Մայիսի 16-ի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գոտու հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժը առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների էր դիմում Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

NKR Defense Army serviceman killed
The adversary continued violations on the Line of Contact between Nagorno KArabakh and Azerbaijan on the night of May 16-17, firing from weapons of different calibres, infantry fighting vehicles, applying 60 mm mortars and automatic grenade launchers, reports NKR Defense Army press service.
More intensive violations were observed on the south-eastern (Hadrut) and eastern (Martuni) directions of the line.
“It’s noteworthy, that the Azerbaijani side tried to destabilize the situation and organize provocative operations, while Presidents of Armenia and Azerbaijan were on a meeting organized by the OSCE Minsk Group Co-Chairs in Vienna.
As a result of the adversary’s offensive operations, serviceman Khachatur Harutyunyan, 1996 was killed around 12:00 AM local time on May 17.
Investigations are underway to find out the details of the serviceman’s death.
NKR Defense Army shares the grief of loss of the family, relatives and fellow soldiers of the deceased.