Երևանյան միջազգային կիթառի 2-րդ փառատոնի շրջանակում ելույթ են ունենալու և վարպետության դասեր են անցկացնելու յոթ երկրից Հայաստան ժամանած կիթառահարներ,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, Երևանի կիթառահարների ասոցիացիայի նախագահ, արվեստագիտության դոկտոր Ժորա Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանում հունիսի 28-ից հուլիսի 1-ը կանցկացվի Երևանյան միջազգային կիթառի 2-րդ փառատոնը, որը կազմակերպել են Երևանի կիթառահարների և Գերմանիայի Վուպպերտալի կիթառահարների միջազգային ասոցիացիաները: Փառատոնի աջակիցներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացաման համահայկական հիմնադրամը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) և YerazArt հիմնադրամը:
Ժ. Սարգսյանի խոսքով, փառատոնային համերգների ծրագրում ընդգրկված է հինգ դարաշրջանի՝ ռենեսանս, բարոկկո, դասական, ռոմանտիկ, ժամանակակից ստեղծագործություններ: Նա նաև ասաց, որ փառատոնի ընթացքում լինելու են պրեմիերաներ՝ թե հայաստանյան, թե համաշխարհային:
Փառատոնային երեք համերգները տեղի կունենան Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Բացման համերգին՝ հունիսի 28-ին, ելույթ կունենա ճանաչված կիթառահար Հյուբերթ Քեփլը Գերմանիայից: Նա իր սերնդի ամենաազդեցիկ ուսուցիչներից և կիթառահարներից է, վարպետության դասեր է անցկացնում բազմաթիվ միջազգային փառատոների ընթացքում, ինչպես նաև երաժշտական մրցույթներում հանդես է գալիս որպես ժյուրիի անդամ: Բացման երեկոյին հանդես կգա նաև Ժորա Սարգսյանը:
Փառատոնային երկրորդ համերգը տեղի կունենա հունիսի 29-ին, ելույթ կունենա կիթառահար Դմիտրի Մուրինը Ռուսաստանից: Նա բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, ինչպես նաև Մոսկվայում անցկացվող Ալեքսանդր Ֆրաուչիի անվան կիթառահարների միջազգային մրցույթ-փառատոնի տնօրենը: Դասավանդում է Ռուսաստանի Գնեսինի անվան երաժշտական ակադեմիայում:
Հուլիսի 1-ին՝ փակման համերգին, հանդես կգա հայտնի կիթառահար Դավիթ Դյակովը Բուլղարիայից:
Ժ. Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ փառատոնից հետո պլանավորում են համերգներ և վարպետության դասեր անցկացնել նաև Ստեփանակերտում, Դիլիջանում, Գյումրիում, Վանաձորում:

Guitarists from seven countries will perform and hold master classes during the second Yerevan International Guitar Festival, President of Yerevan Guitarists Association, Deputy President of Wuppertal Guitarists Association and the artistic director of the festival, guitarist Zhora Sargsyan said during a press conference.
The second Yerevan International Guitar Festival will kick off on June 28 to July 1, featuring famous guitarists from all over the world. The festival is organized by the Guitarists Associations of Yerevan and of Wuppertal. The partners of the festival are the Ministry of Culture of Armenia, “Pyunik” Pan-Armenian Human Resources Development Foundation, Armenian General Benevolent Union and YerazArt Foundation.
According to Zhora Sargsyan, the festival will feature works of five different epochs, Renaissance, Baroque, Classicism, Romanticism and Modernism. He also said that works of different musicians from Armenia and abroad will premiere during the festival.
The three concerts of the festival will be held at Komitas Chamber Music House. Famous German guitar player, Hubert Käppel will perform during the opening ceremony of the festival on June 28. Hubert Käppel is not only a rare exception among the leading guitarists of today, but his interpretations, and virtuoso technique has set the standard for a whole guitar generation. Käppel has given concerts and master classes in many international music and guitar festivals and has often sat as a jury member in the major guitar competitions. Zhora Sargsyan will also perform during the opening ceremony.
On June 29, Dmitry Murin from Russia will perform during the second concert of the festival. And David Dyakov from Bulgaria will perform on July 1, during the final concert.
Zhora Sargsyan also informed that concerts and master classes are planned also in Stepanakert, Dilijan, Gyumri and Vanadzor.