Երևանյան միջազգային կիթառի 2-րդ փառատոնին կմասնակցեն ճանաչված երաժիշտներ տարբեր երկրներից
Երևանում հունիսի 28-ից հուլիսի 1-ը կանցկացվի Երևանյան միջազգային կիթառի 2-րդ փառատոնը, որին կմասնակցեն ճանաչված երաժիշտներ տարբեր երկրներից: Փառատոնի կազմակերպել են Երևանի կիթառահարների և Գերմանիայի Վուպպերտալի կիթառահարների միջազգային ասոցիացիաները:
Կազմակերպիչները Panorama.am-ին տեղերացրեցին, որ փառատոնային երեք համերգները տեղի կունենան Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
Բացման համերգին՝ հունիսի 28-ին, ելույթ կունենա ճանաչված կիթառահար Հյուբերթ Քեփլը Գերմանիայիվ: Նա իր սերնդի ամենաազդեցիկ ուսուցիչներից և կիթառահարներից է, վարպետության դասեր է անցկացնում բազմաթիվ միջազգային փառատոների ընթացքում, ինչպես նաև երաժշտական մրցույթներում հանդես է գալիս որպես ժյուրիի անդամ: Հյուբերթ Քեփլը ժամանակակից դասական կիթառի տեխնիկայի հիմնադիրն է, որն այժմ օգտագործվում է ամբողջ աշխարհում: Հիմնադրել է Koblenz International Guitar Academy-ն (Կոբլենցի միջազգային կիթառի ակադեմիա): Բացման երեկոյին հանդես կգա նաև փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, Երևանի կիթառահարների ասոցիացիայի նախագահ, Գերմանիայի Վուպպերտալի կիթառահարների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, արվեստագիտության դոկտոր Ժորա Սարգսյանը:
Փառատոնային երկրորդ համերգը տեղի կունենա հունիսի 29-ին, ելույթ կունենա կիթառահար Դմիտրի Մուրինը Ռուսաստանից: Նա բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, ինչպես նաև Մոսկվայում անցկացվող Ալեքսանդր Ֆրաուչիի անվան կիթառահարների միջազգային մրցույթ-փառատոնի տնօրենը: Դասավանդում է Ռուսաստանի Գնեսինի անվան երաժշտական ակադեմիայում:
Հուլիսի 1-ին՝ փակման համերգին, հանդես կգա հայտնի կիթառահար Դավիթ Դյակովը Բուլղարիայից:
Փառատոնի մասնակիցները հանդես կգան նաև վարպետության դասերով, որոնք բաց կլինեն բոլոր երաժշտասերների համար:
Կազմակերպիչները համոզված են, որ երկրորդ տարին անցկացվող փառատոնը հայ կիթառահարներին ժամանակակից դասական կիթառի միջազգային դպրոցին ծանոթանալու, կիթառի սիրահարներին յուրօրինակ երաժշտություն ունկնդրելու և վարպետության դասերի մասնակցելու հնարավորություն կընձեռի:
Փառատոնի աջակիցներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացաման համահայկական հիմնադրամը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) և YerazArt հիմնադրամը:

Famous guitarist to participate in Yerevan International Guitar Festival
The second Yerevan International Guitar Festival will kick off on June 28 to July 1, featuring famous guitarists from all over the world. The festival is organized by the Guitarists Associations of Yerevan and of Wuppertal.
The three concerts of the festival will be held at Komitas Chamber Music House.
Famous German guitar player, Hubert Käppel will perform during the opening ceremony of the festival on June 28. Hubert Käppel is not only a rare exception among the leading guitarists of today, but his interpretations, and virtuoso technique has set the standard for a whole guitar generation. Käppel has given concerts and master classes in many international music and guitar festivals and has often sat as a jury member in the major guitar competitions. In 2004 he was honoured by the committee of the Koblenz International Guitar Competition which then renamed the competition, “Koblenz International Guitar Competition Hubert Käppel”.
Guitarist Zhora Sargsyan, the President of Yerevan Guitarists Association, Deputy President of Wuppertal Guitarists Association and the artistic director of the festival will also perform during the opening ceremony.
On June 29, Dmitry Murin from Russia will perform during the second concert of the festival.
David Dyakov from Bulgaria will perform on July 1, during the final concert.
The festival also features open master classes.
The organizers believe that the festival will provide Armenian classic guitarists with the opportunity to become familiar with the international school of modern-day classic guitar music. Young and gifted Armenian classic guitarists will have the chance to listen to and learn from today’s progressive and internationally recognized guitarists and professors.
The partners of the festival are the Ministry of Culture of Armenia, “Pyunik” Pan-Armenian Human Resources Development Foundation, Armenian General Benevolent Union and YerazArt Foundation.