Catholic News Agency. «Ինչու է Ֆրանցիսկոս Պապի այցը կարևոր հայերի համար»
«Հռոմի Պապի այցը Հայաստան այս ամառ տեղի է ունենում երկրի համար կարևորագույն մի ժամանակաշրջանում», - գրում է Catholic News Agency-ն «Ինչու է Ֆրանցիսկոս Պապի այցը կարևոր հայերի համար» հոդվածում, որի հեղինակները հարցազրույց են ունեցել Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետի այցը Հայաստան նախատեսված է հունիսի 24-26-ին: Ընթացիկ տարին կաթոլիկ աշխարհի օրացույցում նշվում է, որպես Ողորմածության տարի (Extraordinary Jubilee of Mercy), և հայ ժողովուրդը մեծ կարևորություն է տալիս հենց այս ընթացքում Հռոմի Պապի այցելությանը Հայաստան, ասել է Մ.Մինասյանը:
Հայ ժողովուրդը սովորել է ուժեղ լինել իր պատմության շնորհիվ, ասել է դեսպան Մինասյանը՝ հղում անելով մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությանը, որին զոհ են գնացել 1.5 միլիոն հայեր:
«Ուժի դրսևորում է սեփական պատմությունը հիշելը, ուժի դրսևորում է սեփական պատմությունը հասկանալը, ուժի դրսևորում է սեփական պատմությունը ընդունելը»,-ասել է Մինասյանը՝ խոսելով հայ ժողովրդի մասին: Նա նաև ավելացրել է, որ հարյուրամյա տարելիցը անցյալ տարի ժամանակն էր իմաստավորելու հայ ժողովրդի հետ տեղի ունեցած վերափոխումը և առաջընթացը:
«Հայ ժողովուրդը ամբողջ աշխարհին ցույց տվեց, թե ինչ է նշանակում անարդարությունը վերապրելը: Մենք աշխարհին հնարավորություն տվեցինք հասկանալու, թե ինչ է ցեղասպանությունը և ինչ է ցեղասպանության հերքումը: Եկեք չմոռանանք, որ «ցեղասպանություն» եզրը ինքնին ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության հիման վրա», - մեջբերում է դեսպանի խոսքը Catholic News Agency-ը:
Դեսպանը նաև ասել է, որ անցյալ տարին նաև երախտագիտություն հայտնելու մի ժամանակ էր բոլոր նրանց, ովքեր պաշտպանել էին հայերին և բարձրացրել են աշխարհում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման մակարդակը, ներառյալ Ֆրանցիսկոս Պապին, ով նշել էր, որ ընդունել էր նաև ցեղասպանության կրոնական երանգ ունենալու փաստը:
«Մենք չափազանց շնորհակալ ենք բոլոր մեծ և փոքր ազգերին, շնորհակալ ենք Ֆրանցիսկոս Պապին, ով իսկապես պատմական մի քայլ կատարեց (2015թ) ապրիլի 12-ին՝ իրերն իրենց անունով կոչելով և հայ նահատակների հիշատակին նվիրված սուրբ պատարագ մատուցելով», - ասել է դեսպան Մինասյանը:
«Անշուշտ, Ֆրանցիսկոս Պապը ամենահիմնարար քայլերից մեկը կատարեց Սուրբ Պետրոսի տաճարում անցկացված պատարագին հրավիրելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցու առաջնորդներին և Սուրբ Գիրգոր Նարեկացուն Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ հռչակելով», - ավելացրել է Մինասյանը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Պապը ամուր կապեր է պահպանել հայ համայնքի հետ դեռևս Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս եղած ժամանակից ի վեր, իսկ նախորդ դարի սկզբին ցեղասպանությունից մազապուրծ շատ հայեր ապաստանել էին հենց Արգենտինայում՝ կազմելով աշխարհում ամենաբազմամարդ հայ համայնքներից մեկը:
Հայ ժողովուրդը «ուրախությամբ է սպասում» Ֆրանցիսկոս Պապի այցելությանը, ասել է դեսպան Մինասյանը:
«Հայ ժողովուրդը մեծ ցնծությամբ է սպասում այցին՝ իրենց սեփական հիշողությունը ի ցույց դնելու համար: Ֆրանցիսկոս Պապը գնում է Հայաստան հայ ժողովրդի և նրա պատմության նկատմամբ մեծ հարգանքով և սիրով լցված: Այս այցը նաև այսօր տարածաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության կարևոր նշանակության ճանաչումն է», - հավելել է Մինասյանը:
«Նորին Սրբության այցը Հայաստան հենց Ողորմածության տարվա ընթացքում ևս մեկ փաստ է, որը մենք բարձր ենք գնահատում», - մեջբերում է դեսպանի խոսքը Catholic News Agency-ն:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ Սրբազան Քահանայապետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հատկապես նշանակալից է որոշ թուրք քաղաքական գործիչների և այլ քաղաքական առաջնորդների կողմից ցեղասպանության կամ դրա համար պատասխանատվության շարունակական հերքման ենթատեքստում:
«Մենք չենք փակում այս տարին կամ չենք շրջում էջը: Մենք նոր գիրք ենք բացում և այդ նոր գիրքը վերնագրված է «Ժխտողականության դեմ պայքար», որի ականատեսն ենք մենք բոլորս լինելու», - եզրափակել է իր խոսքը դեսպանը, նշելով, որ մարդկանց մեծամասնությունը այլևս չի հերքում Հայոց ցեղասպանությունը, «քաղաքական գործիչներն են հերքում»:
«Առանձնազրույցներում նրանք ընդունում են, բայց քաղաքական նպատակների համար հանրության առջև ժխտում են ցեղասպանության փաստը: Քաղաքական դրդապատճառներով ժխտողականությունը ամենասարսափելին է, որ կարող է լինել», - ընդգծել է Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը:

Визит Папы Римского Франциска станет признанием важности Армении в регионе: статья «Catholic News Agency»
20:12 14/05/2016
Запланированный на лето с.г. визит Его Святейшества Папы Римского Франциска в Армению будет совершен в важнейший для республики период. Об этом пишет «Catholic News Agency». Авторы статьи также провели интервью с послом Армении в Ватикане Микаелом Минасяном.
