Նալբանդյան. Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հույսերը
«Մենք կիսում ենք պարոն Յագլանդի տեսակետը «Ժողովրդավարական անվտանգության» հայեցակարգի վերաբերյալ, ըստ որի՝ ժողովրդավար երկրները քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն»: Սոֆիայում Եվրոպայի խորհրդի գործադիր մարմնի՝ նախարարների կոմիտեի 126-րդ նստաշրջանում իր ելույթում այս մասին նշել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Ակնհայտ է, որ ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում: Նման իրավիճակի ականատեսը դարձանք այս տարվա ապրիլի սկզբին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ եղան, տեղի ունեցան միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ»,-ասել է նախարարը:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Նալբանդյանը գործընկերներին է ներկայացրել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, դրանց հաղթահարման նպատակով երկու օր առաջ Վիեննայում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպումը:
Նալբանդյանը նշել է, որ մեջ համանախագահող երկրները համատեղ հայտարարության շեշտել ոեն 1994-1995թթ. զինադադարի մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը: Համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ:
«Այս ամենը կարող է ճանապարհ հարթել հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար: Մինչ այսօր Ադրբեջանը շարունակաբար խափանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նման առաջարկությունները և անգամ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հույսերը, միջազգային հանրության սպասելիքները»,-ասել է ԱԳ նախարարը:
Նախարար Նալբանդյանն իր ելույթում նաև արծարծել է ԵԽ առջև ծառացած մարտահրավերները:
«Կարևորում ենք հակամարտության գոտիներում մարդու իրավունքների ապահովման թեմայի շուրջ քննարկումներ ծավալելու վերջերս առաջադրված նախաձեռնությունները: Հայաստանը մշտապես իր ձայնն է բարձրացրել՝ քննադատելու ատելության քարոզչությունը և այլատյացությունը, հատկապես քաղաքական ելույթներում։ Այս երևույթների դեմ պայքարը Հայաստանի առաջնահերթություններից մեկն էր Նախարարների կոմիտեում նախագահության ընթացքում և այժմ էլ շարունակում է գտնվել մեր գերակայությունների շարքում»,-ասել է նա:

We hope Azerbaijan won’t deceive the hopes of the Co-Chair countries, Edward Nalbandian says
“We share Mr. Jagland’s view on the concept of “Democratic Security”, according to which the democracies are less likely to go to war,” said Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian during the 126th Session of the Committee of the Ministers of the Council of Europe.
“Obviously, authoritarian regimes do not face such a dilemma. Such case was most recently witnessed in early April when Azerbaijan launched large-scale military offensive against Nagorno-Karabakh, resulting in many killed and wounded, along with gross violations of international humanitarian law and international human rights law,” the Minister said.
According to the press and information department of the Foreign Ministry, Nalbandian presented the consequences of the Azerbaijani aggression against Artsakh in April, also speaking about the Vienna meeting.
Nalbandian also noted that the Co-Chair countries in their joint statement insisted on the importance of respecting the 1994 and 1995 ceasefire agreements. The Presidents reiterated their commitment to the ceasefire and the peaceful settlement of the conflict. The Presidents also agreed to the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman in Office.
“This could pave a way for resumption of the negotiations for the resolution of the conflict. Up until now Azerbaijan has been continuously hindering the implementation of such proposals of the Co-chair countries and even reached agreements. We hope that this time Azerbaijan would not deceive the hopes of the Co-Chair countries and the expectations of the international community,” the Minister said.
“We appreciate recent initiatives to discuss the subject of ensuring human rights in conflict zones. Armenia has been vocal in condemning hate speech and xenophobia, especially the kind, used in a political discourse. Combating these phenomena has been a priority for Armenia during our Chairmanship at this Committee and it continues to remain as such,” the Minister concluded.