Հայտնի են Խաչատրյանի անվան մրցույթի 2-րդ փուլ անցած մասնակիցների անունները
Արամ Խաչատրյանի անվան 12-րդ միջազգային մրցույթի 2-րդ փուլ են անցել՝ Բուն Հուա Լիեն (Սինգապուր),  Տոսիֆումի Կանաի (Ճապոնիա),  Միրան Վոպոտիչ (Խորվաթիա),  Ջուն-Սան Պարկ (Հարավային Կորեա/Գերմանիա): Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է մրցույթի պաշտոնական կայքից:
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան 12-րդ միջազգային մրցույթը մեկնարկել է հունիսի 6-ին: Այն այս տարի առաջին անգամ անցկացվում է Դիրիժորություն անվանակարգում։ Մրցույթին մասնակցելու համար դիմած 57 երիտասարդ դիրիժորներից ընտրվել են 12-ը, որոնք ներկայացնում են 10 երկիր՝ Մասիեյ Կոտարբա (Լեհաստան), Յուտա Սիմիձու (Ճապոնիա), Միխայիլ Լեոնտև (Ռուսաստան), Գուրգեն Պետրոսյան (Ռուսաստան), Բեատրիս Վենեցի (Իտալիա), Բուն Հուա Լիեն (Սինգապուր), Րաֆֆի Միքայելյան (Լիբանան), Էմիլ Էլիասոն (Շվեդիա), Հանկյոլ Յուն (Հարավային Կորեա)՝,   Տոսիֆումի Կանայ (Ճապոնիա), Միրան Վոպոտիչ (Խորվաթիա), Ջուն Սան Պարկ (Հարավային Կորեա/Գերմանիա)):
Երկրորդ փուլը կայանալու է հունիսի 11-ին և 13-ին:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեն սահմանել է հետևյալ մրցանակները՝ 1-ին մրցանակ՝ 10000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ և 2 համերգ՝ Հայաստանում 2016-2017 և 2017-2018 թվականների համերգաշրջանների ընթացքում` մրցույթի կազմկոմիտեի առաջարկած նվագախմբ(երի)ի հետ, ինչպես նաև դափնեկրի դիպլոմ։  Պարգևատրման արարողությունը և գալա-համերգը տեղի կունենան հունիսի 14-ին:

The Jury of the 12th Aram Khachaturian International Competition has named the [participants who passed to the second round of the Competition, the official website of the competition reports.
According to the press release, Boon Hua Lien (Singapore), Toshifumi Kanai (Japan), Miran Vaupotić (Croatia), June-Sung Park (South Korea/Germany) passed to the 2nd Round.
The Aram Khachaturian International Competition is held in Yerevan from June 6 to June 14 every year starting from 2003. This year competition in the category of "Conducting" aims at representing and supporting the promotion of young conductors.
Aram Khachaturian International Competition is the member of the World Federation of International Music Competitions since 2013. It is organized under the patronage of the Spouse of President of RA Rita Sargsyan and under the support of the Ministry of Culture of RA, Cultural Foundation “Aram Khachaturian-Competition” and Komitas State Conservatory of Yerevan.