Մ. Սարյանի տուն-թանգարանում ընթանում են ցուցադրության կազմակերպման աշխատանքներ
Մ. Սարյանի տուն-թանգարանում սկսվել են նոր ցուցադրության կազմակերպման աշխատանքները: Այս մասին տեղեկանում ենք տուն-թանգարանի ֆեյսբուքյան էջից:
Հիշեցնենք՝ 2013 թ. մայիսի 1-ից Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը չի գործում. մշակութային օջախը հիմնանորոգվում է: Մ. Սարյան տուն-թանգարանի ամբողջ հավաքածուն, թանգարանի շենքի հիմնարար վերանորոգման աշխատանքների հետ կապված, հանձնված է Մատենադարանին ի պահպանություն:
Ավելի վաղ Panorama.am-ին Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը տեղեկացրել էր, որ մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը հիմնանորոգումից հետո վերաբացվելու է այս տարվա սեպտեմբերին:
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը ստեղծվել է Երևանում Հայաստանի կառավարության հատուկ որոշմամբ, բացվել է 1967թ. նոյեմբերի 26-ին՝ նկարչի կենդանության օրոք: Թանգարանի շենքը բաղկացած է երկհարկանի առանձնատնից, ուր նկարիչն ապրել և ստեղծագործել է 1932-1972թթ., և եռահարկ պատկերասրահից, որը կառուցվել է այդ տանը կից 1967 թվականին: Մ. Սարյանի տան հատակագծի հեղինակն է Երևան քաղաքի մեծանուն ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը: Թանգարանային հատվածը կառուցվել է Մարկ Գրիգորյանի նախագծով: Դեպի փողոց դուրս եկող ճակատամասի վերին հատվածի խճանկարը, Մ. Սարյանի էսքիզով, կատարել է հայտնի նկարիչ Գագիկ Սմբատյանը:

В Доме-музее армянского художника Мартироса Сарьяна проводятся работы по организации новой экспозиции
10:05 27/06/2016
В Доме-музее выдающегося армянского художника Мартироса Сарьяна ремонтные работы уже завершены, в настоящее время проводятся работы по организации новой экспозиции. Об этом сообщается на странице Дома-музея Мартироса Сарьяна в социальной сети Facebook.
Стоить отметить, Дом-музей М. Сарьяна с 1 мая 2013 года закрыт на ремонт. Коллекция музея в связи с ремонтными работами передана на хранение Институту древних рукописей «Матенадаран» имени св. Месропа Маштоца. Как ранее сообщила в интервью Panorama.am директор Дома-музея М. Сарьяна Рузан Сарьян, Дом-музей художника после ремонта откроет свои двери для посетителей в сентябре с.г..
Дом-музей выдающегося художника ХХ века Мартироса Сарьяна (1880-1972) был построен в Ереване по особому решению правительства Армении и открыт 26 ноября 1967 года, при жизни мастера. Здание музея представляет собой двухэтажный особняк, в котором художник жил и работал в 1932-1972 гг. К особняку пристроена трехэтажная галерея, возведенная в 1967 году. Автором планировки дома Сарьяна был Александр Таманян. Музейная часть была построена по проекту Марка Григоряна. Мозаика на верхней части фасада здания была собрана известным художником Гагиком Смбатяном по эскизу М.Сарьяна.