Դավիթ Բաբայան. Վիեննայի հանդիպումը բանակցությունները կոմայից դուրս բերելու մի փորձ էր
Ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից ստանձնած ռազմական գործողությունների հետևանքով բանակցային գործընթացը հայտնվեց կոմայի մեջ: Վիեննայի հանդիպումը գործընթացը կոմայից դուրս բերելու, այն վերակենդանացնելու մի փորձ էր,- Panorama.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Ավստրիայի մայրաքաղաքում Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպմանը, նման գնահատական տվեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Պետք է ասել, որ սկզբից այդ հանդիպումը բավական հաջող ընթացավ: Այն հայտարարությունները, որոնք հնչեցին, խոստումնալից են»,-ասաց նա:
Բաբայանն առավել կարևորեց վերահաստատումները, որ հակամարտությունը կարգավորման ուժային տարբերակ պարզապես չունի:
«Հաջորդ կարևոր կետն այն էր, որ Մինսկի խմբի հայտարարության մեջ նշվում է՝ պետք է անվերապահորեն հետևել 1994 և 1995 թվականների պայմանգրերին: Սա առանցքային նշանակություն ունի: Դա ցույց է տալիս, որ միջազգային հանրությունը դեմ է քաղաքական հավասարակշռության փոփոխության ուժային ցանկացած տարբերակի»,-ասաց ԼՂՀ նախագահի խոսնակը, հիշեցնելով, որ այդ պայմանագրերին որպես լիիրավ կողմ մասնակցել է Արցախը:
Բաբայանը կարևոր է համարում, որ հանդիպման ընթացքում ու դրանից հետո շեշտադրվել է առաջիկա տարիներին խաղաղության պահպանումը, դրան ուղղված մեխանիզմների մշակումն ու կիրառումը. «Առանց դրանց հնարավոր չէ բանակցություններն առաջ ընթանան: Սա բազմաբնույթ աշխատանք է, որը պահանջելու է տեխնիկական միջոցների, սարքավորումների տեղադրում թե ադրբեջանա-հայկական, թե ադրբեջանա-ղարաբաղյան սահմանի երկայնքով: Դրանք թույլ կտան ֆիքսել, թե ե՞րբ, ո՞ւմ կողմից, ո՞ր տեղանքում խախտվեց հրադադարի ռեժիմը: Գուցե գերտերությունները պետք է օգտագործեն իրենց տիեզերական հնարավորությունները»:
Panorama.am-ի զրուցակիցն ընդգծեց, որ այդ գործում պետք է ներգրավված լինեն Հայաստանի, Արցախի, Ադրբեջանի պաշտպանության, ԱԳ նախարարությունների, տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները:
ԼՂՀ նախագահի խոսնակը կարևորեց հանդիպման ավարտին ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հնարավորությունների ընդլայնման ու համապատասխան մասնագետներով համալրման մասին:
«Եթե ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն ուղղված քայլերն ընթանան բնականոն հունով, ապա միանշանակ դրական արդյունք է ունենալու տարածաշրջանի վրա: Ադրբեջանը, թեպետ իր համաձայնությունը տվել է, սակայն ամեն ձևով խոչընդոտելու է այդ գործընթացին: Ադրբեջանը, լինելով ահաբեկչական ու բռնատիրական պետություն, շարունակելու է զինադադարի խախտումները, դա իր ոճն է: Այլ տարբերակ պարզապես չկա»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Վեննայի հանդիպումից հետ ադրբեջանական կողմի կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտումներին, ինչի հետևանքով զոհվել է ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Հարությունյանը, Բաբայանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է ահաբեկչական քաղաքականությունը:
«Միջազգային հանրությունը պետք է առավել խիստ վերաբերվի Ադրբեջանին: Առավել ևս հաստատակամ լինի հետաքննության մեխանիզմների մշակման ու կիրառման առումով, որպեսզի իրավիճակը վերահսկելի լինի նաև միջազգային հանրության կողմից»,-ասաց ԼՂՀ նախագահի խոսնակը:

As a result of the military operations unleashed by Azerbaijan in April, the negotiation process went into coma, and the Vienna meeting was an attempt to revive the process, Spokesperson of the Artsakh President, Davit Babayan told Panorama.am concerning the meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna.
“It should be said, that from the beginning the meeting went quite successfully. The statements made are promising,” he said.
Babayan emphasized the importance of reassurances that there’s no military solution to the conflict.
“The next important point is that in the Minsk Group statement it is mentioned to follow the agreements of 1994 and 1995 unconditionally. This is of crucial importance. It goes to show that the international community is against any option of change in the political balance by force,” the spokesperson said reminding that Artsakh is a rightful party in those documents.
Babayan considers it significant that during and after the meeting, the participants stressed the importance of maintaining peace in the coming years and the development and application of mechanisms aiming towards it.
“It’s impossible for the negotiations to proceed without it. This is a multifaceted work requiring installation of technical resources, and equipment both along the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan and the Armenian-Azerbaijani state border. Those will allow to record when, where and who violated the ceasefire. Perhaps the major powers should use their cosmic abilities,” he said.
Babayan emphasized that Ministries of Defense and Foreign Affairs of Armenia and Azerbaijan, representatives of different international institutions should be involved in this.
The spokesperson also signified the agreement of expanding the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office.
“If the steps taken towards implementation of the agreements reached proceed naturally, then it will definitely have a positive result for the region. Although Azerbaijan gave its consent, it will continue hindering the process. As a terrorist and dictatorial country, Azerbaijan will continue violations of the ceasefire, it’s their style. There’s no other way,” he said.
Referring to the ceasefire violations by the Azerbaijani side, as a result of which an Armenian serviceman, Khachatur Harutyunyan, 1996 died on May 17, Babayan said that Azerbaijan continues its terrorist policy.
“The international community should me more stringent with Azerbaijan. Moreover, it should be determined in terms of developing and implementing investigation mechanisms for the situation to be controlled by the international community,” he said.