Օլիմպիական խաղերից առաջ Ռիո դե Ժանեյրոն հայտարարել է ծայրահեղ տնտեսական վիճակի մասին
Բրազիլական Ռիո դե Ժանեյրո նահանգի իշխանությունները հայտարարել են արտակարգ տնտեսական դրության մասին:  Այս մասին գրում են արտասահմանյան լրատվամիջոցները, հիշեցնլոլ, որ մի քանի ամիս անց այստեղ նախատեսված է անցկացնել Օլիմպիական խաղերը: Այդ երկրի ղեկավարությունը խնդրել է լրացուցիչ ֆինանսավորում տրամադրել:
Պաշտոնական հայտարարության մեջ նշվում է, որ տնտեսական ծանր վիճակի պատաճառով չեն կարողանում իրականացնել Օլիմպիական ու Պարալիմպիկ խաղերի անցկացման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությունները: Տարածած փաստաթղթում նշված են արտակարգ միջոցառումները, որոնք թույլ կտան խուսափել անվտանգության, առողջապահության, կրթության, տրանսպորտի ու շրջակա միջավայրի ոլորտներում կոլապսից:
Աղբյուրը նշում է, որ 2016-ին Ռիո դե Ժանեյրոյ ֆինասկան դրությունը հասավ վատագույնի, բյուջեի դիֆիցիտը կազմել է 5.56 մլրդ դոլար: Հունիսի 15-ին Fitch միջազ վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է երկրի վարկային ցուցանիշը՝ B- -ից հասցնելով  B+-ի:

В Рио-де-Жанейро за 1,5 месяца до начала Олимпиады объявили чрезвычайное финансовое положение
Власти бразильского штата Рио-де-Жанейро объявили режим чрезвычайной экономической ситуации за полтора месяца до начала Олимпийских игр, которые должны пройти в Рио, и попросили правительство страны выделить дополнительное финансирование. Об этом пишет «Лента.Ру» со ссылкой на Reuters.
В официальном бюллетене, опубликованном властями штата, отмечается, что тяжелая экономическая ситуация не позволяет выполнить обязательства по проведению Олимпийских и Паралимпийских игр. Чрезвычайные меры, которые вводятся документом, призваны не допустить «полного коллапса в сфере общественной безопасности, здравоохранения, образования, транспорта и охраны окружающей среды».
Оргкомитет Олимпиады-2016 заявил, что тяжелое финансовое положение Рио-де-Жанейро не повлияло на подготовку к Олимпиаде, финансируемой за счет частных инвесторов. В свою очередь, мэр города Рио-де-Жанейро Эдуарду Паэш заверил, что экстренные меры не помешают выполнить обязательства по проведению Олимпиады. Он также подчеркнул, что работы на всех олимпийских объектах, за исключением ввода в строй новых станций метрополитена, будут завершены за несколько дней до открытия Игр.