Գորգագործական աշխատանքների ցուցանմուշները հետաքրքրական են զբոսաշրջիկների համար. Գեղարքունիքում բացօթյա ցուցադրություն է
Մոտ 7 տասնամյակների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի երկրագիտական թանգարանում հավաքագրվել ու գրանցվել են ավելի քան 10 հազար թանգարանային և պատմամշակութային ժառանգության ցուցանմուշներ, որոնցից միայն 1000-ն են ներկայացված մշտական ցուցադրության:
Մարզապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից մանրամասնում են, որ դրանք ներկայացնում են մարզի պատմությունը` Քրիստոսից առաջ 3-րդ հազարամյակից մինչև մեր օրեր: Թանգարանի պահոցներում խնամքով պահպանված մնացած նմուշները ցուցադրության են ներկայացվում ժամանակ առ ժամանակ: Թանգարանի 6 սրահներում ցուցադրվող նմուշները դասակարգված են հնագիտական, ազգային-ազատագրական, նորագույն պատմության և դրամագիտության բաժինների:
Այցելուները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Նոր Բայազետի ժամանակագրական տվյալների, քաղաքի հիմնադիրների, բարերարների մասին պատմող նյութերի, տարածաշրջանին բնորոշ ժողովրդական տան և քաղաքատիպ ապրող մարդկանց կենցաղային պայմանների և այլ ցուցանմուշների հանդեպ: Տարիներ շարունակ թանգարանը հարստացվել է նաև Հայոց ցեղասպանության ժամանակահատվածը ներկայացնող նյութերով:
«Ցավոք, հարստանում է նաև Արցախյան ազատամարտը ներկայացնող բաժինը: Թանգարանում ցուցադրվող որոշ գյուղատնտեսական և կենցաղային իրեր վկայում են տարբեր ժամանակներում հայ շինականի զբաղվածության մասին: Տարածաշրջանի կանանց բնորոշ գորգագործական աշխատանքների ցուցանմուշները հետաքրքրական են նաև արտասահմանյան երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկների համար»,-նշում են մարզպետարանից:
Այստեղ էլ ցուցանմուշների քանակը տարեցտարի ավելանում է նաև բազմապիսի նվիրատվությունների շնորհիվ: Գեղարքունիքի երկրագիտական թանգարանը տարեկան ունենում է 250-300 այցելու: Նրանց թիվը կրկնապատկվում է հատկապես հիշարժան օրերին և այստեղ հաճախակի կազմակերպվող միջոցառումների ընթացքում:
Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ Գեղարքունիքի Երկրագիտական թանգարանի կողմից կազմակերպվել է բացօթյա ցուցադրություն: Այն կեզրափակվի մայիսի 21-ին` թանգարանային գիշերներով:

Образцы армянского искусства ковроделия покоряют сердца туристов в Армении: уникальная экспозиция Геологическом музея Гегаркуника
На протяжении порядка 7 десятилетий в Геологическом музее Гагаркуникской области Армении были собраны и зарегистрированы свыше 10 тысяч образцов музейного и историко-культурного наследия, однако в постоянной экспозиции представлены только 1000 из них.
Как сообщили в пресс-службе областной администрации, экспонаты представляют историю области. Бережно хранящиеся в запасниках музея экспонаты выставляются время от времени. Представленные в 6 залах музея экспонаты распределены по нескольким отделам: археологический, национально-освободительный, новейшая история и нумизматика.
Посетители большой интерес проявляют к хронологическим данным Нор Баязета (Гавара), материалам, повествующим об основателях города, благотворителях, и к другим экспонатам. Годами коллекция музея пополнялась и материалами, посвященными теме Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
«К сожалению, пополняется и коллекция отдела, посвященного карабахской войне. Некоторые сельскохозяйственные и бытовые предметы, выставляемые в музее, рассказывают о занятости армянского селянина в различные периоды», – отметили в областной администрации, добавив, что представленные в музее образцы искусства ковроделия представляют большой интерес для иностранных туристов.
Эта коллекция также с каждым годом пополняется благодаря экспонатам, которые передаются в дар музею. Геологический музей Гагаркуникской области посещают 250-300 человек в год. Число посетителей удваивается в памятные дни и во время мероприятий, которые здесь часто организовываются.
Геологический музей Гагаркуникской области по случаю отмечаемого 18 мая Международного дня музеев организовал выставку под открытым небом. Она завершится 21 мая – акцией «Ночь музеев».
«Ночь музеев» или «Ночь в музее» – ежегодная акция, посвященная Международному дню музеев, отмечаемому 18 мая, – в этом году пройдет в Армении и НКР 21 мая, свои двери для посетителей откроют порядка 112 музеев. Основная цель акции – показать ресурс, возможности, потенциал современных музеев и других выставочных пространств; популяризация музеев и музейного дела. Впервые она была проведена в Берлине в 1997 году, позже эту инициативу подхватили французы, а затем и другие страны.