Այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում խորհրդարանականներն ընդունեցին «4+4+4» ձևաչափի շրջանականերում քաղաքական ուժերի միջև համաձայնության արդյունքում Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները: Օրինագծին կողմ քվեարկեց 105 պատգամավոր, դեմ էին 6-ը:
«Այս ֆորմատը նախաձեռնել է ՀԱԿ խմբակցությունը, որին միացել են մյուս քաղաքական ուժերը: Մենք կողմ ենք այս փոփոխություններին, բայց չի նշանակում, թե մենք կողմ ենք ընդհանուր օրենսգրքին», -քվեարկությունից առաջ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Օրինագծին կողմ քվեարկեցին նաև ԱԺ-ում ներկայացված «Համախմբում» կուսակցության ներկայացուցիչ պատգամավորները:
«Կողմ ենք հաշվի առնելով, որ սա համաձայնություն էր կոնկրետ հարցերի վերաբերյալ», -իր խոսքում ասաց պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը:
Հիշեցնենք՝ 4+4+4 ձևաչափի շրջանակներում երկար քննարկումներից ու բանակցություններից հետո Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու շուրջ քաղաքական համաձայնությունը կայացել էր իշխանությունից՝ ՀՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի և ընդդիմությունից՝ ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի միջև:
Առաջարկվող նախագծով ներդրվող մատնահետքերի գրանցման համար անհրաժեշտ էլեկտրոնային համակարգերը ձեռք բերելու համար պահանջվում է շուրջ 16 մլն եվրո: Հարությունյանն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ դոնոր կազմակերպությունների հետ բանակցություններ են ընթանում՝ ֆինանսական օգնություն ստանալու համար:

Armenia’s National Assembly adopted amendments to the Electoral Code reached among country’s ruling and opposition forces in the so-called 4+4+4 format. 105 parliamentarians voted for the changes, with only 6 voting against.
“The current format was initiated by ANC (Armenian National Congress), joined by other political forces. We support the amendments, which not necessarily means we approve the whole Electoral Code,” Gagik Jhangiryan, member of ANC stated ahead of the voting.
“Unity”, representatives of another opposition party, present at the voting, supported the amendments as well.
“We are voting for the changes, since an agreement has been reached over concrete issues,” representative of the party Elinar Vardanyan said.
To remind, after long discussion sand negotiations, political agreement was reached among the main political forces of Armenia over introducing amendments to the country’s Electoral Code. Opposition parties ANC, Prosperous Armenia, and Rule of Law together with coalition forces of the Republican Party and ARF-Dashnaktutyun participated in the negotiations.
One provision of the legislation requires technical tools to be applied for preregistration ahead of parliamentary elections, namely the inking of voters’ fingers to avoid multiple voting. The overall funds for the new system comprise 16 million EURs. The government is due to negotiate with donor organizations to loan the funds.
Davit Harutyunyan, Chief of RA Government Staff, who acted as the main reporter of the legislation, earlier noted that the current budget does not assign the required funding.