Ֆրանսիայում ձերբակալվել է ավելի քան 100 պոտենցիալ ահաբեկիչ
Ֆրանսիայի տարածքում վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում ձերբակալվել է ավելի քան 100 մարդ, որոնք կարող են պոտենցիալ սպառնալիք լինել երկրի անվտանգության համար: Այս մասին Deutsche Welle պարբերականի փոխանցմամբ`  հայտարարել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Բերնար Կազնյովը:
«Ինչպես ցույց տվեցին ԱՄՆ-ում 48 ժամ առաջ տեղի ունեցած դեպքերը` Ֆրանսիայում, Եվրոպայում, ամբողջ արևմտյան աշխարհում սպառնալիքի մակարդակը բարձր է», - ասել է նախարարը` հունիսի 14-ին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հրավիրած արտակարգ խորհրդակցությունից հետո:
Կազնյովը նաև զազրելի է անվանել Փարիզի հարավում իսլամիստի կողմից երկու անձանց` սպանությունը, որոնցից մեկը ոստիկան է եղել, իսկ մյուսը` նրա կինը: Ֆրանսուա Օլանդը ևս դատապարտել է երկու անձանց սպանությունը և դա համարել է ահաբեկչություն:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 14-ի գիշերը 25-ամյա իսլամիստ Լարոսի Աբալան «Ալահ Ակբար» բղավելով դանակով մահացու հարվածներ է հասցրել 42-ամյա ոստիկանին, որն այդ ժամանակ ծառայության մեջ չի եղել: Այնուհետև իսլամիստը պատանդ է վերցրել նրա կնոջը և երեքամյա երեխային ու պատրսպարվել է նրանց տանը: Բանակցույթունները ոստիկանության հետ բարեհաջող չեն ավարտվել, և իսլամիստին վնասազերծելուց հետո ոստիկանի կնոջը սպանված են հայտնաբերել:

Bernard Cazeneuve, the French interior minister, warned that France, Europe and the west all faced an elevated threat of extremist violence. He said more than 100 people seen as potential threats had been arrested in France this year, the Financial Times  reports.
The threat “is high in France, it’s high in Europe, it’s high in the western world as shown by the events that happened 48 hours ago in the United States”, said Mr Cazeneuve.
According to the source, French President François Hollande, who convened an emergency meeting on Tuesday, called the double murder a “horrifying tragedy” that was “incontestably a terrorist act”.
The terror suspect is a 25-year-old Frenchman who had been convicted in 2013 for his involvement in a Jihadi cell linked to al-Qaeda that funnelled fighters to Pakistan and Afghanistan, according to AFP, which cited an unnamed judiciary source.