Պաշտոնական Ստեփանակերտը՝ սանկտպետերբուրգյան հանդիպման մասին
«Այն է, ինչ կանխատեսում էինք», -այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այսպես ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով հունիսի 20-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունների շրջանակում կայացած հանդիպումները:
Նախագահների հայտարարության մեջ նշվում էր. «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահները վերահաստատեցին Վիեննայում ս.թ. մայիսի 16-ին կայացած հայ-ադրբեջանական գագաթնաժողովի պայմանավորվածությունները` ուղղված հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացմանը և խաղաղ գործընթացի առաջընթացին նպաստող մթնոլորտի ստեղծմանը: Այդ նպատակով նրանք համաձայնեցին մասնավորապես մեծացնել հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակը: Նրանք գոհունակություն հայտնեցին վերջին շրջանում շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման կապակցությամբ: Կայացավ կարգավորման առանցքային/բովանդակային հարցերի շուրջ մտքերի հանգամանալից փոխանակում»:
«Ամենակարևորը՝ նշվել է խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չլինելու փաստը, իսկ սա առանցքային բաղադրամաս է, և անհրաժեշտ է լինելու շարունակել աշխատանքներն այս ուղղությամբ», -մեզ հետ զրույցում նկատեց պարոն Բաբայանը:
Անդրադառնալով շփման գծում մեխանիզմների ներդրման ու նաև միջազգային դիտորդների թվաքանակի ավելացման հարցում է պայմանավորվածությանը, Բաբայանը նկատեց, որ մեխանիզմների մեջ պետք է լինեն տեխնիկական բաղադրիչներ, օրինակ՝ սարքավորումների տեղադրում սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնում:
«Ըստ երևույթին, առաջնայինը համարել են կադրային խնդրի լուծումը, այսինքն՝ համալրել մասնագետներով ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը, ինչը ճիշտ է: Մենք, իհարկե, հասկանում ենք՝ ում հետ գործ ունենք, Ադրբեջանի պես պետությունը ամեն ինչ անելու է խոչընդոտելու բանակցային գործընթացը, բայց այնուամենայնիվ, պետք է աշխատել այս ուղղությամբ», -հավելեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Ըստ նրա, ճիշտ է շփման գծում համեմատաբար հանգիստ է իրավիճակը, բայց փոխարենը հանգիստ չէ տեղեկատվական դաշտում և այստեղ էլ Ադրբեջանը «նույն ագրեսիվ վարքագիծն է դրսևորում»:
Այդուհանդերձ, ի՞նչ ակնկալիքներ ունի պաշտոնական Ստեփանակերտն այս հանդիպումից հարցին ի պատասխան, Դավիթ Բաբայանը նկատեց, որ երկար բանակցային գործընթաց է սպասվում կողմերի ստանձնած պարտավորություններն իրականացնելու համար և շատ հնարավոր է, որ ինչ-որ պահի Ադրբեջանը խոչընդոտի դրան:
«Ընդհանուր պայմանավորվածությունը կարծես՝ կա, և հիմա ընդհանուրից պետք է անցնել մասնավորի: Գրասնեյակի համալրումը կադրերով համեմատաբար հեշտ է անցնելու: Ավելի դժվար է լինելու տեխնիկական միջոցների տեղադրումը, քանի որ Ադրբեջանը խոչընդոտելու է, ինքն է չէ՞ խախտում, ինքն էլ պետք է դեմ լինի այդ գործընթացներին: Դեռևս պետք է մշակվեն այդ մեխանիզմները, հետո փորձ կատարվի կիրառել այն, հետո գոնե ֆիքսել զինադադարի ռեժիմի խախտումները՝ ով է արել, երբ է արել, ինչ վայրում: Հետո փորձել պատասխանատվության կանչել այն կողմին, որը մեղավոր է խախտման համար: Իսկ սա, տեսեք, ինչ երկարատև ու բարդ գործընթաց է:
Հետո սկսելու են սպեկուլյացիաներ, Ադրբեջանն ասելու է՝ ես չեմ կրակել, սա էնպես, նա էնպես և այլն: Բայց այլ տարբերակ չկա, մինչև այս ստորին օղակում, որը նույնպես շատ կարևոր է ու երկար տարիներ շատ անտեսված է եղել, մինչև այստեղ որևէ լուրջ քայլ չկատարվի, անհնարին է լինելու խոսել կարգավորման այլ շերտերում ինչ-որ հաջողությունների մասին», -կարծիք հայտնեց Դավիթ Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե լավատեսական տրամադրություններ Արցախում չկան, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը արձագանքեց. «Մենք ավելի շատ իրատեսական ենք, քանի որ գիտենք ում հետ գործ ունենք, գիտենք, որ դա շատ բարդ խնդիր է, բայց պետք է աշխատենք այս ուղղությամբ, քանի որ ուրիշ ճար չկա, պարզապես»:
Հիշեցնենք՝ Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 20-ին կայացել էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը ու դրա արդյունքներով ընդունվել էր համատեղ հայտարարություն:

Какие ожидания связывает официальный Степанакерт с петербургскими встречами по Карабаху? Ответил Давид Бабаян
«Как мы и прогнозировали», – так прокомментировал в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян состоявшиеся накануне, 20 июня, в Санкт-Петербурге встречи в рамках переговоров по карабахскому урегулированию.
