Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ մայիսի 20-ին Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու սկզբնամասում տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի դեպքի վայր ժամանած ոստիկանության ծառայողները, պատահարի մասնակցի ավտոմեքենայից հայտնաբերել են ԱԿ-74 տեսակի երկու ինքնաձիգ՝ 120 փամփուշտներով:
Ըստ աղբյուրի, հիշյալ ավտոմեքենայի վարորդն ու ուղևորն ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք պահելու և փոխադրելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել ոստիկանություն:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է վարորդի, ուղևորի ինքնությունը, ինքնաձիգների շրջանառության հանգամանքները:
Մասնավորապես՝ քրեական գործի շրջանակներում համատեղ կատարված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը, ինչի ընթացքում էլ վերջինս կազմակերպել է մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը: Ընդ որում, խմբի անդամները որոշ հանցավոր գործողություններ ծրագրել էին իրականացնել ապրիլյան պատերազմին հաջորդող ժամանակահատվածում:
2016թ. մայիսի 20-ին տեղի ունեցած վերը նկարագրված ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրում էլ հայտնաբերվել են Ժիրայր Սեֆիլյանի կազմակերպմամբ խմբի կողմից ապօրինի կերպով շրջանառվող երկու միավոր զենքն ու ռազմամթերքը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու, փոխադրելու և պահելու համար, ութ անձի առաջադրվել է մեղադրանք, նրանցից վեցը կալանավորվել են, մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Առաջադրված մեղադրանքները հիմնավորվել են ինչպես գործով ձեռք բերված բազմաթիվ ապացույցնելով, այնպես էլ՝ խմբի անդամների խոստովանական ցուցմունքներով:
Մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և պահելը կազմակերպելու կասկածանքով 2016թ. հունիսի 20-ին Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել է:

Бывший командир Отдельного батальона Шуши, координатор секретариата оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент» Жирайр Сефилян задержан. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Согласно информации, 20 мая 2016 года сотрудники Полиции, прибывшие на место ДТП на Цицернакабердском шоссе в Ереване, обнаружили в автомобиле участника аварии два автомата АК-74 с 120 патронами.
Водитель и пассажир вышеупомянутой машины были подвергнуты приводу в Полицию по подозрению в незаконном хранении и перевозке оружия и боеприпасов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 235(«Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору») УК РА.
«В частности, в результате совместных крупномасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что Жирайр Сефилян вместе с группой лиц спланировал захватить посредством вооруженных группировок и с применением оружия здания, сооружения, средства коммуникации и связи, в том числе Ереванскую телебашню. За это время он при посредничестве группы лиц организовал незаконное приобретение, перевозку и хранение оружия и боеприпасов. При этом члены группировки планировали осуществить ряд преступных действий в последующий за апрельской войной период», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что на месте имевшего место 20 мая 2016 года вышеописанного ДТП были обнаружены две единицы оружия и боеприпасы, находившиеся в незаконном обращении у группы при организаторстве Жирайра Сефиляна.
«На основе полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу доказательств, за незаконные приобретение, перевозку и хранение оружия и боеприпасов обвинения предъявлены 8 лицам, 6 из них взяты под стражу, один обвиняемый объявлен в розыск.
Предъявленные обвинения подтвердились как добытыми по делу многочисленными доказательствами, так и признательными показаниями членов группы.
По подозрению в организации приобретения, перевозки и хранения оружия и боеприпасов незаконным путем 20 июня 2016 года был задержан Жирайр Сефилян.