Այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում խորհրդարանականներն ընդունեցին «4+4+4» ձևաչափի շրջանականերում քաղաքական ուժերի միջև համաձայնության արդյունքում Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները: Օրինագծին կողմ քվեարկեց 105 պատգամավոր, դեմ էին 6-ը:
«Այս ֆորմատը նախաձեռնել է ՀԱԿ խմբակցությունը, որին միացել են մյուս քաղաքական ուժերը: Մենք կողմ ենք այս փոփոխություններին, բայց չի նշանակում, թե մենք կողմ ենք ընդհանուր օրենսգրքին», -քվեարկությունից առաջ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Օրինագծին կողմ քվեարկեցին նաև ԱԺ-ում ներկայացված «Համախմբում» կուսակցության ներկայացուցիչ պատգամավորները:
«Կողմ ենք հաշվի առնելով, որ սա համաձայնություն էր կոնկրետ հարցերի վերաբերյալ», -իր խոսքում ասաց պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը:
Հիշեցնենք՝ 4+4+4 ձևաչափի շրջանակներում երկար քննարկումներից ու բանակցություններից հետո Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու շուրջ քաղաքական համաձայնությունը կայացել էր իշխանությունից՝ ՀՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի և ընդդիմությունից՝ ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի միջև:
Առաջարկվող նախագծով ներդրվող մատնահետքերի գրանցման համար անհրաժեշտ էլեկտրոնային համակարգերը ձեռք բերելու համար պահանջվում է շուրջ 16 մլն եվրո: Հարությունյանն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ դոնոր կազմակերպությունների հետ բանակցություններ են ընթանում՝ ֆինանսական օգնություն ստանալու համար:

Парламент Армении принял согласованные властями и оппозицией поправки в Избирательный кодекс РА
Депутаты Национального Собрания Армении сегодня на созванном по инициативе правительства РА внеочередном заседании приняли в первом чтении согласованные представителями оппозиции и властей в рамках формата «4+4+4» поправки в Избирательный кодекс РА. Поправки приняты соотношением голосов 105 «за» и 6 «против».
Напомним, 25 мая депутаты НС РА большинством голосов и в третьем чтении приняли проект нового Избирательного кодекса РА и прилагаемый законодательный пакет. А 16 июня в Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам представители оппозиции и властей в рамках формата «4+4+4» по обсуждению нового Избирательного кодекса РА подписали заявление о взаимопонимании вокруг внедрения в Избирательный кодекс технических механизмов организации контроля над избирательными процессами. Представители гражданского общества отказались подписать данное заявление.
«Этот формат инициировала оппозиционная фракция „Армянский национальный конгресс” (АНК), к которой присоединились другие политические силы. Мы выступаем за принятие предлагаемых поправок, но это не означает, что мы одобряем ИК», – заявил перед голосованием депутат от фракции АНК Гагик Джангирян.
Поправки поддержали и депутаты, представляющие партию «Единение». «Мы выступаем за принятие поправок, так как речь идет о соглашении вокруг конкретных вопросов», – заявила Элинар Варданян.