«Այս անգամ Հայաստան գալուս պատճառները մի քանիսն են»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ամերիկացի երաժիշտ Դանիել Դեքերը՝ նշելով, որ այցի առաջին և հիմնական պատճառը ծանր և սթրեսային պահին Հայաստանի և Արցախի կողքին լինելն է:
Դեքերն ընդգծեց, որ ինչպես անժխտելի է Հայոց ցեղասպանության փաստը, այնպես էլ անժխտելի է, որ Արցախը հայկական հող է. «Առաջին անգամ Արցախում եղել եմ անկախության 20-ամյակին նվիրված համերգի ժամանակ, հիմա էլ եմ ուզում այցելել Արցախ և համերգ ունենալ այնտեղ»:
Անցած տարի ՀՀ քաղաքացիություն ստացած ամերիկացի երաժիշտը պատմեց, որ Հայաստանում եղել է արդեն 15 անգամ, իսկ Հայաստանի հետ ծանոթացել է հետաքրքրությունից բխած, որը հետագայում վերածվել է հարգանքի. «Իմ կյանքում մեծ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանը և առաջիկա ծրագրերս կապված են հենց Հայաստանի հետ: Հայ լինելը պարզապես քո արյան խնդիրը չէ, դա փիլիսոփայություն է և զգացողություն, որը որ ունես քո սրտում: Արա Գևորգյանի միջոցով ծանոթացա հայերի պատմությանը, մշակույթին, և սկսեցի սիրել հայի ոգին: ՀՀ քաղաքացի դառնալս այդ ճանապարհի բնական և հարջորդ քայլը եղավ»:
Լրագրողների հարցին՝ արդյո՞ք կցանկանա հայ կին ունենալ, Դեքերը դրական պատասխան տվեց:
Երաժիշտը նշեց, որ մեծ ցանկություն ունի և որոշել է նաև ծանոթանալ հայկական հոգևոր երգերին, քանի որ Արմերիկայում զբաղվում է նաև հոգևոր երաժշտությամբ՝ երգելով Ֆլորիդայի եկեղեցում:
Ինչ վերաբերում է թուրքերի և ադրբեջանցիների վերաբերմունքին՝ Դեքերն ասաց, որ թե համերգների ժամանակ, թե համացանցում հաճախ է իր նկատմամբ նրանցից կոպիտ քննադատություններ, երբեմն էլ վտանգավոր վերաբերմունքի արժանանում, սակայն դա իրեն չի կոտրում:
Հանդիմանը ներկա երաժիշտ, երգահան Արա Գևորգյանն էլ ասաց, որ ինչպես «Ադանայի», «Մուշի», «Սարդարապատի» պարագայում, այս անգամ էլ Դեքերը ցանկություն հայտնեց իր «Արաքս» գործիքային ստեղծագործությունը երգ դարձնել՝ խոսքեր գրելով:
«Այս տղան բոլորիս հետ հավասար պայքարում և կռիվ է տալիս, պետք է նրան արժանի գնահատել և ոգևորել»,-ասաց երգահանը:
Ասուլիսի ավարտին Դանիել Դեքերն իր կատարմամբ «Մարտիկի երգը» նվիրեց սահմանին կանգնած բոլոր հայ զինվորներին:

Дэниел Деккер намерен посетить Нагорно-Карабахскую Республику и выступить там с концертом
Прибывший в Армению известный американский композитор и певец Дэниел Деккер рассказал сегодня на встрече с журналистами, что хочет посетить Нагорно-Карабахскую Республику и выступить там с концертом.
«Впервые я побывал в Арцахе в рамках концерта, посвященного 20-летию независимости республики», – сказал он.
При этом музыкант отметил, что его очередной визит в Армению преследует сразу несколько целей. Одна из них – поддержать армянский народ после апрельских событий в зоне карабахского конфликта.
Получивший в 2015 году гражданство РА музыкант рассказал также, что в Армении побывал уже 15 раз. «Я заинтересовался Арменией из любознательности, но затем интерес перерос в уважение», – признался Деккер, добавив: «Армения занимает большое место в моей жизни, и ближайшие мои планы связаны именно с Арменией. Ведь быть армянином – это не только вопрос крови, это философия и мироощущение».
Музыкант отметил также, что намерен ознакомиться с армянскими духовными песнями, так как в церкви во Флориде он поет духовные песни.
Композитор Ара Геворкян, в свою очередь, сообщил, что это не первый опыт сотрудничества с Деккером . Он написал слова к произведениям «Адана», «Муш», «Сардарапат», а на этот выразил желание поработать с инструментальным произведением Геворкяна «Аракс».