) mortars, AGS-17 (30 shells), RPG-7 type (2 shells) grenade launchers as well as ZU-23-2 anti-aircraft auto cannon (30 shots).
In the result of the Azerbaijani violation of the ceasefire arrangement, Karabakh servicemen Hovhannes Eduard Poghosyan, 1995, received gunshot wound in the combat position of the Defense Army military unit located in northern direction.