ԱԳՆ.Վերին Լարսի անցակետում գտնվում է 102 բեռնատար մեքենա, 40 մարդատար ավտոմեքենա
Վերին Լարսի անցակետում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ տվյալներ է ներկայացրել Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը:
Ըստ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության տվյալների՝ Վերին Լարսի անցակետում գտնվում է 102 բեռնատար մեքենա, 40 մարդատար ավտոմեքենա և 2-3 ավտոբուս, ընդհանուր առմամբ՝ մոտ 345 մարդ, որոնց մեծ մասը ՀՀ քաղաքացիներ են: Իրականացված հրատապ միջոցառումների արդյունքում Վերին Լարսի անցակետում հայտնված քաղաքացիներն ապահովվել են սննդով, վրաններով և այլ անհրաժեշտ պարագաներով: Շարունակական աջակցություն է ցուցաբերվում նաև տեղի հայ համայնքային կառույցների կողմից:
«Հայտնում ենք նաև, որ հունիսի 29-ին ՌԴ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համագործակցությամբ սկսվելու են Վերին Լարս անցակետում հայտնված անձանց տարհանման աշխատանքները:
Նշենք, որ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը և Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը մշտական կապի մեջ են ՀՀ և ՌԴ ԱԻՆ համապատասխան մարմինների, հայ համայնքային կազմակերպությունների և այլ կառույցների հետ:
Միաժամանակ հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին՝ մինչև իրավիճակի ամբողջական կարգավորումը զերծ մնալ Վերին Լարսի անցակետով երթևեկելուց»,-ասված է  ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:

МИД: Большинство из почти 350 оставшихся на закрытом КПП Верхний Ларс – граждане Армении
По данным посольства Армении в России, на закрытом контрольно-пропускном пункте Верхний Ларс в настоящее время находятся 102 грузовых автомобиля, 40 легковых машин, 2-3 автобуса, а также в общей сложности порядка 345 человек, большинство из которых граждане РА. Об этом сообщается на официальной странице министерства иностранных дел Армении в социальной сети Facebook.
«В результате принятия неотложных мер люди, находящиеся на КПП Верхний Ларс, были обеспечены пищей, шатрами и другими необходимыми принадлежностями. Непрерывная поддержка также оказывается структурами армянской общины», – говорится в сообщении МИД РА в соцсети Facebook.
Внешнеполитическое ведомство РА также сообщает, что посольство Армении в России и Генеральное консульство РА в Ростове-на-Дону находятся в постоянной связи с соответствующими органами Министерств по чрезвычайным ситуациям РА и РФ, а также с организациями и структурами армянской общины.
Отметим, сегодня ранее РИА Новости со ссылкой на Северо-Кавказский региональный центр МЧС сообщило, что авиация МЧС РФ перевезет 147 граждан Армении, застрявших на пограничном посту Верхний Ларс. Селевой поток сошел 23 июня в Девдоракском ущелье на автомагистраль Мцхета – Степанцминда – Ларс. Движение всех видов автотранспортных средств по участку трассы запрещено. Как сообщает грузинская сторона, работы по восстановлению автодороги будут длиться не менее трех недель.