Посол отметил, что для всего католического мира 2016г. по календарю отмечается как «Extraordinary Jubilee of Mercy» и армянский народ придает большую важность тому, что намеченный на 24-26 июня визит понтифика в Армению будет совершен именно в Юбилейный год Милосердия.
М. Минасян отметил, что армянский народ благодаря пройденному историческому пути научился быть сильным. Посол напомнил про Геноцид армян в Османской империи 1915г., когда погибли 1,5 млн. армян.
«Проявлением силы служит память о собственной истории, проявление силы – это понимание своей истории, проявление силы заключается в признании собственной истории», – отметил М. Минасян, говоря об армянском народе. Он подчеркнул, что 100-я годовщина Геноцида армян, которая отмечалась в 2015г., стала периодом осмысления имевших место с армянским народом процессов преобразования и прогресса.
«Армянский народ продемонстрировал всему миру, что значит пережить несправедливость. Мы дали миру возможность понять суть геноцида и его отрицания. Давайте не будем забывать, что собственно тезис “геноцид” был сформулирован на основании исследования Геноцида армян», – цитирует слова посла «Catholic News Agency».
М. Минасян подчеркнул, что 2015 год стал периодом выражения благодарности всем, кто защищал армян и способствовал повышению в мире уровня информированности о Геноциде армян, в том числе Папе Римскому Франциску, который отметил, что признает также факт религиозного характера Геноцида.
«Мы чрезвычайно признательны всем большим и малым народам, благодарны Папе Франциску, который совершил воистину исторический шаг 12 апреля 2015 года, назвав вещи своими именами и отслужив литургию в память погибших армян. Безусловно, Папа Франциск предпринял один самых фундаментальных шагов, пригласив на литургию в Соборе Святого Петра предводителей Армянской Апостольской церкви и Армянской Католической церкви, а также присвоив Святому Григорию Нарекаци титул Учителя Вселенской Церкви», – отметил посол Армении в Ватикане.
Издание напоминает, что понтифик сохранял крепкие связи с армянской общиной еще будучи архиепископом Буэнос-Айреса, ведь именно в Аргентине нашли приют множество спасшихся от Геноцида в начале прошлого века армян, сформировав один из самых многочисленных очагов армянской Диаспоры в мире.
Микаел Минасян заявил, что армянский народ с радостью ждет визита Папы Римского Франциска в Армению.
«Армянский народ с большим воодушевлением ждет визита понтифика с целью показать, что все помнит. Папа Франциск едет в Армению, будучи преисполненным большим уважением и любовью к армянскому народу и его истории. Этот визит служит также признанием важности и значимости Республики Армения в регионе», – отметил посол.
«Визит Его Святейшества в Армению в Год Милосердия является еще одним фактом, который мы высоко ценим», – цитирует слова посла «Catholic News Agency».
М. Минасян также подчеркнул, что признание понтификом Геноцида армян имеет особую значимость в контексте последовательного отрицания рядом турецких политиков и другими политическими лидерами факта Геноцида армян или ответственности за него.
«Мы не завершаем этот год или переворачиваем страницу. Мы открываем новую книгу, и эта новая книга называется “Борьба с отрицанием”, чему свидетелями станем мы все», – сказал посол Армении.
М. Минасян подчеркнул, что большинство людей уже не отрицает Геноцида армян, этот факт отрицают политические деятели. «В частных беседах они признают, но, исходя из политических целей, публично отрицают этот факт. Отрицание по политическим мотивам – самое ужасное, что может иметь место», – резюмировал посол РА в Ватикане Микаел Минасян.
Напомним, в ходе состоявшейся 12 апреля 2015г. литургии в Соборе Св. Петра в Ватикане, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, впервые Папа Римский Франциск использовал в отношении событий начала 20 века термин «геноцид». Он сказал, что «в минувшем столетии было три масштабных, беспрецедентных трагедии и первая из них, ставшая первым геноцидом XX века, постигла армянский народ». Понтифик сказал, что в двух других беспрецедентных геноцидах XX столетия повинны нацизм и сталинизм. За ними последовали другие массовые убийства людей – в Камбодже, Руанде, Бурунди и Боснии. Как отметил понтифик, это означает, что человечество, очевидно, «не в силах положить конец пролитию безвинной крови». «Сокрытие или отрицание зла подобно кровоточащей ране, которую не забинтовали», – сказал Папа Франциск.