«Իրավիճակը սահմանին նորմալ է: Հիմա շատ ավելի հանգիստ է»,- Երևանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
Նա նշեց, որ կրակոցներ լինում են, զինադադարի ռեժիմի խախտումներ կան, սակայն քանակական և որակական առումով անհամեմատելի է այն իրավիճակի հետ, որ կար վերջին երկու տարվա ընթացքում:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված, միգուցե Բաքվում կայանալիք «Ֆորմուլա-1» մրցաշարով, Դ. Բաբայանն ասաց, որ այդպիսի միջոցառումների կազմակերպումը Բաքվում պարզապես խայտառակություն է:
«Բազմաթիվ անգամ բարձրաձայնել ենք, նման քաղաքականությամբ միջազգային հանրությունը, մի շարք քաղաքակիրթ պետություններ թև են տալիս ագրեսորին: Մի պետություն, որտեղ փակվում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, ԵԱՀԿ գրասենյակը, որտեղ քնած հայ սպային սպանողին դարձնում են ազգային հերոս, ազգային հերոսներ են դարձնում նրանց, ովքեր խոշտանգում են դիակներ, տարեց մարդկանց, զինծառայողի գլուխը կտրած ցույց են տալիս գյուղերով մեկ, և նման երկրում անցկացվում են առաջին համաեվրոպական օլիմպիական խաղերը, ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների ֆորումը, բնական է, պարզապես խայտառակություն է, նա էլ թև է ստանում, սկսում է ագրեսիվ քաղաքականություն վարել: Եթե այդ միջոցառման անցկացման ընթացքում մի քիչ իրեն զսպված է պահում, դա այնպիսի դոփինգ է տալիս ագրեսորին, հանցագործին, այնուհետև շատ դժվար է լինում նրան զսպել: Այս քառօրյա պատերազմը նաև ինչ-որ ձևով նման քաղաքականության հետևանք է»,- ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Դ. Բաբայանի խոսքով, որոշ պետություների ներկայացուցիչներ, օրինակ Իսպանիայի նախկին ԱԳ նախարարը, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի պատգամավորներ, հայտարարում են, որ Ադրբեջանը քաղաքակրթությունների բնօրրան է, հանդուրժող է:
«Դեմ ենք, որպեսզի միջազգային հանրությունը նման քայլեր կատարի: Դա նաև ինչ-որ ձևով լակմուսային թուղթ է: Թող բոլորն իմանան՝ եթե սատարում են ահաբեկչությանը, ահաբեկչությունը գալու է իրենց տուն»,- ասաց նա:

Ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск нормальная, сейчас намного спокойнее. Об этом сообщил в беседе с журналистами в Ереване пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян.
По его словам, выстрелы бывают, регистрируются случаи нарушения режима перемирия, однако в качественном и количественном плане сложившуюся ситуацию не сравнить с ситуацией последних двух лет.
В ответ на вопрос, обусловлена ли такая ситуация с проведением в Баку в июне этапа «Формулы-1», Давид Бабаян отметил, что организация подобных мероприятий в Баку является просто позором.
«Мы многократно заявляли, что подобной политикой международное сообщество, ряд цивилизованных стран окрыляют агрессора. В стране, где закрываются бюро Радио "Свобода” и офис ОБСЕ, героизируют убийцу спящего армянского офицера, превращают в национальных героев тех, кто подвергает глумлению тела погибших, истязает стариков, где демонстрируют отрезанную голову военнослужащего, были проведены первые Европейские игры, Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН. Это просто позор», – сказал Давид Бабаян.
Он добавил, что четырехдневная апрельская война в зоне карабахского конфликта в какой-то степени стала также следствием подобной политики международного сообщества.
«Мы против подобных шагов международного сообщества. Это в некотором смысле служит лакмусовой бумажкой», – сказал пресс-секретарь президента НКР, добавив: все должны знать, что если они поддерживают терроризм, то однажды сами столкнутся с ним.