Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրենների խորհուրդը հավանության է արժանացրել «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF) 38 ամսյա ծրագրի շրջանակներում Հայաստանին 22 մլն դոլար տրամադրելու որոշումը:
Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ հիմնադրամի պաշտոնական էջից:
Այսպիսով, այդ ծրագրի շրջանակում ընդահանուր առմամբ Հայաստանին տրամադրվում է 71.53 մլն դոլար: Ծրագիրը հաստատվել է 2014-ի մարտի 7-ին:
Այն ուղղված է տնտեսական գործունեության աջակցությանը, աղքատության կրճատմանըմ գնաճի կայունացմանը, հարկաբյուջետային և արտաքին կայունության վերականգնմանը, տնտեսական գործունեության հետընթացի հակազդմանը:
Հիմանդրամում փաստել են, որ Հայաստանը, չնայած դժվարին արտաքին ազդեցություններին, կարողացել է ընդհանուր առմամբ բավարար քայլեր կատարել, նպատակների մեծ մասը կատարվել են:
ԱՄՀ փոխնախագահը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կատարած բարեփոխումները, իրականացված միջոցառումներն ու դրանց արդյունքները:
Հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է. «Նոր Հարկային օրենսգիրքը, որը վերջերս է մտել Ազգային ժողովի օրակարգ, մեծ հնարավորություն է ընձեռում ընդլայնելու հարկային բազան՝ կրճատելով հարկային արտոնությունները եւ ուշադրություն դարձնելով առկա բացերի վրա, ինչը կապահովի հարկային համակարգի կարգավորումը եւ կբարելավի տնտեսական աճին միտված ծախսերը»:

IMF to allocate USD 22 million to Armenia
The Executive Board of the International Monetary Fund (IMF) completed the third review of Armenia's performance under a three-year arrangement under the Extended Fund Facility (EFF). The completion enables the release of about US$22.01 million, according to an official press release http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2016/pr16284.htm of the foundation.
Thus, a total of about US$71.53 million will be allocated to Armenia. The extended arrangement was approved on March 7, 2014.
It pursues further structural reforms to enhance competition, competitiveness, and regional and global integration remaining critical to reduce vulnerabilities and support medium-term growth.
Following the Executive Board's discussion on Armenia, Mr. Mitsuhiro Furusawa, Deputy Managing Director and Acting Chair, said that despite difficult external conditions, program performance by Armenia has been broadly satisfactory, with most targets met.
“The new tax code (recently submitted to the national assembly) provides a major opportunity to broaden the tax base by reducing exemptions and addressing gaps and thereby supporting both consolidation and increases in growth-enhancing spending,” reads the statement by the foundation.