Անձեռնմխելիությունից զրկված շուրջ 117 թուրք պատգամավորներ դատարանի առաջ են կանգնելու. թուրք նախարար
Անեռմխելիությունից զրկված ավելի քան 117 թուրք պատգամավորների դեմ դատական գործեր են ներկայացվել: Այս մասին «Hurriyet Daily News»-ի փոխանցմամբ հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը:
«117 գործեր նախարարության կողմից ուղարկվել են համապատասխան դատավորներին»,- նշել է Բոզդաղը:
Ասվում է, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին որոշման հաստատումից հետո դատական գործեր են սպառնում ավելի քան 152 թուրք պատգամավորների, ինչը կազմում է խորհրդարանում եղած պատգամավորների շուրջ 27.6 տոկոսը:
Դատական գործերը հարուցվել են հիմնականում ընդդիմադիր կուսակցությունների պատգամավորների և ղեկավար կազմի նկատմամբ:

Минюст Турции направил в прокуратуру 117 уголовных дел против депутатов
Министерство юстиции Турции направило в прокуратуру 117 дел против депутатов парламента, заявил глава ведомства Бекир Боздаг. Информацию передает «Лента.Ру» со ссылкой на Hurriyet Daily News.
По данным издания, сейчас ведется расследование против 152 парламентариев, которые являются фигурантами 799 дел.
Уголовное преследование депутатов турецкого парламента стало возможным после того, как 7 июня президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал конституционный закон о снятии неприкосновенности с депутатов турецкого парламента.