Ստրկության վերաբերյալ ավստրալիացի իրավապաշտպանների հրապարակած զեկույցի տվյալների համաձայն, Հայաստանում ստրկության մեջ ապրում է 14 100 մարդ կամ բնակչության 0,47 տոկոսը:
Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնեցին, որ նշված կազմակերպության (Walk Free Foundation) ներկայացուցիչները հետազոտություններ անցկացնելու նպատակով Հայաստան չեն այցելել, պետական համապատասխան մարմինների և նման հարցերով զբաղվող հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների հետ չեն համագործակցել:
«Ուստի՝ պարզ չէ, թե ինչպիսի հետազոտական և գիտամեթոդական գործիքներ են օգտագործել Հայաստանի վերաբերյալ եզրակացությունների անելիս»,-ասված է ԱԳՆ պատասխանում:
Նախարարությունից նաև ընդգծեցին, որ Հայաստանի մասով հետազոտության նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նշված կազմակերպության կողմից հետազոտությունն իրականացնելիս չեն օգտագործվել խորքային հարցազրույցների մեխանիզմներ:
«Հավելենք, որ համաձայն ԱՄՆ Պետքարտուղարության մարդկանց թրաֆիքինգի վերաբերյալ տարեկան զեկույցի, Հայաստանը երրորդ տարին անընդմեջ դասվում է 1-ին խմբում, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը համարվում է աշխարհում մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) դեմ առավել հաջող պայքար ծավալող երկրներից մեկը: Մասնավորապես, ԱՄՆ պետքարտուղարության 2015 թվականի զեկույցում ընդգրկված 188 երկրներից առաջին խմբում դասակարգվել են միայն 31-ը: Հայաստանը տարածաշրջանի, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրներից առաջին խմբում ընդգրկված միակ երկիրն է»,-նշեցին ԱԳ նախարարությունից:
Ըստ զեկույցի, աշխարհում 45.8 մլն մարդ ապրում է ստրկության պայմաններում: Նրանց 60 տոկոսն ապրում են Չինաստանում, Հնդկաստանում, Պակիստանում, ԲԱնգլադեշում, Ուզբեկստանում:

МИД: Представители австралийской правозащитной организации Walk Free Foundation не посещали Армению
Представители австралийской правозащитной организации Walk Free Foundation не посещали Армению с целью проведения исследований относительно уровня рабства в республике, не обращались в соответствующие государственные органы и не сотрудничали с армянскими общественными организациями, занимающимися подобными вопросами. Об этом сообщили Panorama.am в министерстве иностранных дел РА.
Отметим, согласно данным опубликованного австралийской правозащитной организацией Walk Free Foundation доклада «Глобальный индекс рабства» в Армении в состоянии рабства якобы пребывают 14 100 человек (или 0,47% населения).
«Таким образом, неясно, какие исследовательские и методологические инструменты были использованы, чтобы сделать выводы на сей счет», – сообщили в МИД Армении.
Как отметили во внешнеполитическом ведомстве РА, предварительные данные этого исследования по части Армении демонстрируют, что австралийская правозащитная организация при проведении данного исследования не применяла соответствующих механизмов для осуществления глубинных интервью.
«Более того, согласно данным ежегодного доклада Государственного департамента США о торговле людьми, Армения третий год подряд занимает место в первой группе. А это значит, что РА считается одной из стран, которые наиболее успешным образом ведут борьбу с явлениями эксплуатации людей (трафикингом). В частности, из 188 стран, включенных в доклад Госдепа США 2015 года, в первой группе числится лишь 31 страна. Также Армения является единственной в регионе и среди стран СНГ страной, попавшей в первую группу», – сообщили в министерстве иностранных дел Армении.