Քաղաքագետ. Այն, ինչ այս պահին ունենք, ժամանակավոր դադար է հիշեցնում
Բանակցային գործընթացի, շփման գծում առկա իրավիճակի և մի շարք հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանի հետ:
Panorama.am.- Առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանի արտգործնախարարի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Ավելի վաղ, նրանց հետ հանդիպել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը: Այս պահին ի՞նչ միտումներ են նկատելի բանակցային գործընթացում:
Տ. Աբրահամյան-Գործընթացը ապրիլյան իրադարձություններից հետո բավականին բարդ փուլում է: Միջնորդ երկրներն ամեն կերպ ցանկանում են իրավիճակը վերադարձնել բանակցությունների շրջափուլ, սակայն դեռ պարզ չէ՝ Ադրբեջանին հնարավոր կլինի՞ վերադարձնել բանակցությունների սեղան, թե՞ ոչ:
Անկեղծ ասած, ես այդքան էլ լավատես չեմ, Ադրբեջանի հայտարարություններից նկատելի է, որ նրանք առավելապես իմիտացիայով են զբաղված:
Panorama.am-Վիեննայի հանդիպումից հետո արձանագրվեց, որ կողմերը համաձայնության են հասել շփման գծում հետաքննությունների մեխանիզմների ներդրման ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի հնարավորությունների ընդլայնման շուրջ: Արդյո՞ք դրանք կփոխի մինչ այս եղած իրավիճակը:
Տ. Աբրահամյան-Այս պահին դա ամրագրվել է միայն հայտարարություններով: Սակայն հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործ ունենք Ադրբեջանի հետ, ով բազմիցս խախտել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, դեռ վաղ է ասել, արդյո՞ք այդ պրոցեսները ցանկալի արդյունքի կհանգեցնեն:
Ապրիլյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանն իր նպատակներն իրականացնելիս անտեսեց 1994 և 1995 թվականների հրադադարի համաձայնագրերը, ինչը նշանակում է՝ ոչ մի երաշխիք չկա, որ Վիեննայի հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կպահպանվի:
Սա նշանակում է, այս պահին դեռ դժվար է խոսել իրավիճակի փոփոխության մասին, այն ինչ այս պահին ունենք ավելի շատ ժամանակավոր դադար է հիշեցնում:
Panorama.am-Ապրիլյան պատերազմից հետո շատ խոսվեց այն մասին, որ ժամանակն է վերաիմաստավորել այն ամենը, ինչ ունեցել ենք պատերազմից առաջ: Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում առաջնագծում Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիան կանխելու համար:
Տ. Աբրահամյան-Շփման գծում այս պահին հսկայական աշխատանքներ են իրականացվում. մարտական հենակետերի ամրացումից, կահավորումից մինչև հատուկ տեխնիկական միջոցների տեղադրում, որոնք առավել կանխատեսելի են դարձնում հակառակորդի տեղաշարժերն ու հնարավոր կուտակումները, իսկ մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմերի ծառայությունը՝ առավել անվտանգ:
Այս պահին կարևոր է վերլուծել-ամփոփել և դասեր քաղել ապրիլյան իրադարձություններից ու շարժվել առաջ՝ հետագայում չկրկնելու այն բացթողումներն ու սխալները, որոնք ունեցանք:
Մեկ հանգամանք ևս. որևէ դեպքում չպետք է կորցնենք մեր զգոնությունը, որովհետև պատերազմը դեռ չի ավարտվել:

What we have resembles a pause, political scientist says
Panorama.am  spoke to political scientist Tigran Abrahamyan about the negotiations process, the situation on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan and a number of other issues.
Panorama.am – A meeting is planned between the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Foreign Minister of Armenia. Earlier the Azerbaijani FM met with them. What tendencies can be observed in the negotiations process at this point?
Tigran Abrahamyan – The process is in a rather complicated level after the events of April. The mediators are trying to resume the negotiations process, yet it’s not clear whether or not it will be possible to bring Azerbaijan to the negotiations table. Frankly speaking, I’m not very optimistic. Azerbaijani statements show they’re just imitating.
Panorama.am – After the Vienna meeting, the parties agreed upon introducing investigation mechanisms on the Line of Contact and expanding the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. Will this change the situation?
Tigran Abrahamyan – At this point, it is fixed only by statements. Yet considering the fact that we’re dealing with Azerbaijan, who has violated the existing agreements, it’s too early to say whether the outcomes of the process will be favourable. The April events showed that Azerbaijan ignored the ceasefire agreements of 1994 and 1995 when realizing its goals. This means, there’s no guarantee that it will respect the Vienna agreement. It’s very difficult to speak about a change in the situation at this point, when it rather resembles a pause.
Panorama.am – After the April War, it has been much spoken about rethinking everything we had before the war. What steps are undertaken to prevent another possible Azerbaijani aggression?
Tigran Abrahamyan – A lot of work has been carried out on the Line of Contact: from fixing military positions to inserting special technical equipment allowing to predict the adversary’s movements, also making the shifts of the serviceman safer. It is important to analyze and learn from the April events and move on not repeating the same mistakes. One more thing, under no circumstances should we lose our vigilance because the war isn’t over yet.