«Աշխարհը մանուկների աչքերով» ցուցահանդես՝ նվիրված երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան
«Գասպարյան արտ-ստուդիա»-ում այսօր բացվելու է «Աշխարհը մանուկների աչքերով» խորագրով ցուցահանդես՝ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված: Ցուցադրվելու են 4,5-15 տարեկան երեխաների 50-ից ավելի խառը տեխնիկայով արված հաստոցային և գեղանկարչական ստեղծագործություններ, գրաֆիկան (տպագրական և հաստոցային գրաֆիկա) կոմպոզիցիոն աշխատանքներ և արտ-օբյեկտներ:
«Մասնակից մանուկները հանդիսատեսին են ներկայացրել իրենց զարմանահրաշ աշխարհը` անցյալը, ներկան և ապագան` իրենց վառ և լուսավոր գույներով»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Գասպարյան արտ-ստուդիա»-ի փոխնախագահ, արվեստագիտության թեկնածու նկարիչ Վահե Գասպարյանը:
Նա նշեց, որ երեխաները պատրաստվել են ցուցահանդեսին վեց ամիս. «Կարծես հաշվետու ցուցահանես լինի նրանց համար»:
Վ. Գասպարյանն ասաց, որ իրենց ստուդիայում սովորեցնում են կերպարվեստի բոլոր ուղղությունները, ծանոթացնում համաշխարհային արվեստի հետ, բացահայտում են երեխաների ստեղծագործական ներաշխարհն ու նրանց ստեղծագործական պոտենցիալը:
Այսօր Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է: Այն սահմանվել է 1925-ին` Ժնևում երեխաների պաշտպանության համար հրավիրված համաշխարհային կոնֆերանսի ընթացքում: 1949թ. Կանանց ժողովրդավարական միջազգային դաշինքը երեխաների պաշտպանության օր անցկացնելու որոշում է ընդունել: ՄԱԿ-ը, հավանություն տալով այս նախաձեռնությանը, հայտարարել է երեխաների կյանքի և առողջության պաշտպանության հարցը իր գործունեության գերակա ուղղություններից մեկը: Առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես երեխաների պաշտպանության միջազգային օր 1950-ին։
Աշխարհում երեխաների պաշտպանությունը նախատեսող բազմաթիվ միջազգային փաստաթղթեր են ստորագրվել, որոնց թվում` 1959թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված Երեխայի իրավունքների հռչակագիրը, 1989թ. ընդունված Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան: Հայաստանը Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան վավերացրել է 1992թ., իսկ 1996թ. ընդունվել է «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքը:

В Ереване сегодня откроется выставка «Мир глазами детей»
Сегодня, 1 июня, в организации «Гаспарян Арт-студия» в Ереване откроется выставка под названием «Мир глазами детей», посвященная Международному дню детей (Дню защиты детей).
На выставке можно будет посмотреть свыше 50 работ детей в возрасте от 4,5 до 15 лет. «Маленькие участники выставки своими яркими и светлыми красками представят зрителю свой удивительный мир – прошлое, настоящее и будущее», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am представитель общественной организации «Гаспарян Арт-студия», художник Ваге Гаспарян.
Он отметил, что дети готовились к этой выставке 6 месяцев. По словам В.Гаспаряна, в студии детей знакомят со всеми направлениями изобразительного искусства, с мировой культурой, раскрывают творческий мир детей и их творческий потенциал.
Как известно, 1 июня, в первый день лета, отмечается Международный день детей (International Children's Day). Как напоминает Calend.ru, решение о его проведении было принято в 1925 году на Всемирной конференции, посвященной вопросам благополучия детей, в Женеве. У Международного дня детей есть флаг. На зеленом фоне, символизирующем рост, гармонию, свежесть и плодородие, вокруг знака Земли размещены стилизованные фигурки – красная, желтая, синяя, белая и черная. Эти человеческие фигурки символизируют разнообразие и терпимость. Знак Земли, размещенный в центре, – это символ нашего общего дома. Но День защиты детей – это не только веселый праздник для самих детей, это и напоминание обществу о необходимости защищать права ребенка.