Թանգարանային առարկաների վերականգնումը մեր լրջագույն խնդիրներից է. Մարինե Հարոյան
«Մենք թանգարանային առարկաների վերականգնման խնդիր ունենք: Չունենք լավ լաբորատորիաներ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի նախագահ Մարինե Հարոյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահին, Հայաստանի Պատմության թանգարանին անհրաժեշտ են նոր սարքավորումներով լաբորատորիաներ:
«Սա մեր լրջագույն խնդիրներից է: Մշակույթի նախարարությունը մի քանի տարի շրջանառում է կենտրոնական լաբորատորիա ունենալու հարցը»,- ասաց նա:
ՀՀ մշակույթի նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության գլխավոր մասնագետ Գոհար Սաիյանը Panorama.am-ին ասաց, որ պետական բյուջեից ամեն տարի թանգարանային առարկաների վերականգնման համար հատկացումներ լինում են:
«Իհարկե, բավարար չէ, փորձում ենք բյուջեի սահմաններում անել ամենը, որպեսզի ապահովենք կարևորագույն առարկաների, առաջնային վերականգնման կարիք ունեցող առարակների վերականգնումը»,- ասաց նա:
Նշենք, որ Ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած տվյալների համաձայն, Հայաստանի տարածքում գործող 106 թանգարանի ֆոնդերում 2015-ին հաշվառվել է 2 միլիոն 935 հազար 697 ցուցանմուշ, որից 1 միլիոն 584  հազար 424-ը փաստաթղթեր են, 492 հազար 184-ը՝ լուսանկարներ, 290 հազար 517-ը՝ հնագիտական առարկաներ,  44 հազար 270-ը՝ գեղանկարչության առարկաներ, ինչպես նաև կան գծանկարներ, քանդակներ, կիրառական արվեստի, դրամագիտական, կենցաղի և ազգագրական առարկաներ և այլն: Թանգարաններում պահվող ցուցանմուշներից 67 հազար 516-ը ենթակա են վերականգնման: 2015-ին  վերականգնվել է 3894 ցուցանմուշ:

Marine Haroyan: Restoration of museum exhibits is serious challenge for Armenia
Museum exhibits in Armenia need to be renovated, and we lack good laboratories,” Head of Armenian national committee of International Council of Museums (ICOM) Marine Haroyan told Panorama.am
To her, National Gallery, the Museum of Armenian History need laboratories with new equipment.
“This appears to be a serious challenge for us. The Ministry of Culture has circulated the idea of establishing a central laboratory,” Mrs. Saroyan noted.
Chief Specialist of the Department of Cultural Heritage and Folk Art at the RA Ministry of Culture Gohar Saiyan told Panorama.am means from state budget to the renovation works of museum exhibits are allocated annually.
“Those funds are certainly not sufficient, yet we try to do restoration within budget allocations in order to ensure the restoration of the most affected exhibits,” She said.
To remind, according to the National Statistical Service of Armenia 2 935 697 exhibits are registered in the 106 museums of the territory of the Republic of Armenia in 2015, including 1 584 424 documents, 492 184 photos, 290 517- archeological finds, etc.
According to the source, 67 516 exhibits are subject to restoration; 3894 exhibits were renovated in 2015.