Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան շենքի վրա պատկերել են Էրդողանին՝ Հիտլերի կերպարով
Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան շենքի վրա ակտիվիստները պատկերել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պատկերը` Ադոլֆ Հիտլերի կերպարով: Այս մասին գրում է Լենտա.ռու կայքը՝ հղում անելով The Independent-ին:
Նկարիչները Թուրքիայի նախագահի դիմանկարին ավելացրել են Հիտլերին բնորոշ բեղեր և նացիստական ժապավեն: Պատի վրա նաև գրառում է հայտնվել՝ «Նա վերադարձել է»: Պատկերը պատի վրա ներկայացվել էպրոյեկտորի միջոցով:
Լրագրողները պարզել են, որ նկարի հեղինակներն են գերմանական Pixel Helper խմբի նկարիչները: Իրենց ակցիայով նրանք դժգոհություն են արտահայտել վերջերս Թուրքիայում երկու լրագրողի ազատազրկման հետ կապված:
«Մենք` գերմանացիներս, գիտենք, թե ինչ է տեղի ունենում բռնապետության վաղ փուլերում: Վաղ նացիստական ռեժիմի և Էրդողանի Թուրքիայի միջև ներկա պահին նմանությունը վախեցնող է»,- հայտարարել է խմբի անդամներից Օլիվեր Բիենկովսկին:

Picture of Turkish president Erdogan as Hitler projected onto Berlin embassy
A picture of Turkish president Recep Erdoğan dressed as Hitler has been projected onto the walls of the country's embassy in Berlin, writes The Independent.
German artists projected a large photograph of Mr Erdogan wearing a Nazi armband and Hitler's toothbrush moustache as a protest against the recent imprisonment of two journalists in Turkey.
According to the source, the group behind the image are German art activists Pixel Helper, who have posted pictures of the projection to Facebook.
“We as Germans know what happens in the early stages of a dictatorship. The similarities between the early Nazi regime and Erdogan’s Turkey right now are frightening,” Oliver Bienkowski, a member of the group, told The Independent.