ԼՂՀ-ում կին-սակրավորներն ականազերծել են 20.743 քառակուսի մետր տարածք
Այս նկարը տեսանք maptia.com-ում, որտեղ իտալացի լուսանկարիչը արցախցի կանանց լուսանկարների շարք էր հրապարակել։ Եթե անկեղծ՝ մինչ այս չէինք էլ մտածել, թե կանայք ու աղջիկները ականազերծում են անում։ Թեկուզ Արցախում։
Պատերազմը խաղաղությունից դա էլ է բաժանում՝ թե ինչ են «քաղում» երկրիդ կանայք ու աղջիկները դաշտերում...։
Նկարի հետքերով պարզեցինք, որ կին-սակրավորների խումբ հավաքագրել է The Halo Trust-ը հումանիտար, ոչ առևտրային, ոչ կրոնական կազմակերպությունը։ Այն զբաղվում է ականների և չպայթած զինամթերքի վնասազերծմամբ հետպատերազմյան տարածաշրջաններում, 2000 թվականից գործունեություն է ծավալում նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: The HALOTrus  կազմակերպության Արցախի ծրագրի ղեկավար Էշլի Բոդին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք սկսեցին աշխատել ԼՂՀ-ում ականների և չպայթած զինամթերքի վրա պայթելու դժբախտ դեպքերը կանխելու և գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող տարածքներն անվտանգ օգտագործման համար բնակչությանը վերադարձնելու նպատակով:
Panorama.am. -Ինչո՞ւ կազմակերպությունը որոշեց կին-սակրավորների խումբ կազմել:
Էշլի Բոդի. -2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում հավաքագրվեց կանանց առաջին խումբը: Դրա համար մի քանի պատճառ կար: Ամենապարզ պատճառն այն է, որ այս աշխատանքին կանանց չընդգրկելու համար որևէ հիմք չկա: Մեր փորձն այլ երկրներում (Վրաստան, Կամբոջա, Կոլումբիա և այլն) ցույց է տվել, որ կանայք կարող են այդ աշխատանքը կատարել նույնքան արդյունավետ, որքան տղամարդիկ: Ավելին՝ մենք հուսով ենք, որ կանանց հավաքագրումն այն աշխատանքի համար, որը հիմնականում տղամարդու գործ էր համարվում, հնարավորություն կտա  կնոջն ինքն իրեն ու հասարակությանն ապացուցել, որ իրենք էլ կարող են հասնել նրան, ինչը նախկինում անհնար էր թվում: Մեր կազմակերպությունը և մեր հովանավորները գիտակցում են, որ հասարակության մեջ կնոջ իրավունքների և հնարավորությունների ընդլայնումն առաջնահերթ խնդիր է:
Panorama.am. -Քանի՞ կին-սակրավոր ունեք և հիմնականում ո՞ր շրջաններից են:
Էշլի Բոդի. -Այսօր մեր կազմակերպության Լեռնային Ղարաբաղի ծրագրում աշխատում է հինգ կին-սակրավոր, բոլորն էլ Նորաշենիկ գյուղից են: Եվս վեց կին-սակրավոր այս պահին ականազերծման դասընթացների են մասնակցում և կախված դասընթացի հաջող ավարտից և քննության արդյունքներց՝ նրանք հուլիսի սկզբից կսկսեն ականազերծման աշխատանքները: Այս տարվա ընթացքում մտադիր ենք  աշխատանքի ընդունել կանանց  ևս մի քանի խումբ: Ծրագրի հենց սկզբից էլ մենք հավաքագրել և աշխատանքի էինք ընդունել կանանց` գրասենյակային աշխատանքներին աջակցելու համար:
Panorama.am. - Արդեն քանի՞ քառակուսի մետր տարածք է ականազերծվել կանանց թիմի կողմից, ո՞ր տարածքներում են աշխատել, հիմա ո՞ր տարածքն են ականազերծում:
Էշլի Բոդի. -Այսօր կանանց խումբն աշխատում է Լաչինի շրջանի Վաղազին գյուղում` հակատանկային ականադաշտում: Մինչ այդ, կանանց խումբն աշխատել է Քարեգահ գյուղում: Ընդհանուր առմամբ, նրանք ականազերծել են 20,743 քառակուսի մետր տարածք, ոչնչացնելով 7 հակահետևակային ու 1 հակատանկային ական և 2 չպայթած զինամթերք:
