800 հազար փախստական սպասում են Լիբիայից ԵՄ տեղափոխմանը
Շուրջ 800 հազար փախստական պատրաստվում են Լիբիայից գնալ դեպի Եվրոպա, ինչը կբարձրացնի պոտենցիալ ահաբեկչական հարձակումների սպառնալիքը, քանի որ միգրանտների հետ նաև ահաբեկիչներ են թափանցում Եվրոպա,- գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում անելով Ինտերպոլի և Եվրապոլի զեկույցին:
«Քանի որ միգրանտների և ահաբեկիչների միջև անօրինական կապը չի հաստատվել, մեծ է ռիսկը, որ օտարերկրյա զինյալները միգրացիոն երթուղիները կարող են օգտագործել ԵՄ-ում հայտնվելու համար»,-ըստ աղբյուրի՝ ասված է զեկույցում:
Միացյալ թագավորության Անկախություն կուսակցության ներկայացուցիչ Սթիվեն Վուլֆը  նշել է, որ այս համատեղ զեկույցը ցույց է տալիս, որ 800 հազար լիբիացի հերթ են կանգնել, որպեսզի հայտնվեն ԵՄ-ում:

800,000 migrants ready to head to EU
An estimated 800,000 migrants are waiting in Libya to cross into Europe and there is an increased possibility that terrorists will try to cross with them, a report by Interpol and Europol says, writes Sky News.
“While a systematic link between migrant smuggling and terrorism is not proven, there is an increased risk that foreign terrorist fighters may use migratory flows to (re)enter the EU,” states the report.
According to the source, UKIP MEP Steven Woolfe, who wants the UK to leave the EU, said the report's findings confirmed the security fears of former-MI6 chief Sir Richard Dearlove who says Britain would be safer outside the EU.