ՀԲ-ն Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի համար աճի հեռանկարներ է կանխատեսում
Վերջին հինգ տարիներին հանքարդյունաբերության ոլորտում Հայաստանի արտահանումների ծավալը կազմել է տարեկան մոտ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար, և դրանով իսկ ոլորտը եղել է արտահանումների ու արտարժութային հոսքերի գծով առաջատարը: Հանքարդյունաբերական ընկերությունները նաև զգալի թվով աշխատատեղեր են ապահովում, հատկապես գյուղական բնակավայրերում: 2014թ.-ին մետաղի արդյունահանման ոլորտում աշխատողների թիվը ավելի քան 7.000 էր: Դա երկրի արդյունաբերական ոլորտում ընդհանուր աշխատատեղերի 10 տոկոսն է կազմում: Այսօր Երևանում «Հանքարդյունաբերության ոլորտի կայունության ռազմավարական գնահատում -Հայաստան» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ նման տվյալներ են հրապարակել ՀԲ ներկայացուցիչները:
Բանկի երևանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության համաձայն, իրականացված նոր ուսումնասիրությունը ներկայացնում է տնտեսական աճի հեռանկարները պայմանավորված այս ոլորտով և առաջ է քաշում հանքարդյունաբերության ազգային քաղաքականության անհրաժեշտությունը՝ կայուն զարգացման հարցում ոլորտի ներդրումն առավելագույնի հասցնելու նպատակով:
ՀՀ կառավարությունը դիմել էր Համաշխարհային բանկին` իրականացնելու հանքարդյունաբերության հետ կապված հիմնական սոցիալական ու բնապահպանական մարտահրավերների և ապագա հնարավորությունների գնահատում: Ըստ աղբյուրի, գնահատումը կօգնի ընդերքի մասին ռազմավարության ձևավորմանը, որտեղ կարտացոլվի լավագույն միջազգային փորձը:
«Այս գնահատումը կարող է որպես գործիք ծառայել երկրի կայուն զարգացման հարցում հաստատուն ներդրում ունեցող պատասխանատու, թափանցիկ հանքարդյունաբերություն ձևավորելու ճանապարհային քարտեզ մշակելու համար», -ասել է ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար – նախարար, Դավիթ Հարությունյանը:
Կառավարությանը առաջարկվում է ձեռնամուխ լինել հանքարդյունաբերության ազգային քաղաքականության մշակման աշխատանքներին, որպեսզի ապահովվի ոլորտի հստակ կարգավորումը: Քաղաքականությունը պետք է նաև շահագրգիռ կողմերի միջև փոխհամաձայնության կայացման հնարավորություն ապահովի, քանի որ դա խիստ կարևորվում է ինքնաբավ, թափանցիկ ու հաջող արդյունաբերության խթանման հարցում:
Առաջարկվում են մի շարք ախտորոշիչ ուսումնասիրություններ, որոնք հանքարդյունաբերության ազգային քաղաքականության մշակման ելակետը կհանդիսանան: Այս ուսումնասիրությունները կդիտարկեն սոցիալական և բնապահպանական իրավիճակը. երկրաբանական և տեխնիկական ռիսկերը. տեխնիկայի կարիքները. առողջապահական ու անվտանգության նորմերը և տնտեսական պայմանները, ինչպես նաև կվերհանեն այն քայլերն ու միջոցները (տեխնիկական, ֆինանսական, կադրային), որ անհրաժեշտ են քաղաքականության փաստաթուղթը մշակելու համար:
«Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը կարող է իր ներդրումն ունենալ կայուն զարգացման հարցում: Դրա համար ոլորտը պետք է առաջ շարժվի բնապահպանական ու սոցիալական տեսանկյունից պատասխանատու մոտեցմամբ և օգուտները պետք է արդարացի կերպով բաշխվեն», - ասել է Համաշխարհային բանկի Հանքարդյունաբերության հարցերով գլխավոր մասնագետ Կիրստեն Հունդը:
Զեկույցը նաև առաջարկում է ոլորտի կառավարման ամրապնդում՝ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (EITI) միջոցով: Հայաստանը ներկայումս նախապատրաստում է իր թեկնածության դիմումը՝ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության իրականացման համար, որի ներքո կպահանջվի հրապարակել տեղեկություններ երկրի արդյունահանող ճյուղերի ունեցած եկամուտների վերաբերյալ և կընթանա եռակողմ քննարկում կառավարության, մասնավոր հատվածի ու քաղաքացիական հասարակության միջև՝ թափանցիկությունն առավել խորացնելու նպատակով:
«Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության շրջանակում շահագրգիռ բոլոր կողմերի ներգրավման մոտեցումը գերազանց հիմք կհանդիսանա հանքարդյունաբերության առաջարկվող ազգային քաղաքականության շուրջ փոխհամաձայնության ձևավորման համար», - ասել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլին:
Գնահատումը պատրաստվել է փորձագետների կոնսորցիումի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են Սուիդիշ Ջիոլոջիքել Էյ-Բի, Էս-Էլ-Ար Քոնսալթինգ, Ավագ Սոլյուշենս ընկերությունները, ՀԱՀ-ի Թուրփանջյան հասարակական ուսումնասիրությունների կենտրոնը և ՀԱՀ-ի Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնը:

World Bank Assessment of Armenian mining sector indicates opportunities for growth
In the last five years, Armenia’s mining exports have amounted to approximately USD $500 million annually, making it the country’s top sector in terms of export and inflow of foreign exchange. Mining companies are also significant job providers, especially in rural areas. In 2014, over 7,000 people were employed in the metallic mining sector, which is around 10 percent of those employed in the industrial branch of the economy, WB representatives reported during the launch of the Armenia Strategic Mineral Sector Sustainability Assessment on June 8.
According to press service of WB Yerevan office, the new Bank Assessment highlights the potential for economic growth fueled by the sector and the need for a national mining policy to maximize the sector's contribution to sustainable development.
The Government of Armenia requested that the World Bank evaluate the key social and environmental challenges and future opportunities for the mining sector.
“This evaluation can serve as a tool to develop a road map for creating a responsible, transparent mining sector that solidly contributes to country’s sustainable development,” said Davit Harutyunyan, Minister – Chief of Staff of the Republic of Armenia Government.
The Assessment recommends the government embark on a process of elaboration of a national mining policy to ensure sound regulation of the sector. The policy would also provide an opportunity to build consensus among stakeholders, which is crucial to promoting a sustainable, transparent and successful industry.
“The mining sector in Armenia could contribute to sustainable development. For this, the sector needs to be advanced in an environmentally and socially responsible manner and the benefits have to be equitably shared,” said Kirsten Hund, Senior Mining Specialist at the World Bank.
The report also recommends strengthening sector governance through implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). Armenia is currently preparing its candidature application to implement EITI, which will entail publicly disclosing information about the revenues extractive industries generate in the country, and then a three-way discussion between the government, private sector and civil society to deepen this transparency.
“The multi-stakeholder approach embraced by EITI will serve as an excellent base to build consensus around the proposed national mining policy,” said Laura Bailey, World Bank Country Manager for Armenia.
The Assessment was produced by a consortium of experts, comprised of the Swedish Geological AB; SLR Consulting Ltd; Avag Solutions LLC; the AUA Turpanjian Center for Policy Analysis; and the AUA Center for Responsible Mining.