Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ օգտագործել է քիմիական թունավոր նյութեր Արցախի բնակչության նկատմամբ. Դ.Բաբայան
«Ագրեսորը փորձում է իր կողմից բազմաթիվ թունավորման փաստերը քողարկել: Ադրբեջանն այն պետություններից է, որը բազմաթիվ անգամ օգտագործել է քիմիական թունավոր նյութեր Արցախի բնակչության նկատմամբ»,- Երևանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ հայկական կողմը քիմիական զենք է օգտագործել, ինչի՞ է ձգտում նման հայտարարությամբ:
Նա նշեց, որ նույնիսկ խորհրդային տարիներին, երբ որ Հեյդար Ալիևը եկել էր իշխանության, թունավորում էին Ստեփանակերտի ջրային պաշարները:
Ըստ Դ.Բաբայանի, 1970-ականներին Ղարաբաղն աշխարհի մակարդակով առաջին տեղում էր գտնվում երկարակյացների քանակով, վերջին տեղը՝ հիվանդությունների, այդ թվում նաև քաղցկեցի: 1989 թվականին հիվանդությունների քանակով առաջին տեղում էր Անդրկովկասի մակարդակով: Դա գալիս էր թունավորումից: Նա հիշեցրեց, որ 1990 թվականին կրկին թունավորել էին Ստեփանակերտի ջրատարմատարարման ցանցը՝ գցելով այնտեղ կրեոլին քիմիական նյութ: Մայրաքաղաքի 1/3 զրկված էր ջրից, մի քանի ժամում ընտանի կենդանիները սատկել էին, բազմաթիվ մարդիկ հոսպիտալցվել էին: Նույն բանն արել են նաև Շուշի շրջանում:
«Հիմա, երբ խոսում են, որ Քարվաճառում հայկական ատոմակայանի թափոններ են թաղվում, ինչն, իհարկե, այդպես չէ, բայց հասկանում ենք, որ հիմք են նախապատրաստում, որ վաղը, Աստված մի արասցե, իրենք ինչ որ ձևով կարողանան այդ տարածքի վրա ազդեցություն գործել, անպայման կթունավորեն մեր գետերը: Այնտեղ սկիզբ է առնում նախին ԼՂԻՄ-ի ջրային պաշարների 85 տոկոսը, Արփա, Որոտան գետերը, որոնք սնում են Սևան լիճը: Այսինքն ամբողջ Հայաստանը կապույտ ցեղասպանության կենթարկեն»,- ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը:

“The aggressor simply tries to conceal numerous cases of poisoning. Azerbaijan is the state that used toxic chemical materials against Artsakh population for many times in the past,” spokesperson to Artsakh President Davit Babayan told reporters in Yerevan.
Babayan’s comments came in request to comment on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s recent allegations about the use of chemical weapons by the Armenian side and the logic behind those allegations.
Babayan reminded that back in Soviet times when Heydar Aliyev was in power, Azerbaijanis were poisoning Stepanakert water reservoirs. He recalled that Karabakh had the highest rate in the world for life expectancy in 1970s and was in the last positions in terms of recorded diseases, including cancer.
In 1989 Karabakh the most affected territory in the South Caucasus by the number of registered diseases, which was a result of a poisoning? He reminded that in 1990 Stepanakert water supply system was poisoned by a chemical substance. One third of the capital was deprived of water, pets died; many residents were taken to hospitals. The same was done to Shushi.
“Now when they [Azerbaijanis] are talking that radioactive waste from Armenian power plant is buried in Karvachar, which is a total lie, we understand that they are preparing ground for poisoning our rives in case they get some influence on those territories. 85% of water resources of the former NKAO rises from there, included Arpa and Vorotan rivers, which flow into Lake Sevan. That is to say Azerbaijanis are ready to provoke an ecological genocide for Armenia,” Davit Babayan said.