Հալեպում Նոր Գյուղ թաղամասի երեկվա ուժգին հրթիռակոծությունը կապում են Բունդեսթագի որոշման հետ
Հալեպի Նոր գյուղ թաղամասում երեկ հրթիռակոծության հետևանքով 4 հայ է զոհվել, կան ավելի քան 16 վիրավորներ, որոնց թվում նույնպես հայեր կան: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Նոր Գյուղի բնակիչներից Հովիկ Շեհիրյանը:
Մահացել են՝ Վազգեն Չաբախչուրյանը, Հովսեփ Ջանեսցյանը, Լևոն Գելխաչերյանը և Խաչիկ Աբուլաբությանը: Երեկվա հրթիռակոծությունից նաև վնասներ են կրել Հայ Կաթողիկէ Սբ. Երրորդություն եկեղեցին և դպրոցը:
«Կրակահերթը սկսվեց կեսօրից հետո: Հրթիռները ծանր հրթիռներ էին, և հրթիռակոծության հետևանքով զոհվեցին չորս հայեր: Երեք մարդկանց մարմինները ածխացած վիճակում տեղափոխեցին հիվանդանոց, սակայն նրանք արդեն մահացած էին», -ներկայացրեց Հովիկը:
Հալեպահայերը երեկվա ակտիվ հարձակումը կապում են Գերմանական Բուդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստի հետ և կան ոչ պաշտոնական տեղեկություններ, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հովանավորել է ահաբեկիչ զինյալներին, որպեսզի հարվածներ հասցնեն Նոր Գյուղ թաղամասին, որտեղ հիմնականում հայեր են ապրում:
Այժմ երեկվա ծանր դրությունից հետո, Հալեպի թաղամասերում վիճակը հանգիստ է, մարդիկ զբաղված են իրենց աշխատանքով:
«Դպրոցը հրետակոծությունից հետո լուրջ վնասներ է կրել, բայց բացվել է, տնօրենն այնտեղ էր: Խանութպանները, բնակիչները իրենց կոտրված ապակիները մաքրելով, իրենց թիրախ դարձած տները հավաքելով, փորձում են կյանքը շարունակել, ապրել», -ներկայացրեց Հովիկ Շեհիրյանը:
Հարցին, թե կա՞ն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են գալ Հայաստան, մեր զրուցակիցը պատասխանեց, թե որպես «ապահով տուն» կան մարդիկ, ովքեր ցանկանում են գալ, ապրել Հայաստանում, բայց այնուամենայնիվ, մարդիկ նյութական վիճակի հետ կապված որոշ տագնապներ ունեն:
«Բայց մեկ է, չնայած այդքան հրետակոծություններին, մեծամասնությունը կուզի մնալ Հալեպի մեջ: Այստեղ հիմա համեստ խավն է ապրում», -ասաց Հովիկը:
Կրակի տակ ապրող մարդիկ հույսը չեն կորցնում, և հալեպահայն ասում է, որ այս ամենը քաղաքական խաղեր են և ինչպես ամեն սկիզբ իր ավարտն ունի, այնպես էլ այս պատերազմը ավարտ կունենա:
«Տեսեք, օրինակ, դպրոցը երեկվա հրթիռների հարձակումից փլատակ դարձավ, բայց այսօր ելել-կանգնել են, որ կառուցեն», -ասում է նա:

Обстрел армянонаселенного квартала Алеппо связывают с резолюцией Бундестага Германии о Геноциде
В армянонаселенном квартале сирийского Алеппо Нор Гюх накануне, 2 июня, жертвами ракетного обстрела стали 4 армянина. Пострадали свыше 16 человек, среди которых также есть армяне. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал один из жителей Нор Гюха Овик Шехирян.
Погибли Вазген Чапахджурян, Левон Келхачерян, Овсеп Джанецян, Хачик Абулабутян. В результате ракетного обстрела пострадали также армянская церковь Св.Троицы и здание школы.
«Обстрел начался после полудня. Это были тяжелые ракеты, и в результате ракетного обстрела погибли четверо армян. Обугленные тела 3 из них были доставлены в больницу», – рассказал он.
Армяне Алеппо вчерашнюю интенсивную атаку связывают с принятием 2 июня германским бундестагом резолюции о признании Геноцида армян, есть неофициальная информация о том, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган оказал покровительство вооруженным террористическим группировкам в том, чтобы они наносили удары по кварталу Нор Гюх, где проживают в основном армяне.
После обстрела серьезно пострадала школа, но, тем не менее, не была закрыта, директор был там. Владельцы магазинов, местные жители, убирая выбитые стекла, приводя в порядок ставшие мишенью свои дома, пытаются вернуться к нормальной жизни», – рассказал Овик Шехирян.
В ответ на вопрос, если ли среди местного населения желающие перебраться в Армению, собеседник Panorama.am отметил, что по соображениям безопасности многие хотят переехать в Армению, однако у них есть опасения в связи с материальным положением.
Но, несмотря на все обстрелы, люди не хотят покидать свои дома в Алеппо и не теряют надежды, отметил он.
Овик Шехирян считает, что у всего на свете есть начало и конец, война тоже однажды закончится.
«Посмотрите, например, после вчерашнего ракетного обстрела школа превратилась в руины, но люди не сдались – собрались, чтобы восстановить ее», – сказал он.