Արցախը ճանաչելու մասին օրինագիծը դուրս մնաց ԱԺ օրակարգից
Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին օրինագիծը չընդգրկվեց 5-րդ գումարման 9-րդ նստաշրջանի օրակարգ, այսինքն՝ դուրս մնաց ԱԺ օրակարգից. կողմ քվեարկեց ընդամենը 12 պատգամավոր:
Մինչև քվեարկությունը ԱԺ նիստերի դահլիճում ելույթ ունեցան խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերն ու անհատ պատգամավորներ: Մեծ մասը պնդում էր, որ հիմա ժամանակը չէ քվեարկել և ԱԺ օրակարգում պահել Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին օրինագիծը:
«Այս օրինագիծը եթե դրվի այսօր քվեարկության կլինի ամենամեծ հարվածը մեր երկրին, հաշվի առնելով այն, որ այսօր Վիեննայում սպասվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը», -հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանը, որը մեկ այլ պատգամավոր վարդան Օսկանյանի ղեկավարած «Համախմբում» կուսակցությունից է:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը նկատեց, որ հանրությունը շատ լավ հասկանում է հարցի գինը և պետք է ուղղակի վստահ լինել՝ արդյոք պահն է ճանաչել Արցախի անկախությունը:
«Եթե վստահ լինենք, որ մեր ճանաչումից հետո աշխարհը կհետևի մեզ, ապա դա կարելի է մեկ րոպեում կազմակերպել: Եթե վստահ լինենք, որ ճանաչելով չենք վտանգելու սահմանին կանգնած զինվորին և չենք հրահրելու պատերազմական գործողություններ, եկեք այդ քայլը անենք: Բայց նման քայլ անելուց առաջ պետք է առաջնորդվել մի վնասիր սկզբունքով», -հայտարարեց Զոհրաբյանը՝ տեղեկացնելով, որ իր ղեկավարած խմբակցությունը չի մասնակցի քվեարկությանը:
Քվեարկությանը չմասնակցելու մասին հայտարարեց ԱԺ «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
«Այս պահին այնպիսի պատերազմական գործընթացներ չեն, որ ԱԺ-ն որոշի քննարկել այս կարևոր հարցը»,- նկատեց Բիշարյանը:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը ասաց, որ իրենց դիրքորոշումը այս հարցում հաստատուն է՝ «Մենք ի սկզբանե պաշտպանել ենք ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքը, բնականաբար մենք կարող ենք միայն կողմ քվեարկել նման օրինագծին, բայց եթե վստահ լինենք, որ մեր կողմ քվեարկելը ոչ թե խանգարելու է ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանը, այլ նպաստելու է»:
Զուրաբյանն ասաց, որ իրենք նույնպես չեն մասնակցի քվեարկությանը:
Իրենց հաստատուն դիրքորոշման մասին հայտնեց նաև Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը. «Կարծում եմ՝ բան չի փոխվել արդեն չորրորդ անգամն է այս հարցը քննարկում ենք, մեր տեսակետները նույնն են մնացել: Կարիք չկա նույն արգումանետները կրկնել: Չենք կարող դեմ լինել ԼՂՀ ճանաչմանը, բայց դա պետք է լինի մասնական, ժամանակին, և բանակցողները պետք է ասեն՝ երբ է հստակ դրա ժամանակը գալիս»:
ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն իր հերթին ասաց, որ երբ գա պատեհ պահը, հարցը կդրվի քննարկման, ասաց, որ իրենք չեն մասնակցի քվեարկությանը և հորդորեց գործընկերներին հետ վերցնել օրինագիծը:
Օրինագիծը հետ վերցնելու հորդորով դիմեցին նաև այլ պատգամավորներ, սակայն հեղինակները՝ Զարուհի Փոստանջյանը և Հրանտ Բագրատյանը, այդ քայլին չգնացին: Վերջինը գործընկերների համար փորձեց հստակեցնել, որ օրինագիծը ընդամենը քվեարկվում է ԱԺ օրակարգում պահելու համար ու հավելեց. «Թող մտնի օրակարգ, կքննարկենք, կորոշենք », -ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք՝ մինչ այդ Արցախը ճանաչելու մասին օրինագիծը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում դրական եզրակացություն չէր ստացել:

Депутаты парламента Армении не включили в повестку заседания вопрос о признании Нагорно-Карабахской Республики
14:32 16/05/2016
Депутаты Национального Собрания Армении на заседании в понедельник не включили в повестку дня представленный депутатами НС РА Грантом Багратяном и Заруи Постанджян законопроект о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики.
Перед голосованием выступили представители парламентских фракций и независимые депутаты. Большинство из них выступили за то, чтобы не обсуждать вопрос на данной стадии. В результате проголосовали 12 депутатов.
Так, руководитель фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян перед голосованием отметила, что общество хорошо понимает цену вопроса, и необходимо понять, является ли момент подходящим для признания независимости НКР.
«Предпринимая подобный шаг, нужно руководствоваться правилом „не навреди”», – сказала она, добавив, что фракция «Процветающая Армения» не примет участия в голосовании.
Об отказе участвовать в голосовании заявила и глава фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян, назвав момент для обсуждения данного вопроса неподходящим.
В свою очередь руководитель фракции оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Зурабян заявил: «Мы изначально защищали право народа НКР на самоопределение. Естественно, мы можем только поддерживать подобный законопроект, если будем уверены, что подобный шаг не навредит, а будет способствовать международному признанию НКР». Л.Зурабян отметил, что фракция АНК также не примет участия в голосовании.
Позицию фракции АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) представил Армен Рустамян. «Вопрос обсуждается уже в четвертый раз, и наша позиция не изменилась. Нет необходимости в повторении аргументов. АРФД не может выступать против признания НКР, однако подобные законопроекты должны приниматься на основании единства, в нужное время, участники переговоров по урегулированию конфликта должны сообщить, когда придет это время», – сказал глава фракции АРФД.
Руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян в свою очередь отметил, что вопрос будет вынесен на обсуждение, когда придет время. При этом он добавил, что руководимая им фракция также не примет участия в голосовании.
Следует сказать, что сегодня ранее законопроект о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики на заседании Постоянной Комиссии по внешним связям НС РА не получил положительного заключения.
Отметим, правительство Армении на заседании 5 мая представило заключение по законопроекту «О признании Республики Арцах». В заключении говорится: «Правительство Республики Армения принятие представленного законопроекта обуславливает результатом обсуждений между представителями Армении и Арцаха, учитывая возможные дальнейшие процессы, в том числе и внешние факторы». Законопроект представили в правительство депутаты НС РА Грант Багратян и Заруи Постанджян.