Անձեռնմխելիությունից զրկված շուրջ 117 թուրք պատգամավորներ դատարանի առաջ են կանգնելու. թուրք նախարար
Անեռմխելիությունից զրկված ավելի քան 117 թուրք պատգամավորների դեմ դատական գործեր են ներկայացվել: Այս մասին «Hurriyet Daily News»-ի փոխանցմամբ հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը:
«117 գործեր նախարարության կողմից ուղարկվել են համապատասխան դատավորներին»,- նշել է Բոզդաղը:
Ասվում է, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին որոշման հաստատումից հետո դատական գործեր են սպառնում ավելի քան 152 թուրք պատգամավորների, ինչը կազմում է խորհրդարանում եղած պատգամավորների շուրջ 27.6 տոկոսը:
Դատական գործերը հարուցվել են հիմնականում ընդդիմադիր կուսակցությունների պատգամավորների և ղեկավար կազմի նկատմամբ:

A total of 117 files on lawmakers’ immunities were sent to related prosecutors’ offices on June 9, Turkish Justice Minister Bekir Bozdağ said, announcing the first step in new judicial processes against lawmakers, Hurriyet Daily News reports.
“Some 117 files in the ministry were sent to related prosecutors’ offices,” Bozdağ said on June 10.
According to the source, a constitutional amendment on lifting immunities was published in the Official Gazette on June 8, opening the way for the trial of 152 legislators, amounting to 27.6 percent of the total number of seats, after President Recep Tayyip Erdoğan’s approval.