Что же касается совместного заявления президентов Армении, России и Азербайджана после трехсторонней встречи в Санкт-Петербурге, Давид Бабаян сказал: «Самое главное – отмечен факт отсутствия альтернативы мирному урегулированию, и необходимо будет продолжить работу в этом направлении».
Отметим, в совместном заявлении президентов Армении, России и Азербайджана в частности говорится: «Президенты Азербайджанской Республики и Республики Армения подтвердили достигнутые на последнем армяно-азербайджанском саммите в Вене 16 мая с. г. договорённости, направленные на стабилизацию ситуации в зоне конфликта и создание атмосферы, способствующей продвижению мирного процесса. С этой целью они условились, в частности, увеличить число международных наблюдателей в зоне конфликта. Они выразили удовлетворение сохраняющимся в последнее время режимом перемирия на линии соприкосновения. Состоялся обстоятельный обмен мнениями по сущностным аспектам урегулирования. Главы государств констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании».
Обратившись к договоренности относительно внедрения механизмов расследования на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта и увеличения числа международных наблюдателей, Бабаян отметил, что данные механизмы должны содержать технические компоненты, например установление устройств по всему периметру границы, а также расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«По сути, первоочередным сочли решение кадровой проблемы – пополнить специалистами офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ, что верно. Мы, конечно, понимаем, с кем имеем дело: такое государство, как Азербайджан, сделает все возможное, чтобы препятствовать переговорному процессу. Но, тем не менее, необходимо работать в этом направлении», – сказал он.
При этом Давид Бабаян отметил: хотя и в настоящее время ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск относительно спокойная, но нельзя сказать то же самое об информационном поле, где Азербайджан демонстрирует свойственное ему агрессивное поведение.
В ответ на вопрос, какие ожидания связывает официальный Степанакерт с петербургскими встречами по карабахской проблеме, Давид Бабаян сказал: предстоит длительный переговорный процесс для реализации взятых сторонами обязательств и весьма вероятно, что Азербайджан в какой-то момент может воспрепятствовать этому.
«Общая договоренность, кажется, достигнута, и сейчас необходимо двигаться от общего к частному. Пополнение офиса ЛПДП кадрами пройдет сравнительно легко. Более сложным окажется установление технических средств, так как Азербайджан будет этому препятствовать. Ведь нарушения допускает он, соответственно он и будет против этих процессов. Пока нужно разработать данные механизмы, потом – применить их на практике, попытаться установить, какая сторона нарушила режим перемирия, где и когда, затем – призвать к ответственности виновную строну. Как мы видим, речь идет о длительном и сложном процессе», – сказал Давид Бабаян.
«Потом начнутся спекуляции, азербайджанская сторона начнет отвергать, что выстрелы были с их стороны и т.д. Но другого варианта нет: пока в этом звене, которое также является очень важным и долгие годы игнорировалось, не будет предпринято каких-либо серьезных шагов, невозможно говорить о достижении успехов на других этапах регулирования», – выразил мнение собеседник Panorama.am.
В ответ на замечание, что оптимистических настроений в Арцахе, кажется, нет, пресс-секретарь президента НКР заявил: «Мы скорее реалистичны, так как знаем, с кем имеем дело, знаем, что это очень сложная задача, однако необходимо работать в этом направлении, так как иного пути просто нет».
Напомним, в Санкт-Петербурге 20 июня состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана, после которой Серж Саргсян, Владимир Путин и Ильхам Алиев выступили с совместным заявлением. Ранее в понедельник президент РФ Владимир Путин провел отдельные встречи: сначала с президентом Армении Сержем Саргсяном, затем – с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.