Գերմանիայում բուժվող զինծառայողը սկսել է խոսել, բայց՝ կարոտում է Հայաստանը
Ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ ողնաշարային ծանր վիրավորում ստացած և այժմ Գերմանիայում վերականգնողական բուժում ստացող Ռուբեն Առաքելյանը իրեն լավ է զգում, սկսել է խոսել, բայց մի քիչ կարոտում է Հայաստանը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Ռուբենի Մորաքույրը՝ Նարինե Թումանյանը, որը իր խոսքով, ամեն օր շփման մեջ է նրանց հետ:
Ռուբենը գերմանական Բոնն մեկնել է մայրիկի՝ Անահիտի հետ: Այնտեղ Բոննի համալսարանական կլինիկայի հետ բուժում ստանալու եռամսյա պայմանագիր ունեն կնքած, բուժման արդեն 11-րդ օրն է, բայց ակնհայտ առաջընթաց, մորաքրոջ խոսքով, դեռ չկա:
«Լուրջ առանջընթաց չկա, նրա ուսագլխից ներքև ոչ շարժվում է և ոչ էլ զգում է, վերջույթները չի կարողանում աշխատեցնել, բայց օրինակ երեկ, իր հեռախոսով կարողացել է զանգել ինձ: Ասաց՝ ինքն է զանգել: Երեկ սայլակով հանել էին դուրս: Տրամադրությունը փոփոխական է՝ ուղղակի օտարության մեջ լավ չի զգում իրեն, կարոտում է Հայաստանը», -փոխանցեց մորաքույրը:
Ռուբենի կոկորդում դրված խողովակը դեռ կա, բայց այնպես է տեղադրված, որ արդեն սկսել է խոսել:
«Շուտով դա էլ կհանեն», -նշեց Նարինեն:
Տրամադրության անկմանը զուգահեռ, տիկին Նարինեի փոխանցմամբ, կա նաև ախորժակի խնդիր:
«Սկսել է քիչ ուտել, այնտեղ բուժքույրերը մի քիչ սառն են, այստեղի մայրապետերը շատ հոգատար էին: Այնտեղ այսպես են մտածում՝ կուտես, կուտես, չէ՝ չէ: Ես խոնարհվում եմ այստեղի բուժքույրերի առաջ, շատ հոգատար էին, համոզում էին ուտել: Իսկ այնտեղ նման բան չկա», -նկատեց Ռուբենի մորաքույրը՝ ընդգծելով, որ Ռուբենը կինտեգրվի դրան, քանի որ երկար ճանապարհ ունի անցնելու:

Ruben Araqelyan, an Armenian servicemen who was injured during the April military operation in Nagorno Karabakh, now passes rehabilitation treatment in Germany, is in good condition, began talking, while at the same time he misses Armenia, Narine, Ruben’s aunt, told Panorama.am, saying she is in daily contact with him.
Ruben left for German Bonn with his mother Anahit. They had concluded a three-month treatment agreement with Bonn University Clinic. To the aunt’s words, no noticeable progress has been observed as of the 11th day of the treatment.
“No serious progress has been observed so far. He has no sensation below shoulder level, unable to move limbs, yet he managed to call me by himself. Yesterday he was taken outdoors on wheelchair. His mood is volatile, he seems to feel uncomfortable on a foreign land, he misses Armenia,” the soldier’s aunt told.
Meanwhile, the tube inserted in Ruben’s throat doesn’t hinder Ruben’s speech. He has begun talking.
“It will be removed soon,” Narine told, referring to the tube.
Narine also praised the medical personnel of the Armenian hospitals, who as she put were considerate, and caring, persuading the patient to eat, while that is not the case in foreign hospitals.