Հայաստանը շուրջ կես տարի է տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոն է. Արեգ Միքայելյան
Հայաստանի` տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոն դառնալը միջազգային գիտությանը ինտեգրման շատ լուրջ քայլ է,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայկական աստղագիտական ընկերության համանախագահ, տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը:
«Հայաստանն ընտրվեց մրցույթում և արդեն կես տարի է տարածաշրջանում աստղագիտական կենտրոն է, իսկ ընտրվելուն նպաստեցին թե միջազգային գիտաժողովներին մասնակցելը, թե ներկայացրած նախաձեռնությունները: Այդպիսի կենտրոններ ստեղծելը մտնում է Միջազգային աստղագիտական կենտրոնի ռազմավարության մեջ: Նրանք ամբողջ աշխարհում տարածշրջանային կենտրոններ են ստեղծում՝ աստղագիտությունը զարգացնելու համար»,-նշեց կենտրոնի տնօրենը:
Նա հայտնեց, որ այս կենտրոնին հարևան երկրներից միացել են Վրաստանը և Իրանը: Մի քանի օր առաջ Ղազախստանը նույնպես դիմել է պաշտոնական նամակով, որպեսզի միանա Հայաստանի կենտրոնին:
Աստղադիտարանի առաջատար գիտաշխատողի փոխանցմամբ՝ կենտրոնները համակարգում են աստղագիտությունը թե պրոֆեսիանալ, թե կրթական, թե հանրամատչելի մակարդակներում. «Մինչև 2021 թվականը Հայաստանը կպահպանի այս կոչումը, այնուհետև մտադրություն կա շարունակել մինչև 2030 թվականը»:
Արեգ Միքայելյանն ընդգծեց, որ Բյուրականը լինելով փոքր գյուղ, դեռ խորհրդային տարիներից հայտնվել է աշխարհի տասը խոշոր քաղաքների ցանկում, որտեղ ամենաշատն են անցկացվել աստղագիտական պաշտոնական և միջազգային գիտաժողովներ: Բյուրականի անունը հայտնվել է այսնպիսի քաղաքների կողքին, ինչպիսիք են Փարիզը, Պրահան, Ռիո դե Ժանեյրոն:
Նշենք, որ Բյուրականի աստղադիտարանն այս տարի նշում է իր 70-ամյակը:
Ինչ վերաբերում է հարևան երկրների հետ համագործակցությանը, Արեգ Միքայելյանն առանձնացրեց Իրանի հետ կապերի զարգացումը, որն ըստ նրա, շատ մեծ պոտենցիալ ունի այս ոլորտում:

Armenia, becoming a Regional Astronomical Centre is a serious step towards integration in the international science society, leading scientist at Byurakan Observatory and co-chairman of the Armenian Astronomical Society, head of the Regional Astronomical Centre, Areg Mikayelyan said during a press conference.
“Armenia was chosen in a competition and it’s been half a year that it’s the Reginal Astronomic Centre. Both participation in international conferences and proposed initiatives contributed to this. Creations of such centres is part of the International Astronomical Centre’s strategy. They are creating regional centres throughout the world to contribute the development of astronomy,” Mikayelyan added.
According to him, Georgia and Iran have joined the centre. Several days ago, Kazakhstan also applied in an official letter to join the Armenian Centre.
Areg Mikayelyan also said that the centres are coordinated on professional, educational and public levels. “Armenia will bear this title until 2021. Afterwards, there are plans to continue [our mission] until 2030”.
Being a small village, Byurakan has been included in 10 great places of the world since the Soviet Era, where most official and international astronomical conferences are held. Byurakan has been mentioned along cities such as Paris, Prague and Rio.
We should also mention that Byurakan Observatory celebrates its 70th anniversary this year.
Concerning cooperation with neighbouring countries, Areg Mikayelyan pointed out the development in the relationship with Iran, which has a great potential in this sphere.