Բենիկ Պետրոսյանի բազմաժանր ստեղծագործական համապատկերը՝ Ազգային պատկերասրահում
150 մանրաքանդակ, երեք տասնյակից ավելի հարթաքանակ և գրաֆիկական աշխատանքներ: Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացված «Բենիկ Պետրոսյանի բրոնզե դարը»  խորագրով հետահայաց ցուցահանդեսը` նվիրված նշանավոր քանդակագործի մահվան 20-րդ տարելիցին, ամբողջական պատերացում է տալիս քանդակագործի ստեղծագործական գործունեության մասին:
«Այս ցուցահանդեսը  հնարավորություն է տալիս լիարժեք ծանոթանալ Բենիկ Պետրոսյանի արվեստին մինչև կարողանանք ստեղծել թանգարան ու մշտական ցուցադրություն կազմակերպել»,- ցուցահանդեսի բացմանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց   Բենիկ Պետրոսյանի դուստրը՝ ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Արև Պետրոսյանը:
Նրա բնորոշմամբ, Բենիկ Պետրոսյանը ստեղծել է հանճարեղ աշխատանքներ. «Այս ամենը մի մարդու հեքիաթ է, այն հեքիաթը, որ կարողացավ մեզ բոլորիս նվիրել, հնարավորություն տալ երազել, ճախրել և ժպտալ»:
Արև Պետրոսյանի ներկայացմամբ, Բենիկ Պետրոսյանն ուրախ մարդ էր, կյանքով լի, ընկերասեր, մշտապես շրջապատված էր  իր ընկերներով:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արամ Իսաբեկյանը  պատմեց, որ Բենիկ Պետրոսյանի հետ նույն բակում են ապրել. «Անսպառ էր նրա երևակայությունը: Հաճելի զրուցակից էր մեծերի համար, երեխաների համար կուռք էր դարձել: Բարի, լավ անձնավորություն էր, սարսափելի աշխատասեր: Մեծ արվեստագետ էր: Երազել կարելի է, թե ինքն արդեն ավելի հասուն ժամանակ  արվեստի ինչ գործեր կստեղծեր»:
ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Փարավոն Միրզոյանի  խոսքով՝ միայն ժամանակն է, որ որոշում է  արվեստի չափանիշը:
«20 տարի է Բենիկը մեզ հետ չէ, բայց, դիտելով նրա  ստեղծագործությունները, տեսնում ենք,  որ ժամանակն ավելի է հարստացրել: Նայում ենք և նորից մեր առջև տեսնում հրաշալի վարպետի, հասկանում, որ ունենք մեծ արվեստագետ»,- ասաց նա:
Բենիկ Պետրոսյանը (1939-1996 թթ.) հայ իրականության մեջ առավելապես հայտնի է որպես մանրաքանդակի հիմնադիր, սակայն նրա ստեղծագործական համապատկերը շատ ավելի բազմաժանր է` մոնումենտալ և հաստոցային քանդակ, դրվագում, գեղանկարչություն և գրաֆիկա, ձուլածո և կոփածո, աշխատանքներ, կերամիկա, ձևավորում և այլն:  Գործերից պահվում են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, Տրետյակովյան պատկերասրահում, տարբեր երկրների թանգարաններում, մասնավոր հավաքածուներում:
Բ. Պետրոսյանը 1954-58թթ սովորել է Երևանի Փ.Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանի քանդակի բաժնում: 1957թ. մասնակցել է Հանրապետական և միջազգային ցուցահանդեսների Հոլանդիայում, Շվեյցարիայում, Գերմանիայում և այլուր: 1960-66թթ սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի քանդակի բաժնում` Արա Սարգսյանի արվեստանոցում: 1965թ. Երիտասարդական հանրապետական ցուցահանդեսում ստացել է արծաթե մեդալ: 1969թ. ներկայացել է առաջին բացօթյա ցուցահանդեսով, Երևանի Օղակաձև զբոսայգում: Նույն թվականին արժանացել է Մոնրեալի «Էքսպո 69» ցուցահանդեսի գլխավոր մրցանակին: 1970թ-ից եղել է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ: Ունեցել է ավելի քան 60 անհատական ցուցահանդես Հայաստանում, ԽՍՀՄ-ում և արտերկրում` Ճապոնիա, Հարավսլավիա, Լատվիա, ԱՄՆ, Սիրիա, Ֆրանսիա և այլուր: 1987-91թթ անընդմեջ արժանացել է միութենական «Լավագույն քանդակ» մրցանակի: Բազմաթիվ ստեղծագործություններ գտնվում են Հայաստանի թանգարաններում, Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում, Ռուսաստանի, Մերձբալթյան և այլ երկրների պատկերասրահներում և անհատական հավաքածուներում:
2002թ. ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կազմակերպել է Բենիկ Պետրոսյանի անվան մանրաքանդակի միջազգային Բիենալե:

В Национальной галерее Армении открылась выставка «Бронзовый век Беника Петросяна»
В Национальной галерее Армении сегодня, 17 июня, состоялось открытие выставки «Бронзовый век Беника Петросяна», посвященной 20-летию со дня смерти скульптора. Выставка, организованная при содействии министерства культуры РА, продлится до 10 июля.
«Эта выставка дает возможность полноценно ознакомиться с искусством Беника Петросяна – до тех пор, пока не будет построен музей, где будет организована постоянная экспозиция», – сказала журналистам на открытии выставки дочь скульптора, художница Арев Петросян.
По ее словам, Беник Петросян создал гениальные работы. «Все это – сказка одного человека, которую он сумел подарить всем нам, дать нам возможность мечтать и улыбаться», – сказала она.
Арев Петросян рассказала также, что Беник Петросян был веселым человеком, полным жизни, дружелюбным, он всегда был окружен друзьями.
Присутствующий на открытии выставки Заслуженный деятель искусств РА Арам Исабекян отметил, что он жил с Беником Петросяном в одном дворе. «У него была неиссякаемая фантазия. Он был приятным собеседником для старших и кумиром для детей», – отметил он.
«Уже 20 лет, как Беника нет с нами. Но смотря на его работы, мы видим, что время их обогатило еще больше. Глядя на них, мы видим замечательного мастера», – отметил в свою очередь Народный художник РА Фараон Мирзоян.
Беник Петросян (1939–1996) известен, прежде всего, как основоположник и непревзойденный мастер малой скульптурной формы, однако его творческая деятельность многогранна и носит многожанровый характер.
Б. Петросян один из первых возродил и довел до совершенства традиции древнего армянского искусства чеканки. Он также автор многочисленных монументальных и станковых скульптур, создал работы из дерева, бронзы, стали, меди, железа, шамота и других материалов, произведения живописи и графики. Мастер воплощал свои замыслы, широко используя и синтезируя самые разнообразные формы и материалы.
Скульптор ушел из жизни в расцвете сил – в 57 лет, оставив богатое и исключительно самобытное творческое наследие, сообщается на сайте beno-art.com.