Panorama.am. -Հե՞շտ է արդյոք ընդգրկել կանանց, հաշվի առնելով աշխատանքի դժվարությունը: Իսկ նրանք ի՞նչ են պատմում՝ ընտանիքներում հեշտությամբ են համաձայնվում, որ իրենք պետք է սակրավոր դառնան և ընդհանրապես ինչո՞ւ են որոշել դառնալ սակրավոր:
Էշլի Բոդի. -Ընտանիքի արտահայտած միակ մտահոգությունը վտանգն է, որը, նրանց կարծիքով, իրենից ներկայացնում է ականազերծման ընթացքը: Բայց դասընթացների ժամանակ և աշխատանքը սկսելուց հետո կանայք և նրանց ընտանիքները գիտակցեցին, որ ականազերծման  պրոցեսը վտանգավոր չէ, եթե հետևեն ականազերծման Գործողությունների Ստանդարտ Ընթացակարգերին և աշխատեն անվտանգ կերպով: Մենք չենք կարող ասել, որ կանայք երազում էին դառնալ սակրավոր, բայց նրանք կատարել են իրենց ընտրությունը՝ հիմնվելով այն փաստի վրա, որ առաջին հերթին հումանիտար ականազերծումը բարձրացնում է իրենց ընտանիքների և երեխաների անվտանգության մակարդակը և երկրորդ՝ ապահովում է եկամուտ, որն օգնում է կանանց բարելավել սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակը և կայունություն է բերում նրանց կյանք:
Panorama.am. - Սովորաբար կանայք ավելի զգույշ և ուշադիր են, ավելի լավ «հոտառություն» ունեն, արդյոք օգնո՞ւմ է դա նրանց աշխատանքի ժամանակ:
Էշլի Բոդի. -Ինչպես ցույց տվեց Լեռնային Ղարաբաղում  և այլ երկրներում մեր կազմակերպության փորձը, տղամարդկանց ու կանանց նկատմամբ ընդհանրացումներն ու կարծրատիպերը ճշգրիտ չեն: Մեր վերահսկիչները, ովքեր այս ասպարեզում աշխատանքի բազմամյա փորձ ունեն, ասում են, որ մեր կանանց ու տղամարդկանց թիմերը նույն մոտեցումն ունեն աշխատանքի նկատմամբ՝ անձնազոհ, բարեխիղճ և հպարտ: Մեր կազմակերպությունը կանանց նույնքան է վճարում, որքան տղամարդկանց, բոլոր սակրավորներն էլ հավասար են: Անկախ սեռից մենք բոլորի նկատմամբ ցուցաբերում ենք նույն վերաբերմունքը և սպասում ենք նույն արդյունավետությունը բոլորից: Չնայած դրան, մենք հատկապես տպավորված ենք կին-սակրավորների  կարգապահությամբ և մանրակրկիտ ուշադրությամբ:
Նշենք, որ Halo Trust-ն ականազերծման աշխատանքներ է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում, Կամբոջայում, Մոզամբիկում, Սոմալիում, Շրի- Լանկայում, Էրիտրեայում, Աբխազիայում, Չեչնիայում, Կոսովոյում, Անգոլայում և Աֆղանստանում: Կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1988թ. և առաջին անգամ սկսել է գործունեություն ծավալել Աֆղանստանում, որտեղ հազարավոր քաղաքացիական անձինք զոհվում կամ վիրավորվում էին հողի տակ թաքնված ականների հետևանքով:

Women deminers have cleared 20.473 square meters in Nagorno Karabakh Republic
This photograph was found at maptia.com, where the Italian photographer published photographs of Artsakh women. Frankly, we’ve never thought that women and girls could be involved in demining. Even in Artsakh. What the girls and women of your country pick up in the fields marks the line that separates war from peace.The HALO Trust is a humanitarian not for profit, non-religious organization which is conducting mine clearance and unexploded ordnance (UXO) disposal around the world in post conflict countries. Ash Boddy, Programme Manager in Nagorno Karabakh told Panorama.am  that HALO started to implement full-scale mine clearance and unexploded ordnance disposal in Nagorno Karabakh in 2000, in order to prevent mine and UXO accidents and make agricultural land safe to use.
