Երևանում հղի կանանց և մանուկներին նվիրված փառատոն կանցկացվի
Հուլիսի 18-19-ին Երևանում կանցկացվի հղի կանանց և մանուկներին նվիրված «Կոալա» փառատոնը՝ «Առողջ հղիություն, երջանիկ մանկություն» կարգախոսով: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Կոալա» փառատոնի հեղինակ. «Ինդիգո» մանկական ակումբի հիմնադիր Իրինա Փահլևանյանը:
«Փառատոնը նվիրված է հղի կանանց և մանուկների առողջության պահպանմանը, ինչպես նաև նորաթուխ ընտանիքներին աջակցելուն: Ուրախ ենք որ մեզ միացան տարբեր կազմակերպություններ և շատ արագ արձահանք ստացավ փառատոնը»,-նշեց հեղինակը:
Նա տեղեկացրեց, որ փառատոնին կամավոր կերպով նեղ մասնագետներ, բժիշկներ կմասնակցեն, ովքեր իրենց խորհրդով, անհատական զրույցներով, վարպետության դասերով կօգնեն ծնողներին՝ առողջ մանուկներ լույս աշխարհ բերելու և մեծացնելու համար:
Փառատոնի աջակիցներից է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Սարգսյանն էլ նշեց, որ այս փառատոնը այլընտրանքային տեղեկատվության աղբյուր է հայ մայրիկների համար. «Սա բացառիկ հնարավորություն է, որ մայրիկներն այցելեն, խոսեն բժիշկների հետ՝ երեխաների խնամքի և սնուցման թեմաներով, ծանոթանալ երեխաների թերաճության և գերաճության խնդիրներին, որոնք մեր երկրում ի հայտ են եկել ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական պայմաններից, այլ նաև կերակրման ոչ ճիշտ եղանակներից»:

The first "Koala" Festival for Pregnant Women and Kids will be organized in Yerevan on June 18-19, said founder of ‘Indigo’ children’s club, Irina Pahlevanyan during a press conference.
“The Festival aims at protecting the health of pregnant women and children, as well as supporting new families. We’re grateful that other organizations joined us, and the festival was welcomed,” she added.
Irina Pahlevanyan also said that specialists, doctors will volunteer in the festival. They will provide the young parents with advice on bringing up healthy children.
The partner of the festival is UNICEF.
Head of Communication Programs, Zara Sargsyan said that the festival is an alternative information source for Armenian mothers. “This is an exceptional chance for mothers to visit and speak to doctors concerning child care and nutrition, get to know problems of malnutrition, etc.”