Ամերիկյան բարձրաստիճան դիվանագետը այն մասին, թե ինչու տապալվեց Կազանի հանդիպումը
«Ինչո՞ւ են խաղարար նախաձեռնությունները Լեռնային Ղարաբաղում շարունակաբար տապալվում»: Այս հարցի պատասխանն է փորձել տալ նախկինում ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետ Ֆիլիպ Ռեմլերը, ով Խաղաղության միջազգային ինստիտուտի կայքում հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ իր վերլուծությունը:
Ռեմլերը, ով 2007-12թթ զբաղեցրել է Մոլդովայում ԵԱՀԿ առաքելության ղեկավարի պաշտոնը, իր վերլուծության համար օգտագործել է թե՛ բանակցությունների մասնակիցների հետ հարցազրույցների կամ հանդիպումների ընթացքում ստացված տեղեկատվությունը, թե՛ այլ հանրամատչելի տեղեկություններ, որոնք նախկինում տարբեր տարիների հրապարակվել են այլ հեղինակների կողմից, կամ հանրայնացվել են պաշտոնական հայտարարություններում:
Հեղինակը գրում է պատերազմի տարիներին դիվանագիտության, Մինսկի խմբի ձևավորման և ջանքերի, 1998-2001թթ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և արդեն ծերացող և վատառողջ Հեյդար Ալիևի չորս գաղտնի հանդիպումների, տապալված Քի Վեսթի բանակցություններին հաջորդած գործընթացի և ԱԳ նախարարներ Վարդան Օսկանյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումերի և դրանցից խուսափելու պատճառների, 2005-2007թթ Մադրիդյան սկզբունքների վրա աշխատանքի և դրանք՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին պաշտոնապես ներկայացվելու և այլ փաստերի հետաքրքիր դրվագներ:
Կազանյան բանակցությունների վերաբերյալ իններորդ գլխում Ռեմլերը գրում է. «[Կազանի] հանդիպումից հետո կողմերը կրկին միմյանց նկատմամբ մեղադրանքներ ներկայացրեցին: Հայաստանի ԱԳ նախարար [Էդվարդ] Նալբանդյանը մեղադրեց ադրբեջանական կողմին արդեն իսկ փակված թեմաները նորից վերաբացելու մեջ: Այս մեղադրանքը կարող է ճշմարտացի լինել, քանի որ այն խաչվում է Մամեդյարովի այն մեղադրանքի հետ, որ իրական խնդիրը հայկական կողմի առավելապաշտությունն է: Ամեն դեպքում, նախկինում ևս Մամեդյարովը նման հայտարարություններ էր անում…»:
Մեկ այլ գլխում հեղինակը գրում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայիս համանախագահ Իգոր Պոպովի նշանակման վերաբերյալ.
«Հավանաբար Պոպովի նշանակման մասին լուրը հայտնվեց հայկական մամուլում 2010 թվականի փետրվարի 23-ին՝ նախքան Ռուսաստանի ԱԳՆ կհասցներ տեղեկացնել Պոպովին իր նոր նշանակման մասին, ով այդ ժամանակ Մոզամբիկում ՌԴ դեսպանն էր: Երբ մամուլը կապնվեց նրա հետ, նրա գրասենյակը պատասխանել էր. «Դեսպանը… ասել է, որ հավանաբար ինչ որ սխալմունք է տեղի ունեցել: Նա որևէ կապ չունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ և զարմացած է այս տեղեկությունից»: Ապրիլին Պոպովը արդեն համակերպվել էր իր ճակատագրի հետ, և համանախագահները միասին այցելեցին տարածաշրջան»:
Զեկույցի մեջ քննարկված են Լեռնային Ղարաբաղի հարցով գործընթացների և բանակցությունների ամենակարևոր դրվագները՝ 1987թ ի վեր և մինչև 2012 թվականը, երբ տապալվեցին դեպի Կազան տանող բանակցությունները:
Խաղաղության միջազգային ինստիտուտի կայքում հրապարակվել է նաև մեկ այլ վերլուծություն, որի հեղինակը կոչ է անում ԵԱՀԿ-ում նախագահող Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին ջանքեր գործադրել կոնֆլիկտի գոտում վստահության ամրապնդման մեխանիզմների ներդրման և նոր նախաձեռնություններով իրականություն դարձնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերջնական կարգավիճակը որոշող հանրաքվեի անցկացումը:

“Why has peacemaking in the Karabakh conflict failed?” Retired US diplomat, Philip Remler who served with the US Department of State and the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) tried to answer that question in his report published on the International Peace Institute (IPI) website.
Remler, who has served as Head of the OSCE Mission in Moldova during 2007-2012, used information obtained from interviews and meetings of the parties of negotiation, as well as information published by other authors and publicized statements for his analysis.
The author writes about diplomacy during the war, the development of OSCE Minsnk Group, the four secret meetings of Presidents Robert Kocharyan and Heydar Aliyev in 1998-2001, the process following failed Key West negotiations, meetings of Foreign Ministers Vardan Oskanian and Elmar Mammadyarov, about official presentation of 2005-2007 Madrid principles to Armenia and Azerbaijan and other interesting facts.
“After the [Kazan] meeting the sides traded accusations. Armenian Foreign Minister Nalbandyan accused the Azerbaijani side of reopening supposedly closed issues. The charge may be true, as it meshes with Mammadyarov’s accusation that the real problem was inflexibility and maximalism on the Armenian side. In any case, Mammadyarov had previously made the same charge of reopening closed issues against the Armenians,” Remler writes about Kazan negotiations.
“Meanwhile, Russia replaced its long-serving negotiator Merzlyakov with Igor Popov. Apparently the story of Popov’s appointment broke in the Armenian press on February 23, 2010, before the Russian Ministry of Foreign Affairs had informed Popov, who was then Russia’s ambassador to Mozambique. When the press contacted him, his office answered, “The ambassador...said that there has been some mistake. He has no connection with the OSCE Minsk Group and was surprised by this information.” In April, after Popov accepted his fate, the co-chairs visited the region,” the author writes about current OSCE Co-Chair, Igor Popov’s appointment.
In his report, the author also touches upon the most important episodes of the negotiations on Nagorno Karabakh conflict from 1987 until 2012, when Kazan negotiations failed.
“Germany, which is currently chairing the OSCE and is also part of the OSCE Minsk Group in its own right, should take the initiative and invite the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan for talks to Berlin. It is a necessary step to help the parties reduce tensions and regain trust. German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier could also engage in shuttle diplomacy between Baku, the Armenian capital, Yerevan, and the Nagorno-Karabakh capital, Stepanakert,” writes another author, Stephanie Liechtenstein in an article https://theglobalobservatory.org/2016/05/nagorno-karabakh-armenia-azerbaijan-osce/ also published on the International Peace Institute (IPI) website.