Գորգագործական աշխատանքների ցուցանմուշները հետաքրքրական են զբոսաշրջիկների համար. Գեղարքունիքում բացօթյա ցուցադրություն է
Մոտ 7 տասնամյակների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի երկրագիտական թանգարանում հավաքագրվել ու գրանցվել են ավելի քան 10 հազար թանգարանային և պատմամշակութային ժառանգության ցուցանմուշներ, որոնցից միայն 1000-ն են ներկայացված մշտական ցուցադրության:
Մարզապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից մանրամասնում են, որ դրանք ներկայացնում են մարզի պատմությունը` Քրիստոսից առաջ 3-րդ հազարամյակից մինչև մեր օրեր: Թանգարանի պահոցներում խնամքով պահպանված մնացած նմուշները ցուցադրության են ներկայացվում ժամանակ առ ժամանակ: Թանգարանի 6 սրահներում ցուցադրվող նմուշները դասակարգված են հնագիտական, ազգային-ազատագրական, նորագույն պատմության և դրամագիտության բաժինների:
Այցելուները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Նոր Բայազետի ժամանակագրական տվյալների, քաղաքի հիմնադիրների, բարերարների մասին պատմող նյութերի, տարածաշրջանին բնորոշ ժողովրդական տան և քաղաքատիպ ապրող մարդկանց կենցաղային պայմանների և այլ ցուցանմուշների հանդեպ: Տարիներ շարունակ թանգարանը հարստացվել է նաև Հայոց ցեղասպանության ժամանակահատվածը ներկայացնող նյութերով:
«Ցավոք, հարստանում է նաև Արցախյան ազատամարտը ներկայացնող բաժինը: Թանգարանում ցուցադրվող որոշ գյուղատնտեսական և կենցաղային իրեր վկայում են տարբեր ժամանակներում հայ շինականի զբաղվածության մասին: Տարածաշրջանի կանանց բնորոշ գորգագործական աշխատանքների ցուցանմուշները հետաքրքրական են նաև արտասահմանյան երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկների համար»,-նշում են մարզպետարանից:
Այստեղ էլ ցուցանմուշների քանակը տարեցտարի ավելանում է նաև բազմապիսի նվիրատվությունների շնորհիվ: Գեղարքունիքի երկրագիտական թանգարանը տարեկան ունենում է 250-300 այցելու: Նրանց թիվը կրկնապատկվում է հատկապես հիշարժան օրերին և այստեղ հաճախակի կազմակերպվող միջոցառումների ընթացքում:
Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ Գեղարքունիքի Երկրագիտական թանգարանի կողմից կազմակերպվել է բացօթյա ցուցադրություն: Այն կեզրափակվի մայիսի 21-ին` թանգարանային գիշերներով:

Open air exhibition in Gegharkunik province. Tourists interested in carpet weaving exhibits
More than 10.000 museum and cultural heritage exhibits (only 1000 of which presented in the permanent exhibition) have been collected and registered in the Geological Museum of Gegharkunik province, Armenia during the past 7 decades.
The public relations department of the regional administration informed that those exhibits represent the history of the province since the 3rd millennium B.C. until the present times. From time to time the carefully preserved exhibits are displayed. The exhibits displayed in the six halls museum are classified into archaeological, national liberation, modern history and numismatic sections.
The visitors have great interest in the chronological data of New Bayazet, information on the founders of the city, the benefactors and the exhibits showing the living conditions of the local people. Over the years the museum also collected materials on the Armenian Genocide.
“Certain agricultural and household items show the activities of the Armenian farmers during different periods of times. The carpet weaving examples are also of great interest to tourists arriving from different countries,” a representative of the regional administration said.
The number of exhibits increases every year also thanks to various donations. The Gegharkunik Geological Museum has about 250-300 visitors each year. This number increases during the memorable days and frequent events organized here.
The museum organized an open air exhibition within the framework of the ‘Night of Museums’ events held on May 21.