Թանգարանային առարկաների վերականգնումը մեր լրջագույն խնդիրներից է. Մարինե Հարոյան
«Մենք թանգարանային առարկաների վերականգնման խնդիր ունենք: Չունենք լավ լաբորատորիաներ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի նախագահ Մարինե Հարոյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահին, Հայաստանի Պատմության թանգարանին անհրաժեշտ են նոր սարքավորումներով լաբորատորիաներ:
«Սա մեր լրջագույն խնդիրներից է: Մշակույթի նախարարությունը մի քանի տարի շրջանառում է կենտրոնական լաբորատորիա ունենալու հարցը»,- ասաց նա:
ՀՀ մշակույթի նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության գլխավոր մասնագետ Գոհար Սաիյանը Panorama.am-ին ասաց, որ պետական բյուջեից ամեն տարի թանգարանային առարկաների վերականգնման համար հատկացումներ լինում են:
«Իհարկե, բավարար չէ, փորձում ենք բյուջեի սահմաններում անել ամենը, որպեսզի ապահովենք կարևորագույն առարկաների, առաջնային վերականգնման կարիք ունեցող առարակների վերականգնումը»,- ասաց նա:
Նշենք, որ Ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած տվյալների համաձայն, Հայաստանի տարածքում գործող 106 թանգարանի ֆոնդերում 2015-ին հաշվառվել է 2 միլիոն 935 հազար 697 ցուցանմուշ, որից 1 միլիոն 584  հազար 424-ը փաստաթղթեր են, 492 հազար 184-ը՝ լուսանկարներ, 290 հազար 517-ը՝ հնագիտական առարկաներ,  44 հազար 270-ը՝ գեղանկարչության առարկաներ, ինչպես նաև կան գծանկարներ, քանդակներ, կիրառական արվեստի, դրամագիտական, կենցաղի և ազգագրական առարկաներ և այլն: Թանգարաններում պահվող ցուցանմուշներից 67 հազար 516-ը ենթակա են վերականգնման: 2015-ին  վերականգնվել է 3894 ցուցանմուշ:

Марине Ароян: Реставрация музейных предметов – одна из наших серьезных проблем
Реставрация музейных предметов – одна из наших серьезных проблем, у нас нет хороших лабораторий. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала председатель Национального комитета ICOM (Международный совет музеев) Армении Марине Ароян.
По ее словам, Национальной галерее Армении, Музею истории Армении нужны лаборатории, оснащенные современным оборудованием.
«Это одна из наших серьезных проблем. Министерство культуры Армении рассматривает вопрос создания центральной лаборатории», – отметила она.
В свою очередь главный специалист департамента культурного наследия и народного творчества министерства культура Армении Гоар Саиян сообщила Panorama.am, что ежегодно из госбюджета выделяются средства на реставрацию музейных предметов.
«Конечно, этого недостаточно, мы пытаемся в рамках бюджета сделать все возможное, чтобы обеспечить реставрацию важнейших музейных предметов, а также реставрацию предметов, которые больше всего в ней нуждаются», – сказала она.
Отметим, по данным Национальной статистической службы РА, в 2015г. в основных фондах 106 музеев, представивших статистический отчет о своей деятельности, учтено 2 935.7 тыс. экспонатов: при этом 1 584 424 из них – документы, 492 184 – фотоснимки, 290 517 – археологические предметы, 44 270 – предметы живописи.  Количество экспонатов, подлежащих реставрации, – 67 516. В 2015 году количество реставрированных экспонатов составило 3 894.