Հայաստանում նվազել են հացի, ալյուրի, մակարոնեղենի, ձավարեղենի արտադրության ծավալները
Հայաստանում 2016 թվականի հունվար-ապրիլի ամիսներին արտադրվել է 94.4 հազար տոննա հաց, ինչը 2015թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 2 տոկոսով նվազել է: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից:
Նշված ժամանակահատվածում 20.7%-ով նվազել է ալյուրի արտադրությունը` կազմելով 49.2 հազար տոննա, իսկ հրուշակեղենի արտադրության ծավալները նվազել են 19%-ով` կազմելով 4 587.9  հազար տոննա:
Ըստ ԱՎԾ-ի` այս տարվա հունվար-ապրիլին  3.2%-ով նվազել է նաև մակարոնեղենի արտադրությունը. եթե նախորդ տարի նշված ժամանակահատվածում արտադրվել է 969.6 հազար տոննա մակարոնեղեն, ապա այս տարի` 938.3 հազար տոննա:
Նշենք նաև, որ վիճակագրության համաձայն` այս տարվա չորս ամիսներին 28 %-ով նվազել է նաև  ձավարեղենի արտադրության ծավալը: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում արտադրվել է 205.3 հազար տոննա ձավարեղեն, իսկ 2015թ-ի հունվար-ապրիլին՝ 285.3 տոննա:

94.4 thousand tones of bread were produced during January-April in 2016, which is 2% less as compared to the production volume of the indicated period of the year 2015, National Statistical Service of the Republic of Armenia (NSSA) reports.
For the indicated period flour production decreased by 20.7%, constituting 49.2 thousand tones, while confectionery production decreased by 19% constituting 4 587.9 thousand tones ones.
According to data, released by NSS, pasta production decreased 3.2% for the period of January-April. 938.3 thousand tones of pasta were produced this year as compared to 969.6 thousand tone of the previous year.