Այն երկրում, որտեղ ներդրումը պակասում է, դու ինչո՞ւ ես վարկ վերցնում. Արամ Մանուկյան
Այս կարգի անպատասխանատվություն սեփական երկրի, եկող սերնդի նկատմամբ, անբացատրելի է, չի կարելի: Մեր պարտքն արդեն դարձավ 5 միլիարդ 450 միլիոն դոլար: Անցած տարվա հունվարի համեմատ 1 միլիարդ դոլարով ավելացել է մեր պարտքը,- Ազգային ժողովում «Հայաստանի Մ6 միջպետական ճանապարհ» ֆինանսական պայմանագրի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
«Շատ սիրուն ծրագրեր իրականացնելու համար եք վերցնում պարտքը՝ տրանսպորտ, էլեկտրականություն, գյուղական ծրագրեր: Բոլոր ծրագրերը լավն են, բայց ո՞վ է այդ պարտքը փակելու: Մուծման տերն ո՞վ է»,- նշեց նա:
Ա. Մանուկյանի խոսքով, բազմաթիվ անգամ են ասել, որ պարտքը վերցելը վատ բան չէ, բայց պետք է վերցնի այն մարդը, որ կարող է նաև փակել:
«Մենք չունենք այդ միջոցը: Ինչո՞ւ եք վերցնում, որ չեք փակելու: Չի կարելի: Ո՞րն է ռազմավարական այն ծրագիրը, բիզնես ծրագիրը, որի արդյունքում Հայաստանում ներդրումներ են լինելու: Մեկ տարում 10 անգամ ներդրումը պակասել է: Այն երկրում, որտեղ ներդրումը պակասում է, դու ինչո՞ւ ես վարկ վերցնում: Ձեզ համար շատ լավ է վարկ բերելը, անպատասխանատու գումար, ինչքան կարող ես օգտվի»,- նշեց նա:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկվում է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև 2016 թվականի հունվարի 26-ին Երևանում և 2016 թվականի հունվարի 29-ին Լյուքսեմբուրգում ստորագրված «Հայաստանի Մ6 միջպետական ճանապարհ» ֆինանսական պայմանագիրը: Փաստաթղթով Եվրոպական ներդրումային բանկը կտրամադրի 51 մլն եվրո գումարի չափով վարկ: Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային ծրագրով նախատեսվում է վերականգնման և արդիականացման աշխատանքներ կատարել Վանաձորի քաղաքային գոտում, Վանաձոր-Ալավերդի հատվածում, Ալավերդու քաղաքային գոտում և Ալավերդի-Վրաստան սահմանի հատվածում: Շինարարությանը հատկացվել է 36 ամիս՝ 2017-2020 թվականները:

Оппозиционер Арам Манукян раскритиковал финансовый договор «Межгосударственная дорога Армении М6»
Правительство Армении берет средства в кредит с целью реализации весьма интересных проектов для развития транспорта, электроснабжения, сельского хозяйства пр., но возникает вопрос – кто покроет эти долги. Об этом заявил сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания РА секретарь оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Арам Манукян в ходе обсуждения финансового договора «Межгосударственная дорога Армении М6».
Отметим, финансовый договор «Межгосударственная дорога Армении М6» был подписан между Республикой Армения и Европейским инвестиционным банком 26 января 2016 года в Ереване и 29 января в Люксембурге. Ранее данный финансовый договор одобрило правительство Армении. По предварительной оценке, кредитные инвестиции для программы составят около 102 млн. евро. Программа будет финансироваться совместно Европейским инвестиционным банком и Азиатским банком развития. Целью программы является восстановление участка межгосударственной дороги М6 от находящегося в центральной части Армении города Ванадзора до Баграташена, находящегося на северной границе Армении с Грузией.
«Неоднократно говорилось о том, что брать средства в долг – это неплохо, но долг должен брать тот, кто его сможет также покрыть», – подчеркнул оппозиционер.
Напомним, на заседании Национального Собрания РА 19 мая в ходе обсуждения отчета о реализации программы по денежно-кредитной политике за 2015г. председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян заявил, что, согласно оценкам международных структур и экспертов в настоящее время размер внешнего государственного долга РА не представляет никакой опасности. А на состоявшейся 28 апреля в Ереване пресс-конференции глава армянского офиса Всемирного банка Лора Бейли заявила, что ВБ солидарен с оценками Международного валютного фонда, согласно которым Армения не выходит за рамки допустимого размера госдолга.