Ստրկության վերաբերյալ ավստրալիացի իրավապաշտպանների հրապարակած զեկույցի տվյալների համաձայն, Հայաստանում ստրկության մեջ ապրում է 14 100 մարդ կամ բնակչության 0,47 տոկոսը:
Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնեցին, որ նշված կազմակերպության (Walk Free Foundation) ներկայացուցիչները հետազոտություններ անցկացնելու նպատակով Հայաստան չեն այցելել, պետական համապատասխան մարմինների և նման հարցերով զբաղվող հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների հետ չեն համագործակցել:
«Ուստի՝ պարզ չէ, թե ինչպիսի հետազոտական և գիտամեթոդական գործիքներ են օգտագործել Հայաստանի վերաբերյալ եզրակացությունների անելիս»,-ասված է ԱԳՆ պատասխանում:
Նախարարությունից նաև ընդգծեցին, որ Հայաստանի մասով հետազոտության նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նշված կազմակերպության կողմից հետազոտությունն իրականացնելիս չեն օգտագործվել խորքային հարցազրույցների մեխանիզմներ:
«Հավելենք, որ համաձայն ԱՄՆ Պետքարտուղարության մարդկանց թրաֆիքինգի վերաբերյալ տարեկան զեկույցի, Հայաստանը երրորդ տարին անընդմեջ դասվում է 1-ին խմբում, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը համարվում է աշխարհում մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) դեմ առավել հաջող պայքար ծավալող երկրներից մեկը: Մասնավորապես, ԱՄՆ պետքարտուղարության 2015 թվականի զեկույցում ընդգրկված 188 երկրներից առաջին խմբում դասակարգվել են միայն 31-ը: Հայաստանը տարածաշրջանի, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրներից առաջին խմբում ընդգրկված միակ երկիրն է»,-նշեցին ԱԳ նախարարությունից:
Ըստ զեկույցի, աշխարհում 45.8 մլն մարդ ապրում է ստրկության պայմաններում: Նրանց 60 տոկոսն ապրում են Չինաստանում, Հնդկաստանում, Պակիստանում, ԲԱնգլադեշում, Ուզբեկստանում:

According to Andrew Forrest’s Global Slavery Index 2016 , 14 100 people (0.47% of the population) in Armenia live in modern slavery.
RA Ministry of Foreign Affairs told Panorama.am that representatives of Walk Free Foundation  never visited Armenia for their research and never cooperated with state institutions or civil organizations operating in the field.
“Thus it’s not clear what methods or research tools they used to make assumptions about Armenia,” FM responded.
From the Ministry they stressed that the preliminary study on Armenia shows that the organization didn’t carry out in-depth interviews for their research.
“In addition, according to the US State Department annual report on human trafficking, Armenia has been classified in the first group third year in a row, which means that Armenia is one of the countries successfully fighting against human trafficking. Particularly, 31 out of 188 countries were classified in the first group in the US State Department report. Armenia is the only country from the region and among the CIS countries included in the first group,” representatives of the Foreign Ministry of Armenia stated.
According to the study, there are an estimated 45.8 million people living in slavery. Almost 60% of the world's slaves are in five countries: China, India, Pakistan, Bangladesh and Uzbekistan.