«Քաղաքային քանդակ»-ը կրկին Երևանի դիմագծով հետաքրքրվածների դատին է ներկայացնելու նոր նախագծեր
«Քաղաքային քանդակ-2016» նախագիծի ցուցադրությունն այս տարի տեղի կունենա հոկտեմբերին։ Ծրագրի համակարգող, քանդակագործ Նունե Թումանյանը Panoarma.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ աշնանը կրկին կկարողանան արվեստասերների և Երևանի դիմագծով հետաքրքրվածների դատին ներկայացնել նոր նախագծերի ցուցադրությունը։
«Շատ լավ կլինի, եթե այս անգամ մեզ միանան նախորդ ցուցադրությանն ինչ-ինչ պատճառներով չմասնակցած մեր ընկերները։ Մասնակիցների քանակի ավելացումը առավել հետաքրքիր կդարձնի ցուցադրությունը. ստեղծագործողներից յուրաքանչյուրն ունի իր մոտեցումը, իր ոճային առանձնահատկությունը, իր ասելիքը... Ներկայացվող նախագծերի համար չկա ոճայի սահմանափակում»,-նշեց նա՝ ընդգծելով, որ ուղղակի չեն մասնակցելու հուշա.... քանդակները (հուշաքարերի, հուշատախտակների, հուշարձանների, հուշաղբյուրների նախագծեր, ինչպես նաև կոնկրետ կերպար ներկայացնող կամ դիմաքանդակ հանդիսացող քանդակների նախագծեր)։
«Խրախուսվում է մտքի ազատությունն ու բազմազանությունը՝ չմոռանալով այն փաստը, որ քանդակները նախատեսված են լինելու քաղաքային միջավայրի համար։ Մեծ ցանկություն ունեմ մեր տաղանդաշատ քանդակագործների հոծ բանակն իր ողջ փայլով ներկայացնել արվեստասերներին»,- ասաց ծրագրի համակարգող Նունե Թումանյանը:
Ցուցադրությանը ներկայացվելու են քաղաքային միջավայրի համար նախատեսված ստեղծագործությունները և դրանց ֆոտոմոնտաժները, արված թվային տեխնիկայով, տպված Ա-1 կամ Ա-2 չափի ՊՎԽ-ի վրա։ Ցուցադրվող նախագծերը, նախքան ցուցադրվելը ընտրվելու են հանձնաժողովի կողմից։

‘Urban Sculpture-2016’ project to be held in October
‘Urban Sculpture-2016’ project coordinator, sculptor Nune Tumanyan told Panorama.am that  they’ll present new projects to art lovers and those interested in Yerevan’s features in autumn, as the exhibition is planned to be held in October..
“It will be great if those who weren’t able to join us last year participate this time. An increase in the number of participants will make the exhibition even more interesting. Each of the artists has their own approach, their stylistic peculiarities and their message. There are no limits for the style of the designs,” she noted that neither memorial designs, nor sculptures of certain characters or figures will be included in the project.
“The freedom and diversity of mind are encouraged bearing in mind that the sculptures are designed for the urban environment. I have a desire to present our talented sculptors to the art lovers,” Nune Tumanyan said.
The exhibition will feature works designed for the urban environment. Before being displayed, the works will be selected by the commission.