Հրթիռահրետակոծության հետևանքով վիրավորված արցախցի երեխաներն ապաքինվում են
Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ «Գրադ» կայանքից իրականացված  հրթիռահրետակոծության հետևանքով վիրավորված երեխաները՝ 12-ամյա Վարդան Անդրեասյանը և 11-ամյա Գևորգ Գրիգորյանն ապաքինվում են:
«Ասում են, որ լավ է վիճակս: Լավ է լինելու: Լավանամ, մեծանամ, զինվոր դառնամ, որ Վաղարշակի, Գևորգի, իմ ընկերների վրեժը լուծեմ: Մեզ չեն կարող վախեցնել»,-Panorama.am-ին իր վիճակի ու նպատակների մասին պատմում է Վարդանը:
Նա նույնիսկ անկողնում զինվորական շապիկ է հագնում՝ զինծառայող հոր կարոտն այդպես է առնում:
Վիրավոր  երեխաները հիշում են դեպքի մանրամասները: Վարդան Անդրեասյանի մայրն ասաց, որ երեխան կարողացել է հաղթահարել վախը: Ուզում է դպրոց վերադառնալ:
Երեխաների մայրերը պատմում են, նախորդ օրերին թշնամու անօդաչու սարքերը պտտվել են տարածքում, նկարել` երեխաներն առավոտյան դասերից առաջ բակում ֆիզիկական վարժություններ են կատարում:
«Որ մի տասը րոպե ուշ լիներ դեպքը, կարող է բոլոր երեխաները վիրավորվեին: Էլի ասենք փառք Աստծո»,-ասաց Վարդանի մայրը:
Գևորգը հիշում է, որ առաջինն իրենց օգնության են հասել Վարդանի մայրն ու եղբայրը:
«Մարտունիում վիրահատեցին, հետո տեղափոխեցին Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Ստեփանակերտի հիվանդանոցում պառկեցի մեկ ամիս: Հիմա լավ եմ»,-ասում է Գևորգը:

Vardan Andreasyan, 12, and Gevorg Grigoryan, 11, wounded as a result of missile artillery attack from MM-21 Grad used by Azerbaijani forces on April 2 are recovering.
“Doctors say I am in good condition. I hope for the better. I will recover, grow up to become a soldier and take revenge for my friends Vagharshak and Gevorg. They are not able to frighten us,” Vardan told Panorama.am.
Even in bed he was in military shirt in a sign of longing for his military father.
The wounded children recall the details of the incident. Vardan Andreasyan’s mother told the child is gradually overcoming the fear and is even ready to go back to school.
The children’s mothers told that during the night preceding the incident enemy drones were monitoring the area, probably taking photos. Children used to do physical exercises in the mornings before the classes started.
“All children would suffer injuries in case the attack came 10 minutes later,” Vardan’s mother told.
Gevorg recalled that Vardan’s mother and brother were the ones who provided first assistance
“I was operated on in Martuni, then moved to Stepanakert hospital. I spent there a month and now I feel good,” he said.
To remind, His brother Vaghinak (Vagharshak) Grigoryan, born in 2004, was killed as a result of missile artillery attack.