Ուկրաինան ներկա պահին չունի հարմար համերգային դահլիճ «Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթն անցկացնելու համար: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, «5-րդ ալիք»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ուկրաինայի մշակույթի նախարարը:
Նա նշել է, որ Կիևում «Օլիմպիական» մարզադաշտը, որը դիտարկվում է որպես հնարավոր հարթակ, տանիք չունի, ինչը հակասում է մրցույթի կանոններին:
«Եթե ժամանակավոր փակենք, ապա հնարավոր չի լինի տեղադրել ծանր տեխնիկա»,- հավելել է նա:
Մշակույթի նախարարի խոսքով, այժմ դիտարկում են Լվովում կամ Կիևում նոր արենա կառուցելու տարբերակը: Դեռևս անցյալ շաբաթ նախարարը հայտել էր, որ մինչև օգոստոսի 1-ը կորոշեն, թե որտեղ են անցկացնելու մրցույթը:
Կիևի քաղաքապետն առաջարկել էր մրցույթն անցկացնել Մայրաքաղաքային խճուղում, բայց այն դեռևս գտնվում է կառուցման նախնական փուլում: Նախագիծն ավարտելու համար, քաղաքային իշխանությունների գնահատականով, անհրաժեշտ է մոտ 70 միլիոն դոլար:
«Եվրատեսիլ-2016» երգի միջազգային մրցույթում Ջամալայի հաղթանակից հետո Ուկրաինան իրավունք է ստացել «Եվրատեսիլ-2017»-ը կազմակերպել իր քաղաքներից որևէ մեկում:

Ukraine Minister of Culture Yevhen Nyshchuk has announced about the absence in Ukraine of the arena that would have the capacity to host the Eurovision song contest in 2017, TASS agency reports.
“The arena we have does not correspond to the requirements of hosting large number of people”, stated Minister of Culture on air of the Ukrainian 5th channel.
Nyshchuk next informed that one possible venue to host the song contest is the Olympic Stadium in Kiev, while the latter would lack a space for the necessary equipment to be deployed.
To remind, Ukrainian singer Jamala had won in the Eurovision-2016, held in Stockholm May 14. According to the rules of the song contest, the winner state is to host the next competition.
Earlier, Mayor of Kyiv Vitali Klitschko, Odesa Mayor Hennadiy Truhanov, and Dnipro Mayor Boris Filatov have all expressed readiness to hold the contest competition in their cities.