Մարտական դիրքերում վիրավորված Արման Լազգիյանին վիրահատել են, արտերկիր տեղափոխումը կհետաձգվի
Մարտական դիրքերում վիրավորված 19-ամյա Արման Լազգիյանը երեկ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում վիրահատվել է:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարության լրատվական ծառայությունից, մայիսի 17-ին տղային կատարվել է ԿՏ հետազոտություն, որի արդյունքում պարզվել է, որ հիվանդի մոտ ձախ պլևրալ խոռոչում (թոքային հատվածում) առկա է հեղուկի որոշ քանակություն: Հեղուկը հեռացնելու նպատակով իրականացվել է ձախ պլևրալ խոռոչի դրենավորում:
Նույն օրը երեկոյան ժամը 23:00-ի սահմաններում հիվանդի մոտ սկսել է ստամոքսաղիքային սուր արյունահոսություն: Կատարվել է գաստրոսկոպիկ հետազոտություն և 12-մատնյա աղիքում հայտնաբերվել է «սթրեսային խոց»: Զինծառայողն անհապաղ վիրահատվել է, կարվել է խոցը, ինչպես նաև կատարվել է պլաստիկ միջամտություն:
Այս պահի դրությամբ հիվանդի վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում:
Հաշվի առնելով, որ երեկ Արման Լազգիյանը վիրահատվել է, բժիշկների գնահատմամբ` վերականգնողական բուժման նպատակով նրա արտերկիր տեղափոխումը նպատակահարմար է որոշ ժամանակով հետաձգել:

Раненый 19-летний военнослужащий Арман Лазгиян прооперирован
Раненый 19-летний военнослужащий Арман Лазгиян накануне, 17 мая, был прооперирован в ереванском медцентре «Эребуни». Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении.
Арман Лазгиян был ранен на боевой позиции. Ему 17 мая провели компьютерную томографию, которая выявила скопление определенного объема жидкости в левой плевральной полости (в области легких). Для ее удаления было проведено дренирование левой плевральной полости.
Вечером того же дня, около 23:00,  у раненого началось острое желудочно-кишечное кровотечение. Гастроскопия выявила в 12-перстной кишке «стрессовую язву». Военнослужащего немедленно прооперировали.
Отмечается также, что на данный момент состояние пациента оценивается как стабильно тяжелое. Он находится в отделении реанимации.
С учетом того, что Арман Лазгиян был прооперирован накануне, по оценкам медиков, его лечение за рубежом целесообразно отложить на некоторое время.