Ստամբուլի օդանավակայնում պայթյուններ իրականացրածները Ռուսաստանից, Ուզբեսկտանից և Ղրղզստանից են
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման մահապարտ ահաբեկիչները, որոնք կասկածվում են Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան օդանավակայանում պայթյուններ իրականացնելու մեջ, Ռուսաստանից, Ուզբեկստանից, Ղրղզստանից են: «Ռոյթերզ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի կառավարության պաշտոնյաներից մեկը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ պայթյունների հետևանքով զոհվել է 42 մարդ: Զբաղվածության ցուցանիշով Եվրոպայում երրորդ օակայանում իրականացրած պայթյուններն ամենամահաբերն էին Թուրքիայում այս տարվա ընթացքում իրականացրած ահաբեկչություններից: Պայթյունների հետևանքով 239 մարդ է վիրավորվել:
Նշվում է, որ թուրք պաշտոնյան կասկածյալների վերաբերյալ այլ մանրամասներ չի հրապարակել, նշելով, որ այլ տվյալներ քննությունը դեռ չի պարզել:
«Բժշկական խումբն աշխատում է շուրջօրյա ռեժիմով, որպեսզի ավարտին հասցնի նույնականացման գործընթացը»,-ասել է նա:

Three suspected Islamic State suicide bombers who killed 42 people in a gun and bomb attack at Istanbul airport this week were from Russia, Uzbekistan and Kyrgyzstan, a Turkish government official said on Thursday, Reuters reports.
According to the source, the attack on Europe's third-busiest airport was the deadliest in a series of suicide bombings in Turkey this year.
The three bombers opened fire to create panic outside, before two of them got inside the terminal building and blew themselves up. The third detonated his explosives at the entrance. A further 239 people were wounded.
The official gave no further details beyond confirming the attackers' nationalities and declined to be named because details of the investigation have not yet been released.
“A medical team is working around the clock to conclude the identification process,” one of the officials said.
Turkish police detained 13 people, three of them foreigners, in raids across Istanbul in connection with Tuesday night's attack.