Քաղաքագետ. Այն, ինչ այս պահին ունենք, ժամանակավոր դադար է հիշեցնում
Բանակցային գործընթացի, շփման գծում առկա իրավիճակի և մի շարք հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանի հետ:
Panorama.am.- Առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանի արտգործնախարարի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Ավելի վաղ, նրանց հետ հանդիպել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը: Այս պահին ի՞նչ միտումներ են նկատելի բանակցային գործընթացում:
Տ. Աբրահամյան-Գործընթացը ապրիլյան իրադարձություններից հետո բավականին բարդ փուլում է: Միջնորդ երկրներն ամեն կերպ ցանկանում են իրավիճակը վերադարձնել բանակցությունների շրջափուլ, սակայն դեռ պարզ չէ՝ Ադրբեջանին հնարավոր կլինի՞ վերադարձնել բանակցությունների սեղան, թե՞ ոչ:
Անկեղծ ասած, ես այդքան էլ լավատես չեմ, Ադրբեջանի հայտարարություններից նկատելի է, որ նրանք առավելապես իմիտացիայով են զբաղված:
Panorama.am-Վիեննայի հանդիպումից հետո արձանագրվեց, որ կողմերը համաձայնության են հասել շփման գծում հետաքննությունների մեխանիզմների ներդրման ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի հնարավորությունների ընդլայնման շուրջ: Արդյո՞ք դրանք կփոխի մինչ այս եղած իրավիճակը:
Տ. Աբրահամյան-Այս պահին դա ամրագրվել է միայն հայտարարություններով: Սակայն հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործ ունենք Ադրբեջանի հետ, ով բազմիցս խախտել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, դեռ վաղ է ասել, արդյո՞ք այդ պրոցեսները ցանկալի արդյունքի կհանգեցնեն:
Ապրիլյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանն իր նպատակներն իրականացնելիս անտեսեց 1994 և 1995 թվականների հրադադարի համաձայնագրերը, ինչը նշանակում է՝ ոչ մի երաշխիք չկա, որ Վիեննայի հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կպահպանվի:
Սա նշանակում է, այս պահին դեռ դժվար է խոսել իրավիճակի փոփոխության մասին, այն ինչ այս պահին ունենք ավելի շատ ժամանակավոր դադար է հիշեցնում:
Panorama.am-Ապրիլյան պատերազմից հետո շատ խոսվեց այն մասին, որ ժամանակն է վերաիմաստավորել այն ամենը, ինչ ունեցել ենք պատերազմից առաջ: Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում առաջնագծում Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիան կանխելու համար:
Տ. Աբրահամյան-Շփման գծում այս պահին հսկայական աշխատանքներ են իրականացվում. մարտական հենակետերի ամրացումից, կահավորումից մինչև հատուկ տեխնիկական միջոցների տեղադրում, որոնք առավել կանխատեսելի են դարձնում հակառակորդի տեղաշարժերն ու հնարավոր կուտակումները, իսկ մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմերի ծառայությունը՝ առավել անվտանգ:
Այս պահին կարևոր է վերլուծել-ամփոփել և դասեր քաղել ապրիլյան իրադարձություններից ու շարժվել առաջ՝ հետագայում չկրկնելու այն բացթողումներն ու սխալները, որոնք ունեցանք:
Մեկ հանգամանք ևս. որևէ դեպքում չպետք է կորցնենք մեր զգոնությունը, որովհետև պատերազմը դեռ չի ավարտվել:

Эксперт: Для предотвращения новой агрессии ВС Азербайджана на передовой проводится колоссальная работа
Политолог Тигран Абрамян в интервью Panorama.am прокомментировал последние развития в рамках переговорного процесса по карабахскому урегулированию, рассказал о предпринимаемых мерах на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил и возможных изменениях в зоне карабахского конфликта.
– В ближайшее время планируется встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Ранее с ними встретился глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров. Какие в настоящее время наблюдаются тенденции в переговорном процессе по карабахскому урегулированию?
– После военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. переговорный процесс оказался в довольно сложной стадии. Страны-сопредседатели МГ ОБСЕ всяческими способами стараются вернуться к переговорному этапу урегулирования конфликта, однако пока не ясно, возможно ли вернуть Азербайджан за стол переговоров или нет. Откровенно говоря, я не очень оптимистичен в данном вопросе, из заявлений Азербайджана можно увидеть, что Баку, главным образом, занимается имитацией.
– В результате состоявшейся 16 мая в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева было зафиксировано, что стороны карабахского конфликта достигли договоренностей о внедрении механизмов расследования инцидентов, а также расширении возможностей команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. Способны ли данные меры изменить сложившуюся ситуацию?
– В настоящее время договоренность о внедрении данных мер зафиксирована лишь совместным заявлением, сделанным по итогам венской встречи. Однако, учитывая то обстоятельство, что мы имеем дело с Азербайджаном, неоднократно нарушавшим достигнутые договоренности, еще рано говорить о том, приведут ли данные процессы к желаемому результату или нет. Апрельские события в зоне карабахского конфликта продемонстрировали, что Азербайджан, реализуя собственные цели, игнорирует подписанные в 1994 и 1995гг. соглашения о режиме прекращения огня. Это значит, что нет никаких гарантий соблюдения достигнутых договоренностей. А это в свою очередь также означает, что на данный момент пока нельзя говорить об изменении ситуации. То, что мы имеем на сегодняшний день, больше напоминает временную паузу.
– После военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. много говорилось о том, что настала пора переосмыслить все, что происходило до данных событий. Какие сегодня меры предпринимаются на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил с целью предотвращения возможной агрессии со стороны Азербайджана?
– В настоящее время на линии соприкосновения проводится колоссальная работа: начиная с работ по укреплению и обустройству боевых позиций, заканчивая установкой специальных технических средств, благодаря которым можно проследить возможные перемещения и скопления ВС Азербайджана, а также обеспечить более безопасное несение боевого дежурства.
На данный момент важно проанализировать, подвести итоги, вынести уроки из апрельских событий и двигаться вперед, не делая ошибок и упущений, которые были допущены ранее. Еще один важный момент: ни в коем случае нельзя терять бдительность, поскольку война еще не закончилась.