Երևանում մեկնարկում է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի 60-րդ գլխավոր վեհաժողովը
Հունիսի 16-ին Մատենադարանում կմեկնարկի Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (The World Federation of International Music Competitions- WFIMC) 60-րդ գլխավոր վեհաժողովը։
«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից տեղեկացնում են, որ այս օրերին Երևան են ժամանել աշխարհում մեծ հեղինակություն վայելող շուրջ 40 միջազգային երաժշտական մրցույթների տնօրեններ, գեղարվեստական ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, որոնք կքննարկեն երաժշտական աշխարհի ձեռքբերումները, մարտահրավերները։
Նույն օրը՝ ժամը 19.00, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում 60-րդ գլխավոր համաժողովի շրջանակներում Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա WFIMC-ի դափնեկիրների գալա համերգը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ կունենան միջազգային մրցույթների դափնեկիրներ, դաշնակահար Գեորգի Չաիձեն, բարիտոն Արիուբաթար Գանբաթարը, ջութակահար Բարնաբաս Կելեմենը, ալտահար Կատալին Կոկասը։ Համերգը կղեկավարի Սերգեյ Սմբատյանը։
Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի 60-րդ վեհաժողովն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո, Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեի հրավերով և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։

The 2016 General Assembly of World Federation of International Music Competitions kicks off in Yerevan
19:46 15/06/2016
The 60th General Assembly of the World Federation of International Music Competitions kicks off in Matenadaran on June 16.
As the press service of "Aram Khachaturian" Cultural Foundation reports, about 40 directors of prominent international musical competitions, art directors and representatives have visited Yerevan to discuss the achievements and challenges of the music in the current world.
On the same day, at 19:00, Gala-concert dedicated to the 60th General Assembly of the World Federation of International Music Competitions will be held at Aram Khachaturian concert hall. The State Youth Orchestra of Armenia will present a saturated concert program together with competition awardees  Georgy Chaidze (piano), Barnabás Kelemen (violin), Katalin Kokas (Viola). Sergey Smbatyan is due to conduct the concert.
The 2016 General Assembly of the World Federation of International Music Competitions is held under the patronage of RA First Lady Rita Sargsyan at the invitation of the Aram Khachaturian International Competition Committee with the support of the RA Ministry of Culture.