Սերգեյ Մինասյան. Ադրբեջանն իրավունք չունի ձեռք բերել 500 կմ հեռահարության օպերատիվ մարտավարական հրթիռներ
Ադրբեջանը իրավունք չունի ձեռք բերել 500 կմ հեռահարության օպերատիվ մարտավարական հթիռներ, եթե Ադրբեջանի հրթիռային և հրետանային զորքերի հրամանատարը իսկապես չգիտի այդ մասին, պետք է նշենք, որ կա Հրթիռային տեխնոլոգիաների կարգավորման ռեժիմ, որը ենթադրում է, որ այդ ռեժիմին անդամակցող երկրները իրավունք չունեն 300 կմ-ից ավելի հեռահարության հրթիռներ կամ դրանց տեխնոլոգիաները տրամադրել այլ երկրների: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանն ունի մաքսիմալ 280-300 կմ. հեռահարություն ունեցող օպերատիվ մարտավարական հրթիռներ: Հետևաբար Ադրբեջանը չի կարող ձեռք բերել նման հրթիռներ: «Panorama.am»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հրթիռա-հրետանային զորքերի հրամանատար Զահիդ Հուսեյնովի հայտարարությանը, նշել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նշենք, որ Զահիդ Հուսեյնովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը աշխատում է 500 կմ. հեռահարությամբ օպերատիվ մարտավարական հրթիռներ ձեռք բերելու ուղղությամբ:
«Մենք կարող ենք հարված հասցնել թշնամու ցանկացած օբյեկտի։ Եթե գերագույն գլխավոր հրամանատարը հրամայի՝ նաև Երևանին»,- ասել էր նա օրերս։
Փորձագետի համոզմամբ նման հրթիռներ ոչ մի երկիր չի տրամադրի, իսկ տեսականորեն կարող է Ադրբեջանը ձեռք բերել Հյուսիսային Կորեայի պես երկրից:
«Այս առումով քաղաքական տեսանկյունից Բաքուն կկանգնի բավական լուրջ խնդիրների առաջ: Առավել ևս, որ բաց է մնում այն հարցը, թե ինչ գործնական նշաակություն կարող է ունենալ Ադրբեջանի համար նման հրթիռների ձեռք բերումը և օգտագործումը Հայաստանի դեմ, քանի որ ի տարբերություն ԼՂՀ տարածքի, Հայաստանի տարածքի վրա նման գործողությունների իրականացումը ենթադրում է Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի դաշնակցային ողջ գործիքակազմի կիրառում»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի զինանոցում եղած օպերատիվ մարտավարական հրթիռներին Մինասյանը նշեց, որ Հայաստանը տիրապետում է լուրջ հրթիռային արսենալի:
«Դեռևս 90-ական թվականներից Հայաստանը տիրապետում է որոշ օպերատիվ մարտավարական հրթիռների տեսակների, դրանք ՆԱՏՕ-ի դասակարգմամբ այսպես կոչված «ՍԿԱԴ» հրթիռներն են, բացի դրանից ինչպես մենք գիտենք Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության հայտաարություններից, ՀՀ-ն արդեն իսկ տիրապետում է ավելի ժամանակակից հրթիռային միջոցների, որոնք շատ ավելի հեռահար և ճշգրիտ են քան «ՍԿԱԴ» հրթիռները: Այստեղ էական տարբերությունն այն է, որ Հայաստանը կարող է այդ հրթիռները տրամադրել ԼՂՀ-ին՝ հետագա օգտագործման նպատակով: Իսկ Ադրբեջանը, ելնելով վերոնշված սահմանափակումից, լուրջ խնդիրներ կունենա, եթե ԼՂՀ-ի կողմից դրանց կիրառման պարագայում պատասխան հարված հասցնի ՀՀ տարածքին»,- նշեց Մինասյանը:
Փորձագետը նշեց, որ թեկուզ ներկայումս Ադրբեջանի սպառազինության մեջ առկա հրթիռների օգտագործման միջոցով Հայաստանի, առավելևս, Երևանի տարածքը խոցելու դեպքում Ադրբեջանը կկանգնի լրջագույն քաղաքական խնդիրների առջև, մանավանդ եթե այդ գործողությունն իրականացնի դրա համար առավել հարմարավետ Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության տարածքից:
Անդրադառնալով Չինաստանի կողմից Թուրքիային օպերատիվ մարտավարական հեռահար հրթիռների վաճառքի և Թուրքիայի միջոցով դրանք Ադրբեջանին փոխանցելու հեռանկարին փորձագետը նշեց, որ անկախ թուրք-չինական՝ այս ոլորտում ծավալվող համագործակցությունից Ադրբեջանի այս հրթիռների հնարավոր տրամադրումը իր մեջ պարունակում է բավական լուրջ բարդություններ:
«Թուրքիան շարունակում է լինել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ և եթե միջին հեռահարության հրթիռների տրմադրման պարագայում Բրյուսելի արձագանքը մեղմ է եղել, ապա մեծ հեռահարության հրթիռների դեպքում արձագանքը կարող է բավական ցավոտ լինել: Բացի այդ Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների հիմքում շարունակում է առկա լինել ՀԱՊԿ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների հարցը, ինչը նույնպես հղի բավական լուրջ բարդություններով»,- նշեց փորձագետը:

Political scientist says, Azerbaijan has no right to acquire 500km range ballistic missiles
“Azerbaijan has no right to acquire 500km range ballistic missiles and if the commander of Azerbaijani missile troops and artillery isn’t aware, we should remind him about the Missile Technology Control Regime which implies that any member state shouldn’t have missiles of more than 300km range or provide other countries with such. This is the reason Armenia has ballistic missiles of only 280-300km range,” political scientist, Sergey Minasyan told Panorama.am commenting on commander of the Azerbaijani missile troops and artillery, major-general Zahid Huseynov’s announcement.
It should be noted that Zahid Huseynov said that Azerbaijan is working towards acquiring 500-km range ballistic missiles.
“Our current armament allows striking all the military objects in the lands occupied by Armenians. If the Supreme Commander orders, we can also hit Yerevan,” Huseynov said.
According to the political scientist, no country will provide Azerbaijan with such missiles, yet it is possible to acquire from a country like North Korea.
“From this point of view, Baku will face serious problems. Moreover, when the question of what significance acquiring and applying these missiles against Armenia might have, remains unanswered. Unlike the territory of NKR, these operations on the Armenian territory imply the application of all the tools of Russian and CSTO allies,” he noted.
As far as it concerns Armenia, Minasyan noted that it possesses a serious missile arsenal.
“Since the 90s Armenia has several types of ballistic missiles called the NATO Scud. Besides, the Armenian leadership announced that Armenia already possesses contemporary tools, which are more accurate than the Scud,” Minasyan noted.
He also said that Azerbaijan will face serious political problems if applying these missiles against Armenia, let alone against Yerevan, especially if these operations are carried out from the Autonomous Republic of Nakijevan.
Concerning Turkey providing Azerbaijan with missiles acquired from China, Minasyan said that regardless of Turkish-Chinese cooperation in this sphere, providing Azerbaijan with these missiles will have serious consequences.
“Turkey remains a NATO member state and if the reaction of Brussels on providing [Azerbaijan] with medium range ballistic missiles was mild, in case of extended range missiles, the reaction will be painful. Besides, the relationship between CSTO and NATO remains the core of Turkish—Armenian relationship, which is also fraught with complications,” he said.