Երվանդ Քոչարի թանագարանը «Թանգարանների գիշեր» ծրագրին միացել է «Քոչարի ոգու ասպետները» խորագրով միջոցառմամբ: Panorama.am-ի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարնն ասաց, որ երբ 1936 թվականին Քոչարը Փարիզից վերադառնում է Երևան, հայտնվում է մի միջավայրում, որտեղ անտեսվում էր ազգային ամեն ինչ, բայց քանի որ Ներսիսյան դպրոցում շատ հայեցի կրթություն էր ստացել, գիտեր, որ ազգերին բնաջնջում են նախ և առաջ նրանց զրկելով հոգևոր, մշակութային արմատներից:
«Քոչարը մեծ ներդրում ունեցավ հայ արվեստում: Երևանյան շրջանի աշխատանքները նվիրված էին հիմնականում հայ ժողովրդի անցյալի, ներկայի, ապագայի հերոսներին: Կարճ տեսահոլովակի միջոցով մենք ներկայացնելու ենք քոչարյան ոգու ասպետները, որոնք մինչ այժմ էլ շարունակում են իրենց առաքելությունն իրականացնել և դա կանեն դեռևս երկար ժամանակ»,- ասաց թանգարանի տնօրենը:
«Քոչարի ոգու ասպետները. Սասունցի Դավիթ և Վարդան Մամիկոնյան» հեղինակային էքսկուրսիա և կինոդիտումը կսկսվի ժամը 18:30-ից:
«Թանգարանների գիշեր» միջոցառումն իրականացվում է Մշակութային ժառանգության պահպանության բնագավառում ամենահին միջազգային կազմակերպություններից մեկի` Թանգարանների միջազգային խորհրդի /ԻԿՕՄ/ առաջարկով: Գարնանային ակցիային այս տարի մասնակցում է Հայաստանում և Արցախում գործող շուրջ 112 թանգարան: Ժամը 18:00-24:00-ն թանգարաններն անվճար են: Այսօր թանգարաններում իրականացվելու են բազմաբովանդակ և յուրահատուկ միջոցառումներ:
«Թանգարանների գիշեր» միջոցառման նպատակն է վերարժևորել մշակութային ժառանգությունը, թանգարանային միջավայրում համադրել արվեստի ուղղություններն ու ապահովել մշակութային ջերմ մթնոլորտ:

«Ночь музеев» в Армении: к акции присоединится и Музей Ерванда Кочара в Ереване
Музей Ерванда Кочара в Ереване присоединился к акции «Ночь музеев», подготовив мероприятие под названием «Рыцари духа Кочара».
Как сообщила в интервью Panorama.am директор музея Карине Кочар, когда в 1936 году скульптор и художник Ерванд Кочар вернулся в Ереван, он оказался в среде, где игнорировалось все национальное.  Но поскольку он в школе Нерсисян получил патриотическое образование, знал, что народ можно истребить, лишив его, прежде всего, духовных, культурных корней.
«Кочар внес большой вклад в армянское искусство. Работы ереванского периода посвящены в основном героям прошлого, настоящего и будущего армянского народа. В коротком видеоролике мы представляем рыцарей духа Кочара, которые продолжают осуществлять свою миссию до сих пор и продолжат делать это еще долгое время», – сказала она.
Авторская экскурсия и кинопоказ «Рыцари духа Кочара. Давид Сасунский и Вардан Мамиконян» начнутся в 18:30.
«Ночь музеев» или «Ночь в музее» – ежегодная акция, посвященная Международному дню музеев, отмечаемому 18 мая, – в этом году пройдет в Армении и НКР 21 мая, свои двери для посетителей откроют порядка 112 музеев. Основная цель акции – показать ресурс, возможности, потенциал современных музеев и других выставочных пространств; популяризация музеев и музейного дела. Впервые она была проведена в Берлине в 1997 году, позже эту инициативу подхватили французы, а затем и другие страны.