Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ մայիսի 20-ին Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու սկզբնամասում տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի դեպքի վայր ժամանած ոստիկանության ծառայողները, պատահարի մասնակցի ավտոմեքենայից հայտնաբերել են ԱԿ-74 տեսակի երկու ինքնաձիգ՝ 120 փամփուշտներով:
Ըստ աղբյուրի, հիշյալ ավտոմեքենայի վարորդն ու ուղևորն ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք պահելու և փոխադրելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել ոստիկանություն:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է վարորդի, ուղևորի ինքնությունը, ինքնաձիգների շրջանառության հանգամանքները:
Մասնավորապես՝ քրեական գործի շրջանակներում համատեղ կատարված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը, ինչի ընթացքում էլ վերջինս կազմակերպել է մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը: Ընդ որում, խմբի անդամները որոշ հանցավոր գործողություններ ծրագրել էին իրականացնել ապրիլյան պատերազմին հաջորդող ժամանակահատվածում:
2016թ. մայիսի 20-ին տեղի ունեցած վերը նկարագրված ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրում էլ հայտնաբերվել են Ժիրայր Սեֆիլյանի կազմակերպմամբ խմբի կողմից ապօրինի կերպով շրջանառվող երկու միավոր զենքն ու ռազմամթերքը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու, փոխադրելու և պահելու համար, ութ անձի առաջադրվել է մեղադրանք, նրանցից վեցը կալանավորվել են, մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Առաջադրված մեղադրանքները հիմնավորվել են ինչպես գործով ձեռք բերված բազմաթիվ ապացույցնելով, այնպես էլ՝ խմբի անդամների խոստովանական ցուցմունքներով:
Մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և պահելը կազմակերպելու կասկածանքով 2016թ. հունիսի 20-ին Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել է:

Zhirayr Sefilyan arrested
RA Investigative Committee has issued a statement, which reads that on May 20, 2016 RA Police officers have revealed two Ak-74 rifles with120 cartridges during the investigative actions of a car accident on the Tstitsernakaberd highway. According to the statement, the driver and the passenger of the car were detained for illegal procurement and keeping of weapon.
A criminal case was initiated according to Part 2 of the Article 235 of the RA Criminal Code. In the framework of the criminal case investigated the driver, the passenger as well as the circumstances of the circulation of the rifles were identified.
In the result of investigatory and operative-intelligence measure conducted in the framework of the criminal case, it was revealed that Zhirayr Sefilyan with a group of persons had planned to attack buildings, means of communications, the Yerevan tower among them, with the use of weapons through the organized armed group. For the mentioned reason, Sefilyan had organized illegal procurement, transportation and storing of weapons in different locations.
The criminal actions were planned to carry out following the April war, the Investigative Committee details.
On 2010, 2016 in the sight of the above-mentioned car accident two units of rifles and ammunition were revealed which had benn circulated by the group organized by Zhirayr Sefilyan.
The statements reads the in the scope of the criminal investigation, 8 people have been charged with illegal acquisition, transportation and storing of weapons, 6 have been detained, and a search was declared against one person.
On the base of the obtained evidence, Zhirayr Sefilyan was arrested for illegal procurement, transportation and storing of weapon.