ԱՄՆ-ում դրական են գնահատել Սարգսյան-Տեր-Պետրոսյան հանդիպման փաստը. ՉԻ
«Չորրորդ իշխանությանը» դիվանագիտական աղբյուրներից հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ի քաղաքական ու գիտական կարևոր կենտրոնները դրական են գնահատել ապրիլյան պատերազմի օրերին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման քայլը:
Ինչպես պնդում են թերթի աղբյուրները, ամերիկացիներն իրենց վերաբերմունքն արտահայտել են նաև ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցների հետ հանդիպումների ժամանակ՝ ընդգծելով, որ իրաքյան պատերազմի օրերին նախկին նախագահ Քարտերը չգնաց այդ քայլին ու անգամ չցանկացավ հանուն ազգային միասնության լուսանկարվել այն ժամանակվա նախագահ Բուշի հետ, մինչդեռ Հայաստանի առաջին նախագահի քայլը, նրանց գնահատմամբ, պետական լուրջ գործչին վայել արարք էր:
Ամերիկացիները նաև վստահեցրել են, որ այս քայլից հետո Հայաստանի դիրքերը դիվանագիտական ասպարեզում բավական ուժեղացել են, և այդ ամենի արձագանքները կերևան առաջիկայում»:

«Чоррорд ишханутюн»: В США позитивно оценили факт встречи Саргсян – Тер-Петросян
Газета «Чоррорд ишханутюн» пишет со ссылкой на свои дипломатические источники, что важные политические и научные центры США положительно оценили встречу первого президента Армении Левона Тер-Петросяна с действующим президентом Сержем Саргсяном в дни апрельской войны.
Как утверждают источники издания, американцы выразили свое отношение также в ходе встреч с сотрудниками посольства Армении, отметив, что во время иракской войны экс-президент Картер не пошел на такой шаг и даже не захотел ради национального единства сфотографироваться с тогдашним президентом Бушем, в то время как, по их оценке, поступок первого президента – достоин серьёзного государственного деятеля.
«Американцы также заверили, что после подобного шага позиция Армении на дипломатической арене заметно усилились и резонанс проявятся в ближайшее время», - отмечает издание.