Panorama.am – Why has the organization decided to hire women for demining?
Ash Boddy – In 2015 HALO NK recruited its first female team. There were several reasons for recruiting women. The simplest answer is that there is no good reason not to recruit women! Our experiences have shown in other countries (Georgia, Cambodia, Colombia and others) that women can do the job just as well as men. Additionally, it is hoped that by employing women in a job that is typically male dominated, women can prove to themselves and to their community that they have the power to achieve things previously considered impossible. The HALO Trust, and our donors, feel that the empowerment of women in their communities is a considered priority.
Panorama.am – How many women deminers do the organization have and from which regions are they generally from?
Ash Boddy – Today the HALO NK programme has 5 women deminers, all from Norashenik village of Lachin region. Another 6 women deminers are currently undertaking a demining course, and, depending on their successful completion of the course and the exams, will be employed in live clearance tasks from early July. We will be recruitment more female teams as the year progresses. We have traditionally recruited and hired female members of staff in operations support roles since the beginning of the programme.
Panorama.am – How much area has been cleared by the women’s team? In which areas did they work? Where do they currently work?
Ash Boddy – Currently the women’s team is working in Vaghazin area of Lachin region working on an anti-tank minefield. Previously they were working in Karegah, also in Lachin region. In total, they have cleared 20,473 square meters, clearing 7 anti-personnel mines, one anti-tank mine and 2 UXO in the process.
Panorama.am – Is it easy to recruit women counting the fact of work difficulty? Do families of these women easily agree with the fact that their ladies become deminers, and generally, what do women say - why do they decide to become deminers, what they say about their work?
Ash Boddy – The only concern that the families expressed was the danger which as they think the mine clearance process poses. But during demining training and after deploying to the fields, the women and their families have realized that the process is not dangerous when the clearance is run according to Standard Operations Procedures and in a safe manner. We can’t say that the women had always dreamed of becoming deminers, but these ladies have made their decisions based on the fact that, first of all, humanitarian mine clearance increases the safety of them their families and their children and, secondly, the job provides an income that helps the women’s families improve their socio-economic status and brings stability to their lives.
Panorama.am – Usually, women are more careful, more attentive; does it help them during the work?
Ash Boddy – Common generalisations about men and women have so far proved inaccurate in HALO’s experiences, both in Karabakh and in our programmes in other countries. Our supervisors, who have many years’ experience in the field, say that our female and male teams approach their jobs in the same way: with dedication, conscientiousness, and pride. The HALO trust does not treat or pay its male and female teams differently – all deminers are treated equally, and the same attitude and productivity is expected from everybody, regardless of gender. We can say, though, that we have been particularly impressed with the ladies’ discipline and attention to detail!
The HALO Trust was founded in 1988 in response to the global humanitarian catastrophe caused by landmines. The problem was particularly acute in Afghanistan. The organization operates in Nagorno Karabakh, Cambodia. Mozambique, Somali, Sri-Lanka, Eritrea, Abkhazia, Chechnya, Kosovo, Angola and Afghanistan.