Թուրք ընդդիմադիրը կոչ է անում միջազգային հանրությանը չհամագործակցել Թուրքիայի իշխանությունների հետ
Միջազգային հանրությունը պետք է հրաժարվի ուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ռեժիմի հետ համագործակցությունից, որպեսզի մասնակից չլինի վերջինիս «կեղտոտ և արյունոտ գործերին»: «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցության ներկայացուվիչ Ֆիգեն Յուքսեկդագը:
Յուքեսկդագը հեռուստահարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ պաշտոնական Անկարայի գործընկերները հաճախ աչք են փակում Թուրքիայի գործողությունների վրա, ուստի և դրանով աջակցում են հանցագործություններին:
«Նրանց Թուրքիայի հետ կապում է արատեսակ գործընկերային կապեր և պայմանավորվածություններ: Միջազգային հանրությունը պետք է հրաժարվի համագործակցել Թուրքիայի հետ, հակառակ դեպքում նրանք համագործակցելով թուրքական արյունոտ քաղաքական ռեժիմի հետ, դառնում են կեղտոտ և արյունոտ գործերի մասնակից»,- հայտարարել է ընդդիմադիրը:
Նա նաև ընդգծել է, որ թուրքական ընդդիմությունը տարիներ շարունակ հայտարարում է Էրդողանի ռեժիմի և ահաբեկչական կառույցների՝ մասնավորապես «Իսլամական պետության» հետ կապի մասին, սակայն այդ հայտարարությունները լսելի չեղան:
«Մենք այդ մասին հայտարարում էինք տարիներ շարունակ, սակայն Թուրքիայում չկա արդարադատության աշխատող համակարգ, չկան այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք շնորհիվ կարելի է հետևողականորեն և վճռական ճնշում գործադրել իշխանությունների վրա: Մենք փորձում ենք կառավարությանը պատասխանատվության կոչ անել, սակայն ենթարկվում ենք հարձակումների, մեզ թունավորում են, զրկում են պատգամավորական անձեռնմխելիությունից և վռնդում են խորհրդարանից»,- նշել է Յուքսեկդագը:
Ավելի վաղ Թուրքիան մեղադրվում էր Իսլամական պետության հետ ունեցած նավթային առևտրի մեջ, որի մասին հայտարարել էին Հունաստանը, Ռուսաստանը և Իսրայելը:

Оппозиция Турции требует от мирового сообщества бойкотировать режим Эрдогана
Международное сообщество должно отказаться от сотрудничества с режимом президента Турции Тайипа Эрдогана, чтобы не быть соучастником его «грязных и кровавых дел». Как передает РИА Новости, об этом заявила сопредседатель оппозиционной турецкой Партии демократии народов (ПДН) Фиген Юксекдаг.
Согласно информации, в интервью телеканалу RT Юксекдаг сказала, что партнеры официальной Анкары нередко закрывают глаза на ее действия и тем самым фактически поддерживают преступления.
«Их связывают с Турцией разного рода партнерские отношения и договоренности. Им следовало бы отказаться от сотрудничества с Анкарой. Сотрудничая с кровавым политическим режимом, они становятся соучастником его грязных и кровавых дел», – цитирует информагентство оппозиционера.
Она также отметила, что турецкая оппозиция уже на протяжении многих лет говорила о связях режима Эрдогана с террористами, в частности с группировкой «Исламское государство» (ИГ), однако ее заявления не были выслушаны.
«Мы говорили об этом годами, но в Турции нет работающей системы правосудия, нет механизмов, для того чтобы последовательно и решительно оказывать давление на власть. Мы пытаемся призвать правительство к ответу, и поэтому на нас нападают, нас травят, лишают депутатской неприкосновенности и выгоняют из парламента», – цитирует агентство Юксекдаг.
РИА Новости напоминает, Турция ранее обвинялась в торговле нефтью с террористами ИГ, о чем говорили министерства обороны Греции, России и Израиля.