Բանից պարզվում է՝ Երևանի պետական համալսարանը ծառայողական ավտոմեքենաների կրճատման ծրագրի շրջանակներում մտադիր է կրճատել իր տրակտորը և բեռնատարը։
«Չորրորդ իշխանություն»-ը մեկնաբանել է. «Ինչ խոսք՝ բեռնատարը նույնպես մեքենա է։ Հնարավոր է նույնիսկ, որ ծառայողական լինի ( հաշվի առնելով ռեկտորի ֆիզիկական «չափորոշիչները»)։ Իսկ տրակտորը կրճատելով էլ համալսարանական կրթության որակը հազիվ թե տուժի։ Այնպես որ՝ իմաստուն որոշում է կայացվել։ Եվ ընդհանրապես՝ պետական մյուս հաստատությունները նույնպես կարող են առաջնորդվել այս սկզբունքով։ Եվ կրճատել, ասենք, լվացքի մեքենաները, սափրվելու էլեկտրական մեքենաները, կարի մեքենաները և այլն։ Չէ՞ որ դրանք նույնպես մեքենաներ են, իսկ կարևորն, անկասկած, քանակն է։
Եվ, ի դեպ, քանի դեռ հաստիքների կրճատման գործընթացը չի սկսվել, խորհուրդ կտայինք շատ արագ մի քանի հոգու ընդունել աշխատանքի։ Օրինակ՝ որպես պրոռեկտորի կլիմայական հարցերով ավազ խորհրդականի քարտուղարուհու կրտսեր օգնական, լաբորատոր զննումների վերահսկողության բաժնի ավագ կոլբայագետի ռեֆերենտ և այլն։ Որպեսզի գործընթացը սկսվելուն պես հենց նրան էլ կրճատեն»։

«Чоррорд ишханутюн»: Хорошо, что не сокращают стиральные и швейные машины
Ереванский государственный университет в рамках программы по сокращению служебных машин намерен отказаться от трактора и грузовика, пишет газета «Чоррорд ишханутюн» со ссылкой на свои источники.
«Конечно, грузовик – тоже машина. Возможно даже, что он является служебным транспортом (учитывая физические «критерии» ректора). А от сокращения трактора качество университетского образования вряд ли пострадает. Так что, принято мудрое решение. И вообще, другие государственные учреждения также могут руководствоваться этим  принципом. И сократить, к примеру, стиральные машины, электрические приборы для бритья, швейные машинки и т.д. Ведь это тоже машины, а здесь, безусловно, важнее количество», - отмечает издание.
«И, кстати, пока не начался процесс сокращения штатов, посоветовали бы очень быстро принять на работу несколько человек. Например, в качестве младшего помощника секретарши старшего советника проректора по климатическим вопросам, референта старшего специалиста по колбам отдела контроля лабораторных испытаний и т.д. Чтобы сразу после начала процесса было бы кого сокращать», - пишет «Чоррорд ишханутюн».